Rozhřešení vraždou

Rozhřešení vraždou https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9817/bmid_sestra-fidelma-rozhreseni-vrazdou-YYq-9817.jpg 4 124 35

Sestra Fidelma série

Dějištěm historického detektivního příběhu je smíšený klášter sv. Hildy ve Whitby v severovýchodní Anglii, kam je svolán synod nejvyšších představitelů keltské a římské frakce. V čele keltské frakce stojí abatyše Étain. Když ji těsně před zahájením sněmu najdou zavražděnou ve své cele, je pověřena mladá právnička, sestra Fidelma, vyšetřením případu. Spletitý příběh se rozmotává na pozadí velice zajímavého prostředí starověkého kláštera, kde se čtenáři nabízí pohled do zcela neznámého světa těchto společenství. Napínavá detektivka je o to poutavější, že autor, píšící pod pseudonymem Peter Tremayne je známý vědec, odborník na historii Keltů, šikovně využívá při psaní originálních detektivek historických znalostí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

Absolution by Murder , 1994

Atisa
10.01.2024 4 z 5

Od této knížky jsem měla vyšší očekávání, než jaká skutečně byla. Ze začátku mi přišlo, že se celý děj točí jen kolem církevní politiky, což mě příliš nebavilo. Poté se děj rozjel. Asi jsem více toužila po reáliích té doby. Sice tam jsou, ale ne příliš. Dozvěděla jsem se však nějaké nové informace z dané doby a místa, což je pro mě ta přidaná hodnota, kvůli které jsem knihu četla. Chybělo mi dovysvětlení, proč se v knihu objevuje drobná zápletka se žlutým morem. Nicméně ráda si někdy v budoucnu přečtu i další díly.

Eva193
19.09.2023 5 z 5

První knížka autora a po dlouhé době i knížka, kde jsem nadšená a jdu rovnou číst další díl. Dozvěděla jsem se hodně o historii, děj měl spád a hlavní hrdinové byli moc sympatičtí. Ano, jména bylo trochu náročnější si pamatovat a občas se mi pletly, ale nevadilo mi to.

Luigi1
27.05.2023 5 z 5

S tímto autorem jsem se setkal poprvé a doufán,že né naposledy,historie předělána do detektivky je zajímavé zpracování

eltondo
21.07.2022 4 z 5

Tak jako všichni komentující, tak i já si postěžuji na všechny Aldfrithy, Alhfrithy, Alhflaedy, Athelnothy, Athelswithy atd. ze začátku. Jakoby autor udělal test, kdo z čtenářů odpadne a kdo vydrží pokračovat. Pak už ale naštěstí události nabírají spád, děj i vyšetřování jsou celkem intenzivní a raněstředověcí Dempsey a Makepeaceová se snaží. Čte se to fajn. Jen si nejsem jistý, jestli se v roce 664 v běžném hovoru používaly obraty, že někdo přijde za čtvrt hodiny nebo že něco trvalo deset minut. A taky spojení "jsem v pohodě" tu působí jako pěst na oko.
Mohlo se přidat víc diskuzí z rokování na synodu. Bylo docela zábavné sledovat hádku o tom, jestli si mniši mají holit plešku na havla nebo na pavla.
A obdivuji uživatele Finn69, který pachatele uhodl už po dvacáté stránce, když se vražda stala až na stránce padesáté třetí ;)

PREBURDA
19.07.2021 4 z 5

Než se čtenář "prokouše" spousty představováním nezáživných jmen, tak až potom dostane tento středověký detektivní příběh "šťávu", zajímavě propletený děj a rozuzlení ještě překvapivější. Po sérií s bratrem Cadfaelem, mě první příběh ze série sestry Fidelmy velmi zaujal a tímto si našla cestu nejen do mé knihovny, ale i k srdci.

kolacky
01.04.2021 5 z 5

Tak trochu příliš podobných jmen, než to čtenář zažije, ale jinak se mi to moc líbilo a hned se dám do dalšího příběhu.

Mi--LADA
08.03.2021 4 z 5

Další z detektivek, která mi byla tolikrát doporučována, až jsem to vzala za své a pustila se do ní. Líbí se mi žánr historická detektivka (a tenhle příběh se odehrává opravdu v hluboké minulosti). 4 hvězdičky, které jsem středověké krimi odehrávající se v klášteře udělila, mluví za vše. A protože jsem prý občas až moc ukecaná, nechávám svých úvah a jdu si skoro beze slov pořídit další díl.

tonysojka
29.12.2020 3 z 5

Spíše než na detektivní příběh jsem byl zvědav ,co nového se dozvím o historii církve a Irska.A bylo toho spoustu,takže celkem jsem byl spokojen a přemýšlím o čtení dalších dílů.Až na ty jména.S těma jsem tedy zápasil hodně.

jprst
01.06.2020 4 z 5

Zajímavá historická detektivka, ve které autor pro mne přijatelnou a stravitelnou formou využívá své znalosti doby a prostředí. Za přečtení to rozhodně stálo a vypadá to, že jsem narazil na pro mě zajímavého autora.

Hesonit
17.02.2020

Oceňuji autorovu zálibu v dějinách Britských ostrovů 7. století, avšak jeho způsob častého opakování poznatku o smíšených klášterech a požadavcích celibátu jako by předpokládal, že čtenář je pitomý a neudrží myšlenku déle než 10 stran. Rodové genealogie, obsahující zejména podobně znějící jména a nijak zvlášť důležité pro děj, byly psány patrně pro fajnšmekry.
Samotný detektivní případ… jak to říct…, nejpozději od 94. strany čtenář ví, kdo je vrah a autorovi se nějako nepodaří zmást ho z této stopy.
Hlavní hrdinka, sestra Fidelma, žena každou chvíli něčím popuzená a nahněvaná, by se z fleku mohla stát patronkou amerických feministek. Společně se svým kolegou čtenáře nepřesvědčí, že vynikají brilantním úsudkem, navíc jeden nebo druhý stále něco zapomíná. Úchylkou celého příběhu, poukazující na poměrně malý repertoár výrazových prostředků pro emoce, je skutečnost, že snad všechny postavy si nestále kousají rty.
Přes tuto kritiku však stále jde z hlediska popisu náboženské situace na Britských ostrovech o zajímavé dílo. Což se o řadě českých historických detektivek, které svou historicitu založí na konstatování: „Stalo se za vlády Václava IV.“ a slově mázhaus, analogicky říct nedá.

konicekbily
06.11.2019 4 z 5

První ze série detektivek se setrou Fidelmou a jejím detektivním nadáním se mi líbila. Přestál jsem úvodní poněkud zdlouhavé představování hlavních postav příběhu (aby bylo hodně podezřelých) a potom si s námi autor pohrál s dobrou zápletkou a perfektním vysvětlením. Pro mne, milovníka historických detektivek a i historie, je to důvodem, abych ve čtení pokračoval dalším příběhem.

lancelot
11.08.2019 3 z 5

Souhlasím s Kerberos, ten rozjezd byl fakt pomalý.

Kerberos
24.02.2019 3 z 5

Začátek příliš zdlouhavý,mnoho postav,těžko zapamatovatelná jména.Sestra Fidelma a mnich Eadulf jsou celkem sympatické postavy, takže jim dám šanci a přečtu si ještě jeden díl.

moudivlacek
31.10.2018 4 z 5

Je to klasická detektivka z velmi raného období Anglie, ale je pravda, že jsem čekala trošičku více. Ze začátku je vlastně představování osob, jména jsou ale tak velmi podobná, že v tom může mít někdo zmatek. Jinak je to takové velmi poklidné, dokud není odhalena vražda abatyše.
I když ani pak není žádné hrr, vše v poklidu, přesto mě velmi zaujala dedukce sestry Fidelmy a jejího protivníka ve víře a spolupracovníka ve vyšetřování bratra Eadulfa. Jejich vzájemný vztah se vyvíjí a jsem zvědavá, jestli bude pokračovat i v dalším díle.

Bobina74
09.10.2018 3 z 5

Asi to není špatné, ale pro mě ztracený čas dočítat. Snažila jsem se prolouskat prapodivnými jmény, podivnou zápletkou-nezápletkou a celé to bylo jaksi uchopeno nemastně. Fidelma byla sice sympatická, ale ani ona to nezachránila.
P.s. zlatej Vondruška…….

tygřík2
24.03.2018 4 z 5

Sestra Fidelma, ač se zpočátku zdála býti studeným čumákem, mi polehoučku přirostla k srdci. Obohatila sbírku mých oblíbených detektivů o další ženský prvek a jiné prostředí i dobu.
Příběhy mají pomalejší tempo, důraz je kladen spíše na chytrost, moudrost a znalosti dalaigh než na akci.
Trošičku je mi líto, že v dalších dílech série přibývá tzv. vycpávkových stránek. Stále opakující se fakta, snad aby se dostálo počtu stránek ve smlouvě s nakladatelem. (Zářným příkladem je Paní temnot, respektive její první část.) Je to škoda, Fidelma si takové zacházení nezaslouží.
Také bych přivítala, kdyby byla uvedena výslovnost irských názvů a jmen. S některými mi pomůže strejda Google, ale většina mi zůstává záhadou, takže je odhaduji.

čef
20.03.2018 5 z 5

Konečně jsem se v tomto díle dočetl, jak se Fidelma s Eadulfem seznámila. Příběh je také pěkný, zašmodrchaný a je zde spousta detailů ze 7. století v Británii, což opět kvituji s nadšením. Kniha a celá série prostě nemá chybičku a všichni zájemci o historii Velké Británie a Irska to vědí.

Chesterton
11.11.2017 5 z 5

Pro mne Ellis Peters nad Peterem Tremaynem (vlastním jménem Ellis) vítězí na celé čáře!
Alespoň co se čtivosti a střízlivosti vyprávění týká. Tremaynovy detektivky mají někdy až nadbytek historických informací. Přesto je mám moc ráda a všechny mohu vřele doporučit. Nejde o úplné oddychovky, ale děj a zápletky jsou super. Dvojice Fidelma Eadulf lidsky sympatické a jako bonus mnoho irských i církevních historických reálií.
Tato byla moje první přečtená a postupně přibyly všechny další, již skoro závislost ;)

cérka
28.09.2017 2 z 5

Mé první setkání s Peterem Tremayne je velkým zklamáním. Očekávala jsem velkolepou detektivku a dostalo se mi náhledu do historie Anglie a Irska v 7.století.
Vůbec jsem se nemohla začíst! Chyběl mi popis postav a jejich charakterů. Navíc jsem se postupem času setkávala se stále novými postavami s podobnými jmény, které se mi pletly. Sama nevím jestli si ještě někdy přečtu další díl, snad jsou mnohem lepší.

Art82
17.07.2017 4 z 5

Taková klidná knížka, člověk se doví i něco o historii. Doufám, že další díly budou napínavější.

Anglie detektivní a krimi romány středověk anglická literatura Irsko historické detektivky jeptišky

Peter Tremayne (p)
anglická, 1943