Paní temnot

Paní temnot https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9816/bmid_sestra-fidelma-pani-temnot-dUe-9816.jpg 5 76 19

Sestra Fidelma série

Když se sestra Fidelma vrátí domů z cesty, na niž se vypravila jako poutnice, dovídá se, že jejího věrného saského společníka Eadulfa obvinili z vraždy mladé dívky. Spěchá do hlavního města sousedního království Laigin, kde Eadulfa uvěznili, s odhodláním dokázat jeho nevinu. Její pátrání začíná na opatství Fearna, kde se dostane do sporu se podivnou abatyší Fainder, která je o Eadulfově vině skálopevně přesvědčená. Fidelma nemůže popřít, že důkazy proti jejímu příteli jsou značné, ale nevěří, že by byl zapleten do ohavného případu vraždy. Eadulfovi hrozí smrt oběšením a Fidelma musí vynaložit všechen svůj důvtip a vytrvalost, aby jej očistila. Další příběh ze série o sestře Fidelmě, se zajímavou zápletkou, který je nejen zábavný, ale i poučný, neboť se odehrává v málo známé historické době.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Our Lady of Darkness , 2000

Bedřich63
04.06.2023 5 z 5

Další díl série se sestrou Fidelmou mě znovu nezklamal. Opět perfektní detektivka s mnoha historickými informacemi o životě a právním řádu na území dnešního Irska v 7. st. Tentokrát jde o holý krk Eadulfovi, který je obviněn ze znásilnění a vraždy. Jen díky znalostem a dedukčním schopnostem Fidelmy se ho podaří zachránit, i když trochu i za pomoci šťastné náhody.
I v tomto díle jsem našel spoustu informací o životě té doby a dostalo se mi pobavení, které vždy v této sérii očekávám. Rád budu pokračovat ve čtení dalších knih.

Luigi1
29.05.2023 5 z 5

Tento román jsem přečetl raz dva

Tiama
23.10.2021 3 z 5

Pro mne tam bylo toho fanatismu a nesmiřitelnosti až příliš. Složitá doba to byla a dá se říct, že ještě složitější na ně čekala.

hanzmb
20.09.2021 5 z 5

Zajímalo mě, co vedlo nakladatelství k tomu, že tímto dílem přeskočilo část předcházející autorovy tvorby. Zda to mělo nějaký závažný důvod. Ale výšku IQ daného redaktora nejsem schopen docenit. Pro zajímavost jsme autorovy knihy vydali v tomto pořadí: 1, 3, 9-18, 2, 19-21, 4, 22, 23, 5, 6, 24, 25, 7, 8. To by jeden nevymyslel.
Na rozdíl od předchozí Smrti z milosti je kniha zase plná dobových irských reálií. Nádhera. Bohužel za cenu trochu zjednodušenější kriminální zápletky. Ale Fidelma je moje srdeční záležitost a tak tyto menší nedostatky rád promíjím.

kolacky
08.04.2021 5 z 5

Tak to bylo drsné, Petrarca sem, Petrarca tam. Ještě že existoval někdo jako nejvyšší brehon!

Chesterton
28.01.2021 5 z 5

"Což Petrarca (1304-1374) neřekl, že nic smrtelného netrvá na věky
?" "... a že není nic sladkého, které by nakonec nezhořklo," dokončil Eadulf.

Narazíme na druidské praktiky dercad....
Věky přetrvávající pravidlo moudrého Fidelmina brehona Morana
"Kdo nemá trpělivost, není moudrý."...
Ale i názory sv. Patrika....
A zejména na věčné nástrahy vlivu moci a lidské ješitnosti, které se chovají stále stejně v pohanských dobách jako ve vrcholící christianizaci 7 století v Irsku.
Což je oblast, kde ve sféře lidských vášní i bídy autor vždy dovedně splétá své zápletky.

Tato byla fajn i po letech a souhlasím, že jde o jeden z lepších dílů série.

Art82
10.09.2019 5 z 5

Super kniha je to určitě jedna z nejlepších ne li nejlepší z této série. Tu si musíte vážně přečíst.

Carmen13
19.05.2019 5 z 5

Za mě příběh mnohem lepší než Rozhřešení vraždou. Asi je to dáno i tím, že si zde všichni z Fidelmy nesedli na zadek a musela opravdu zapracovat. Taky byl fajn konec, že se Eadulf nedal ukecat:-)
Velmi dobrý byl i detektivní příběh. Myslím, že se za sestrou Fidelmou a hlavně bratrem Eadulfem brzy vrátím :-)

moudivlacek
25.03.2019 5 z 5

Pro mne dosud nejlepší díl série. Je tu napětí od začátku až do konce a nyní je to hodně osobní, nejenže je Eadulf obviněn a je vězněn, on dokonce ví, že jeho život visí na vlásku. Ani Fidelma není všemohoucí, a to se mi na tom líbilo. Že nepřišla a buch - hotovo, vše vyřešeno, Eadulf je nevinen. Oba si užijí strachu až až. Přesto se rozhodne Fidelma za záchranu svého přítele udělat maximum.
Já si užila tento díl i s třešničkou na konci. Moc se těším na další díl. Doporučuji.

wooloong
27.12.2017 3 z 5

Tentokrát bylo v českém překladu pravopisných chyb a překlepů víc než obvykle, což nepříjemně rušilo jinak slušně napsanou detektivku. Petrarca mi unikl (viz Vojslava), ale přirovnání, že někdo vypadal jako vyfouknutý míč, mi taky nepřišlo nejvhodnější.

Selinute
16.10.2016 5 z 5

Přečteno opět jedním dechem.
Mám ráda to Irsko 7. století a sestru Fidelmu, a proto ani tentokrát nemůžu dát jiné hodnocení než to nejvyšší.

soukroma
16.09.2016 3 z 5

Nijak zvlášť mě kniha nezaujala.
Jako detektivka příliš zdlouhavé, opakující se, nepříliš napínavé, sestra Fidelma se mi moc nelíbila - na jednu stranu všechno zkoumá, komentuje latinskými rčeními (spíše nebiblickými ovšem), ale na druhou stranu hned v úvodu svého vyšetřování bez povšimnutí přešla to nejdůležitější, oč vlastně v celém spletitém příběhu šlo (čtenář si důkazu ale díky opakování nemohl nepovšimnout).
Jako vhled do historie zejména soudů a zákonů Irska by mi bohatě stačila obsáhlá historická poznámka (zahrnující dobu daleko za 7. století) v úvodu knihy.
Celkově 50% a další díly série asi zkoušet nebudu...

MAXA71
16.04.2016 5 z 5

Výborná kniha, celý čas som bola napätá ako to dopadne. Ďalšia perla od autora.

elizabeth_ba
15.09.2015 5 z 5

Hned po zakoupení prvního vydání čteno v autobuse, dokonce snad ve stoje na dálnici (tenkrát to ještě bylo možné), každopádně uvnitř autobusu nesvítila žádná světla. Přesto jsem se od knihy nemohla vůbec odtrhnout, dokud jsem ji (za ničení svých už i tak dost špatných očí) nedočetla... A tak mi asi unikla ta citace Petrarcy, kterou zcela správně nepřehlédla kolegyňka Vojslava komentující hned přede mnou.

Vojslava
21.02.2015 5 z 5

Svižná, pěkná a přiměřeně komplikovaná detektivka, která se velmi pěkně četla; navíc spousta zajímavých reálií - jen škoda, že nechali hlavní hrdinku v jedné chvíli ocitovat Petrarcu, do jeho narození nám přece jenom pár set let chybí. :-) Ale to je spíš rýpavá poznámka, jinak si ráda přečtu i další příběhy.

kryspin66
26.12.2014 4 z 5

Tento díl byl dost předvídatelný, přesto nelituji že jsem knihu četl.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Další z vynikajících románů Petera Tremayna odehrávající se v polovině 7. století v Irsku, v nichž je hlavní hrdinkou Fidelma, dálaigh soudního dvora v Mumanu, jednom z pěti Irských království té doby. Tento třetí román mě asi upoutal nejvíc, přestože hlavního „zloducha“, který byl nadřazen všem dílčím „zloduchům“, jsem odhadla podle klasického systému Agathy Christie zcela správně ;-).

Tento díl se odehrával v Laiginu, což je další ze 5 irských království. A myslím, že je to právě Laigin, který sám Tremayne rozhodl v očích diváka vhodit do nemilosti :). Zde v tomto království, v němž vládne mladý, asi dvacetiletý král, dochází k velkým změnám v zákonech. Místo (i na dnešní dobu!!!) velmi pokrokových zákonů, které tehdy v Irsku panovaly a které neuznávaly trest smrti, fyzické násilí, mučení a podobná zvěrstva, bylo zavedeno tzv. penitenciální právo, tedy zákony, které byly prosazovány v tehdejší době papežským Římem a které právě naopak trestem smrti, bičováním či mučením naprosto nešetřily. A právě do této neutěšené situace se dostane bratr Aedulf, Fidelmin dobrý přítel a je podle nových zákonů odsouzen k trestu smrti za znásilnění a zabití mladé novicky. Fidelma se s touto zprávou odmítá smířit a ihned odjíždí do Faerny, hlavního města Laginu, aby svého přítele zprostila viny. Věc ovšem není tak jednoduchá a jak Fidelma, tak Aedulf se dostávají do velmi spletité a rozlehlé zločinecké sítě, které velmi záleží na tom, aby bratr Aedulf zemřel jakýmkoliv způsobem…

Řekla bych, že tento díl je sám o sobě o něco akčnější, než předešlé dva, snad právě proto, v jaké situaci je zde bratr Aedulf nachází. Příběh je ovšem vyprávěn opět nesmírně poutavě, což je vyloženě atribut Tremaynovy tvorby. V některých částech se jistá překombinovanost příběhu upřít nedá a tzv. záchrana v hodině dvanácté se jeví drobátko naivně, ale to se dá v malé míře odpustit. Opět musím vyzdvihnout autorovu schopnost popisovat dobu v zemi, o níž vím jenom to, co mi autor sám prozradí, o to víc mě tyto knihy zajímají. Podotkla bych i to, že jsou od začátku do konce prošpikovány latinskými moudry od největších myslitelů doby tehdejší i minulé (která jsou samozřejmě čtenáři přeložena do češtiny) a byť se nejedná o žádné filozofické složitosti, neškodilo by ani dnešním lidem nad těmito věcmi zapřemýšlet a zamyslet se…

vincek1
06.01.2012 5 z 5

Další román od mého oblíbeného spisovatele a jak jinak nemohl ani trochu zklamat. Krásně vyprávěný příběh ze starého Irska, který je od začátku až do konce napínavý jak se říká jako šle.

tuldas
30.11.-0001 4 z 5

skvělý historický román,ktery zaujme od úvodu až do konce.Jedná se o detektivní zápletku z období 7-8 st.n.l v Irské království.