Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4926 4926

Kmotr / Krstný otec série

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather , 1969

chamyl
15.03.2012 5 z 5

Kniha se čte skvěle, Puzo působí jako by byl kdysi sám consigliere nějaké rodiny... Vyprávění leckdy vyvolává až nezdravé sympatie k praktikám sicilské mafie, zejména v otázkách spravedlivého zločinu a trestu při selhávání oficiální moci. Zajímavý popis fungování italských rodin pod 2. světové válce ve Spojených státech, byť - zejména v chování Corleonových - až moc idealizovaný a to i přes všudypřítomnou kriminalitu i krutost, které však mají svá striktní pravidla a důvody. Děj svižně ubíhá a čtenář tak Puzovi rád odpustí některé dobové nepřesnosti i skutečnost, že celé dílo psal nikoliv jako sondu do fungování mafiánských struktur, ale vlastně jenom aby zaplatil své dluhy a uživil děti. Povedlo se mu to ovšem náramně. PS: Socialistický doslov ve vydáních před rokem 1989 je rovněž "lahůdkový".

zahadum
11.03.2012 5 z 5

Normálne podozrievam M.Puza , že snád on sám bol členom nejakej podobnej " rodinky " :) takto dokonale vystihnúť svet okolo organizovného zločinu je priam nemožné … je to majstrovstvo génia ! Dokonalá knižka ktorá bola dokonale sfilmovaná

MillaDivine
08.03.2012 5 z 5

Tohle dílo je prostě legendární. Kdo nečetl, nepochopí, a kdo četl, musí ho milovat do posledního písmenka. Ráda bych řekla, že je to má nejoblíbenější kniha, ale nerada bych tím posouvala některá jiná díla na druhé místo. Tedy prohlašuji, že je to jedna z mých nejoblíbenějích knih. :-) Film jsem dokázala ocenit až po přečtení knížky a domnívám se, že nemohl být ztvárněn lépe.

honys
07.02.2012 5 z 5

Dokonalé...kdyby to šlo přečíst jedním dechem, s chutí bych se do toho pustil....ale člověk musí taky spát, jíst a pracovat =)

Peťanka
07.02.2012 5 z 5

Já nemám slov, ale ona asi tahle kniha mluví za sebe - naprosto úchvatné dílo! A co se týče všech těch detailů a hlubin podsvětí - nebyl pan spisovatel náhodou mafián? (:D)

Michalala
06.02.2012 5 z 5

ale, ako vždy, kniha lepšia ako film! Hold, pero na papier ľahšie sadá ako pero na plátno. :)

Vojta
05.01.2012 5 z 5

Sicilská mafie je jedna z nejzajímavějších věcí na americké historii. Přistěhovalci z mnoha zemí našli v Americe uplatnění, ale Siciliáni zde objevili opravdový ráj. Konečně nebyli svázáni bídou své země a mohli ukázat to, co v nich vězí, mohli využít mnohaletých tradic, aby manipulovali a ovládali jiné národy, kterým se nepoštěstilo získat tak tvrdý výcvik, jako obyvatelům toho ponurého ostrova. Někteří z nich využívali pouze prosté brutální síly, aby toho dosáhli, ale jiní, jako například postava dona Corleona, využívali spíše svou chytrost a protřelost.

„Vládl železnou rukou, oblečenou do sametové politické rukavice.“

Ač se vám můžou vraždy, vydírání, korupce hnusit, musíte ocenit, že způsob s jakým vše don Vito Corleone (později don Michael Corleone) provádí, je obdivuhodný. Není prachsprostým nočním vrahem v temné uličce, je hráčem, který tahá za nitky. A navíc – spíš než ke gangsterovi má blíž k despotickému císáři, který ovládá své impérium. To impérium má svá pravidla, přestože jsou drsná. Pro někoho je lepší být občanem tohoto státu, kde máte jistotu, že za věrnost a tvrdou práci budete odměněni, než být občanem legálního státu, kde jedinou jistotou je, že se za vás nikdo nepostaví.

„Všude po celém New Yorku marně žadonili poctiví lidé o poctivou práci. Hrdí muži ponižovali sebe i své rodiny jen proto, aby mohli od pohrdlivé byrokracie přijímat úřední milodary. Ale lidé dona Corleona chodili po ulicích s hlavami vztyčenými a kapsami napěchovanými stříbrem a papírovými bankovkami.“

Kmotr je biblí italské mafie, objasňuje její struktury, její náhled na svět. Ukazuje její skutečnou rozporuplnou tvář, její nelítostnost, ale zároveň velkorysost, úctu k rodině. Zkrátka, nejsem sice fanoušek italských diskoték ani popové hudby, ale tohle mě opravdu chytlo.

„Kdyby byly v čele státního departmentu stály famiglie, nikdy by nebylo došlo k druhé světové válce, zazubil se Michael v duchu.“

zipporah
29.12.2011 3 z 5

Hej, dobrej dárek... do budúcna. Totálny zmätok, milión postáv, na troch stranách sa udeje to, čo v telenovele za 50 dielov, sex na jeden riadok... čo dodať, opačný svet, ale ináč je to dobré, nezvyknem už film a knihu zrovnávať, keďže ide o dva nezlučiteľné artefakty, ale henten don Corleone a jeho hárem je to najlepšie spracovanie predlohy.

St. Jimmy
08.12.2011 5 z 5

Klasické dílo, které by si měl přečíst každý. O této knize jsem slyšel již dříve při hraní počítačové hry Mafia a rozhodl jsem si ji přečíst. Velmi přitažlivé prostředí, nezaměnitelné kouzlo italské mafie

Yipee!
14.11.2011 4 z 5

Výborná knížka :) Až do půlky jsem z ní byla úplně unešená, potom už to nadšení trochu opadalo, ale to nic nemění na tom, jak je skvělá :) Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Knišíl
03.11.2011 5 z 5

Přestože jsem prvně viděl film a až pak četl knihu, tak i přesto mě náramně bavila a řadím ji mezi moji TOP 10 přečtených knih. Doporučuji všem, kdo ještě nečetl.

Noha
27.10.2011 5 z 5

krásná kniha a kupodivu i film vůbec nezklamal...

BeckyT
23.10.2011

viděla jsem jako film všechny díly ale věří že knížka je ještě lepší, vřele doporučuji :)

zuzulique
13.10.2011 4 z 5

Kniha sa mi dobre čítala, aj sa mi vcelku páčila, ale neodpadla som :-) Pokračovanie určite čítam nebudem.

eraserhead
29.09.2011 4 z 5

Filmovou verzi jsem nikdy neviděl a ani se na ni (i po přečtení knihy) nějak extra nechystám. Mafiánské příběhy mě totiž extra moc nebaví. Snad i proto jsem si myslel, že tento legendární příběh je trochu o něčem jiném. Zbývá jen dodat, že jsem byl mile překvapen. Je to dobře napsané, dobře vymyšlené. Je to poutavé. Ale i když mě to bavilo, můj vztah k žánru se nezměnil. Další kult, který jde trochu mimo mě.

misule1
04.09.2011 5 z 5

Nádherná knížka, čtená jedním dechem, nezapomenutelná.........................

tynacte
26.08.2011 5 z 5

Vynikající kniha. Snad jedna z vůbec nejlepších co jsem kdy četla (moc jsem jich nečetla ale stejnak :D) Ta atmosféra a celkový styl psaní. Nádhera prostě..

Petin
07.08.2011 5 z 5

Kmotra jsem přečetla jedním dechem a je to po dlouhé době konečně kniha, která mě dostala. Mafiánské prostředí okořeněné zvrhlými i zamilovanými pasážemi. Před chvíli jsem se dodívala na film-Kmotr 2, jednička byla propracovaná a Morriconeho hudba ještě víc navazovala sicilskou atmosféru, ale to pokračování (2) byl už takovej zbyteček, co se nevešlo do jedničky, tudíž jsem vážně zvědavá, z čeho udělal Copola trojku. Podívám se 100%.
Knize nelze bohudíky vytknout NIC! Michaela C. si v ní zamilujete :))

Ver8nika
30.07.2011 5 z 5

Asi nejlepší kniha, kterou jsem četla. U této knížky je doopravdy výstižné, že se čte jedním dechem. Nádherná filozofie a zamyšlení

Lama.Lama
17.07.2011 5 z 5

Co dodat? Vynikající kniha, poutavá a skvěle napsaná.