Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4926 4926

Kmotr / Krstný otec série

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather , 1969

Rafa-P
10.05.2013 5 z 5

Perfektně napsaný příběh ! A teď hurá na film...

Koka
05.05.2013 5 z 5

Kniha velmi výstižně a důvěrně popisuje prostředí svou podstatou uzavřené, tajnůstkářské, hrozivé. Nakolik ho popisuje autenticky, to by nám mohl říct jenom někdo "zevnitř". Pro čtenáře však příběh a postavy působí mimořádně reálně, navíc tato kniha měla štěstí, že i díky spolupráci autora knihy na scenáři se dočkala kongeniálního filmového zpracování, které hned tak nic ve světové kinematografii nepřekoná.
Mechanismy mafiánských praktik jsou zde popsány natolik reálně, že se asi staly "vzorem" pro některé současné (i neitalské) vykonavatele.

Misan1993
03.05.2013 5 z 5

Co dodat! ...ANO, tato kniha je prostě trhák, skvělá autorova práce od první do poslední stránky! Kloubouk dolů..:)

Prcek
20.04.2013 5 z 5

K téhle knize jsem se odhodlávala dlouho a nakonec jsem se do toho pustila.
Fantazie! Perfektní strategie dona Corleona, zběsilý a vzteklý Sonny, irsko-německý consigliori Tom a nakonec hodný válečný hrdina Michael, který s rodinným podnikem přeci nemá nic společného. :) A jak málo stačilo ke změně názoru.
Přiznám, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.
P.S. dá se z toho odnést i perfektní ponaučení do života:)
"I'm gonna make him an offer he can't refuse"

dokec
18.04.2013 5 z 5

Hodnocení knihy mluví za vše. První jsem viděl filmy a až poté četl knihu. Jde tu daleko o víc, než o chlápky v oblecích a s bouchačkama... je to svým způsobem epos a Puzův opus magnum. Není co dodávat, bylo mi ctí tuto knihu přečíst a hladově jsem si koupil na netu svoji knihu a k tomu i Siciliána :) 10/10 nejde jinak

baja1122
10.04.2013 5 z 5

Tuto knihu považuji za nejlepší, kterou jsem kdy v mém krásném, ale ne moc dlouhém životě četla. Není to třeba komentovat.
390 stran jsem přečetla jedním dechem za necelé 4 dny (a to je u mě neobvyklé). Tohle vám musí stačit.
Vřele, opravdu nejvřeleji ji doporučuji všem! A to i takovým laikům, jako jsem já.
I když se o mafii vůbec nezajímám, kniha mě bavila, jako doposud žádná jiná. A to opravdu nepřeháním.

Kačudovič
09.04.2013 5 z 5

V tomto případě není opravdu potřeba cokoliv komentovat. Pokud vás zajímá téma mafie a nečetli jste Kmotra, raději se o tom nikomu nezmiňujte. Bylo by to stejné, jako by se za milovníka sexu prohlašoval 40-tiletý panic. Jasných 5 *****.

sackettboy
08.04.2013 5 z 5

Rád by som opravil hlášku, ktorá býva v amerických filmoch alebo seriáloch: Ty si nevidel Krstného otca? :-O na Ty si nečítal Krstného otca? :-O Shame on you :-). Myslím, že táto kniha nepotrebuje komentár, je treba ju zobrať do rúk a čítať.

Honey19
08.04.2013 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst, ale po překonání pár stránek mě kniha naprosto uchvátila. Velmi napínavý děj, dělalo mi problémy odtrhnout se od čtení. Kniha rozhodně stojí za přečtení!

martula.07
07.04.2013 5 z 5

Neskutečné dílo. Permanentní napětí, akce, velmi sympatičtí hrdinové. "Ďábel" nikdy nespí. No co víc říct, vždycky mě mafie fascinovala. Hlavně tahle. Vlastně tu platí jen pár jednoduchých pravidel a to Vendeta a Omerta, tedy zjednodušeně. Clemenza mi připomíná Joea (nebo spíš Joe mi připomíná Clemenzu :D), akorát je starší, ale Tessio mi byl sympatičtější. Škoda ho. Zbožňuju Vita a Santina. Dva protipóly. Ta Santinova prudkost a donova trpělivost a vychytralost. Padrino Vito je ideální hlava famiglie a právem si toto oslovení zaslouží, ale ten může být asi jen v knížce. A Michael, to je pravý syn svého otce. Škoda, že to nebylo delší.

Jochwald
28.03.2013 5 z 5

Naprosto legendarni knizka z mafianskeho prostredi. Poutave napsano a ctenar primo proziva dej s hrdiny. Z mafianskych zlocincu dela primo romanticke hrdiny. Krasne hraju hru na mensi zlo a vytezstvi inteligence a narodni soudrznosti nad krehkym systemem demokracie.

farinka
20.03.2013 3 z 5

Opravdu čtivá kniha.Člověk by měl za začátku pocit,že oni ti mafiáni jsou vlastně takoví fajn,féroví a spravedliví lidé.Ale pozor jen trošku se jim znelíbit nebo nedat ,co si zrovna vašeho přejí,to potom zabití není žádný problém.

Smart.ik
11.03.2013 5 z 5

Co se týče tématu mafie je tato kniha samotná špička mezi těmi nejlepšími. S touto knihou se čtenář rozhodně nenudí. Pořád je to nejlepší kousek co jsem kdy čet a jsem si jist, že to tak i ještě dlouho zůstane. Mario Puzo tímto dílem opravdu zabodoval a všechny jeho knihy (i když jsou některé opravdu vydařené) zůstanou pouhým stínem tohoto velkolepého bestselleru.

hankapimi
04.03.2013 5 z 5

Kultovní mafiánská nesmrtelná klasika - ta se bude pořád držet na prvních místech žebříčků knih, i když my tady už nebudeme !
Skvěle napsaná napínavá kniha ! Ústřední postava Don Corleone ovládá svět organizovaného zločinu a zločinců, pere špinavé peníze, využívá sítě informátorů a podplácí státní úředníky, soudce, advokáty i policii. Mario Puzo provede čtenáře newyorským podsvětím, s brilantně vykreslenými charaktery lumpů a zabijáků či příslušníků Corleonovy famiglie. Ta jejich italská soudržnost, respekt a úcta, rodinné zásady, to je pro mne snad paradoxně největším poselstvím této knihy, kde se člověk neustále brodí mrtvolami...
Bravurně zfilmováno Francisem Fordem Coppolou, v hlavních rolích Marlon Brando a Al Pacino, přičemž Coppolovi psal vždy na poslední chvíli scénář k tomuto filmu po etapách ( z nedostatku peněz ) sám Mario Puzo.
Skvěle napsaná napínavá kniha, kdo ještě nečetl, všechno odložte a dejte se do toho !!!

Sabina2705
03.03.2013 5 z 5

Vynikajúca kniha. A hoci to nie je úplne môj žáner, veľmi sa mi to páčilo. Strašne dobre sa to číta a dej je tiež super. Trošku mi síce vadilo, že najprv sa tam niečo stalo a až potom bolo to, čo tomu predchádzalo. Ale to je len môj názor :) a tá kniha je proste super. Normálne to je tak písané, že z toho mám pocit, akoby sa sám autor niekedy osobne stretol s mafiou alebo dokonca do nej patril. Proste bomba.

Simuše
20.02.2013 5 z 5

Kmotr je bible všech mafiánů a podsvětí.... A taky moje.:) Také sem se k ní dostala díky žebříčku tady na databázi a je to moje nejoblíbenější. Přitom nejsem žádnej fanda mafie, gangsterů a už vůbec ne přestřelek a mordování. Ale tohle je prostě geniální. Je opravdu jisté, že Mario Puzo nebyl mafián...?
Pořád se nemůž rozhodnout jestli film nebo knížka, obojí má něco do sebe. Bez knížky bych do toho pořádně neviděla, ale bez filmu by mě to zase tak nechytlo. Doporučuju!!!!

maple34
14.02.2013 5 z 5

Bezvadné čtivo na zimní večery, knižní předloha jednoho z nejlepších a nejoblíbenějších filmů všech dob. Nemyslel jsem si, že to v tomhle případě řeknu, ale kniha smázne film raz dva. Je to skvěle napsané, žádné hluché pasáže, prostě paráda...

Denaille
07.02.2013 5 z 5

Na Kmotra jsem přišla až tehdy, kdy jsem se seznámila s žebříčkem nejlepších knih tady na databázi. I když jsem ji měla téměř půl roku stále po ruce, nemohla jsem se odhodlat ke čtení.
To se změnilo po filmovém maratonu Tarantinovek. Nadchl mě svět mafiánů, kovbojů... prostě mužů (žen; Kill Bill), kteří se nebojí pro svou věc odprásknout pár parchantů (ale bohužel někdy i slušných lidí). Jak už bylo řečeno v jiných komentářích, don Corleone působí jako zachránce chudých a utiskovaných, není možné, aby si ho člověk při četbě neoblíbil, nesympatizoval s ním. S jeho filosofií vlastně docela souhlasím. Historie jeho lidu ho determinovala do postavení, ke kterému se rozhodl.
Ale pro mě nejdůležitější je vztah, který má k rodině, ke svému národu. Dnes už se rodina v mnoha ohledech bere dost na lehkou váhu. Nejlépe to asi bylo vidět na Johnnym a Carlovi. Rozvod byl něco, co don neuznával. Poviností muže je postarat se o svou ženu, tchán ani tchýně němají právo zasahovat do manželství jejich dítěte. Přesto je rozvod někdy nutný. Ta soudržnost, která ovšem mezi členy Corleonovy rodiny panovala mě dojala.
Dále pak věc s přátelstvím a protislužbou. Tahle metoda mi přijde geniální. Nejsem člověk, který snadno odpouští a pamatuji si. Přesto stále odpouštím a nemstím se. Ale tak, jak druzí mně, tak já jim. Pak jsou všichni spokojeni a přátelství může pokračovat.
I když s postavou dona hodně sympatizuji, stále si říkám, že musím mít na paměti, že to nebyl žádný svatoušek. I tak ale je to jedna z postav, ze které si chci brát příklad alespoň v tom, co pokládám za dobré.
Ale při představě, že by někdo ublížil někomu z mých blízkých a viník by nebyl potrestán... kdo by netoužil po spravedlnosti?

Blackhouse
02.01.2013 5 z 5

Obdivuhodné popsání života mafiánů, kniha mě od sebe nepustila.

Aimee1
22.12.2012

Vlastně moc nechápu, proč jsem si už Kmotra nepřečetla dřív. Možná jsem se k němu tak nějak musela "pročíst". Ale jinak jedním slovem geniální. Už chápu, proč nikdo nemohl po vydání knihy uvěřit, že neměl Mario Puzzo co do činění s opravdovou mafií. Výborně napsáno, skvělá zápletka. Velmi napínavé. Chvíle, kdy dočtete jeden díl a najednou sledujete paralelní osud jiné postavy, chytne Vás strašná zuřivost, že předchozí díl skončil tak nějak neurčitě. Jenomže než se stihnete dostat k jeho pokračování, chytne Vás další osud. Je to opravdu výborné. Doporučuji všem :)