Až najdu klíč

Až najdu klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521045/bmid_az-najdu-klic-jms-521045.jpg 3 340 111

Klíč série

Lars Kepler přichází s napínavou detektivní sérií pod novým pseudonymem! Soukromá vyšetřovatelka Julie Starková přijímá u sebe v kanceláři neohlášenou návštěvu. Per Günter Mott, který je jedním z majitelů úspěšné rodinné firmy, se předchozího dne zúčastnil schůze správní rady firmy a povečeřel na svém panství v severozápadním Švédsku. Ráno pak v mobilu našel fotografii zkrvaveného svázaného muže s pytlem na hlavě. Kvůli výpadkům paměti způsobeným velkým množstvím vypitého alkoholu ale netuší, jak se snímek do jeho telefonu dostal a kdo je na něm zachycený. Ze strachu o svoji pověst si Per Günter chce Julii najmout, aby očistila jeho jméno, než se do případu vloží policie. Julie požádá svého bývalého manžela Sidneyho Mendelsona, který pracuje u městské policie, aby si vzal volno a s vyšetřováním jí pomohl. Stále ještě trochu doufá, že by to mohla být šance získat ho zpět. Julie a Sidney se společně vydají do honosného sídla, kde se postupně seznamují se všemi členy rodiny Pera Güntera. A jak se brzy ukáže, každý z nich má své tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Jag kommer att hitta nyckeln , 2023

Opatov
07.12.2023 2 z 5

Poměrně neúspěšný pokus o vykradení Agathy Christie.

Kizuizi
05.12.2023 4 z 5

Až najdu klíč je velmi čtivá záležitost, ale rozhodně nečekejte zběsile akční, nebo dechberoucí děj. Všechno je to hlavně o rozhovorech, o pátrání v minulosti, o pozorování lidských reakcí.
Líbila se mi atmosféra, stejně tak prostředí, i rozkrývání temných tajemství. Už méně mi sedla Julie - i když by se její chování dalo pochopit, prostě mi na ní něco drobně vadí. Ale ještě to s ní nevzdávám a už teď jsem velmi zvědavá, jaký bude další díl!

makke
04.12.2023 4 z 5

Když jsem si přečetla ostatní hodnocení, uvědomila jsem si, že moje hodnocení muže být ovlivněné skutečnosti, že před touto knihou jsem přečetla dvě, jež mě i přes vysoké očekávání zklamaly. “Až najdu klíč tak muže být vítězem dle motta “jednooký mezi slepými králem. Nicméně, přečetla jsem to za jediný den a četlo se to dobře. Na pět hvězd to nedosahuje, ale tři jsou moc málo. Těším se na další díl.

Jaruš7
01.12.2023 2 z 5

Dílo jenž působí jaksi nepatřičně.
Není tu přirozený vývoj, abyste mohli spolu nacházet nitky a tipovat na pachatele, tak to už vůbec ne.
Dojem situačního kopírování A.Ch. se nasnadě. Jenže zde si hlavní hrdinka uzurpuje právo na talent a bystrou mysl, jenž se ale v banalitách utápí.
Podceňování čtenářů v logice a dále chyby a zbytečné podrobnosti mě deprimovaly. (( ...v přesličkách poletovalo čmeláci... ( asi jen ve Švédsku mají mají na přesličkách květy) ... po velkém vyčerpání se zplotila... ... omluvila se za zašpiněné záchodové prkénko...))

Konec tu genialitu talentu konečně odhalil, protože až do té chvíle po ní nebylo vidu ani slechu.
Začátkem je třeba se protrpět, aby konec ohromil.
Jako všechny knihy od autora, každá má hlavní postavu nějakým způsobem potrefenou. Zdeť není vyjímka.

kalinkacz
30.11.2023 3 z 5

Tak jsem zase po delší době sáhla po čistokrevné detektivce a vystoupila tak ze své komfortní čtenářské zóny. Když už se ke mně dostala nečekaně reading copy...
Až najdu klíč od Alex Ahndoril je 1. díl detektivní série z pera manželského dua, které můžeme znát také jako Lars Kepler.
Musím říct, že se mi kniha četla vlastně moc dobře, neměla hluchá místa a líbilo se mi, že na to, že v detektivkách je vždy spousta postav, tak zde jsou představovány postupně a navíc je na začátku knihy rodokmen, za to palec nahoru.
Líbila se mi i ústřední dvojice vyšetřovatelů, kteří se tak fajn popichovali a díky tomu byl příběh zajímavější.
Zároveň se ale podle mě jedná jen o průměrnou detektivku ve stylu Agathy Christie, prostě ji přečtete, přijde vám fajn a za pár měsíců si na ni nevzpomenete...
Za mě to byla fajn oddechovka, jsem ráda, že jsem ji zkusila, ale ničím speciálním se mi nevryla do paměti.

Jane2016
29.11.2023 4 z 5

Od „Larse Keplera“ jsem v minulosti přečetla dvě knihy. Z jedná jsem byla nadšená, druhá byla za mě byla takový průměr. Čili jsem si na tuto spisovatelkou dvojici nestihla utvořit ucelený názor. Proto, když jsem zjistila, že toto duo autorů přichází s novou sérií, nadchlo mě to!

Příběh mě velmi zaujal, děj gradoval pomalejším způsobem, ale to mi jako čtenářce vůbec nevadilo. Naopak, líbilo se mi, že můžu poznat všechny postavy detailněji. Až do samotného konce jsem netušila, kdo je vrahem. A kniha jako celek byla za mě skvělá. Dobře se mi četla a příběh jsem si moc užila. Pokud jste uvažovali nad přečtením nějaké knihy od této dvojce, velmi Vám doporučuji zkusit právě tuto knihu!

„Až najdu klíč“ je krásným příkladem toho, že detektivka nemusí být nabitá dějem od začátku do konce, ale i přesto může být kvalitní.

Lilith7
29.11.2023 odpad!

Strašný, strašný, strašný. Mělo být trestné zaštiťovat se Agathou Christie, když to vedle její knížky ani neleželo. Achjo. Naprosto banální čtení, naprosto banální příběh, bez napětí, pořád se tam jen jí a všichni jsou krásně oblečení... Taková knižní soap opera. Nuda a vyhozené čtyři stovky. Doporučuju zajít do knihovny a za tuto banalitku neutrácet.

Nuttelka
25.11.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Já půjdu proti proudu, jelikož jsem tvorbou dua Kepler stále nepolíbená... Mně se to moc líbilo, jsem milovnice Hercula Poirota a slečny Marplové od skvělé Agathy Christie, takže tento první díl série v tomto duchu je moc povedený.. a navíc, když do úplného konce nevím, kdo je vrah a jaký byl motiv vraždy, to je pro mě "žůžo labůžo" :-)) Veronika Lazorčáková skvěle načetla a já dala audioknihu na jeden zátah, jsem spokojená!

Anet2106
25.11.2023 3 z 5

Kepler je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, takže jsem se na tuhle novinku těšila. Kniha se četla sama, během pár dní jsem ji dočetla. Je to takové odpočinkové čtení, ale jak píšou ostatní...není na ní nic zvláštního, co by mi dalo nějaký velký čtenářský zážitek. Po čase pravděpodobně zapomenu, o čem vlastně byla. Moc originality v ní bohužel nenajdete...

Honey0105
24.11.2023 2 z 5

Keplera mám opravdu ráda, tak jsem se na nové dílo těšila. Nejen na novou knihu, ale i na úplně novou sérii. Příběhy s Joonou umějí být opravu kruté. Jelikož zde mělo jít spíš o klasickou detektivku, tak jsem si říkala, že by to nemuselo být tak kruté a nechutné. A opravdu nebylo. Bohužel pro mě to nebylo ani napínavé. Navíc mi nesedl překlad. Chvílemi mi přišlo, že některé věty jsou složené trochu kostrbatě a kazilo mi to čtení. Kniha šla přečíst rychle, ale chyběl tomu ten knižní zážitek. Připomnělo mi to trochu náměty Agathy Christie, velký dům, jedna rodina, soukromé očko. Bohužel ani Julie Starková nebyla sympatickou vyšetřovatelkou. To už se mi víc zalíbil její pomocník. No.. Na konci je hned poutač na další díl. U toho asi budu ještě přemýšlet, zda si ho vůbec přečtu.

ninano
24.11.2023 2 z 5

Těšila jsem se na nového Keplera. Bohužel musím souhlasit s komentáři pode mnou. Kniha byla velkým zklamáním. Agatha je jen jedna a jak se ukázalo, kombinovat ji se severskou detektivkou není ten nejšťastnější nápad.

Liaa
21.11.2023 odpad!

Tak tohle byla katastrofa. Snaha o klasický detektivní příběh "ze staré školy", ale snaha veskrze křečovitá a neúspěšná. Autoři použili snad všechna existující klišé, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Dá se to číst jedině jako parodie. Obálka naprosto příšerná (takže vlastně OK, protože text je příšerný taky.)

blackoutzuzi
21.11.2023 2 z 5

Za mě bohužel zklamání...
Kde jen začít? Třeba hned u naší vyšetřovatelky - to vážně musí pomalu každý vyšetřovatel být něčím hrozně komplikovaný? Drogy, alkohol, děsivé šrámy z minulosti.. Nevím, podle mě zbytečné, kor když to pro děj není nijak relevantní... Mně už to v těch detektivkách prostě trochu vadí:/ Nesedly mi ani ty postavy, celkově zápletka nemastná neslaná,..

Je znát snahu o tradiční krimi příběh v duchu Agathy Christie, ale něco tomu chybělo, nemělo to za mě žádný šmrnc..

Achjo, já vím, že je těžké napsat originální detektivní příběh, já vlastně u tohoto žánru většinou už ani žádnou velkolepou nápaditost neočekávám, ale tady mi to nesedlo komplet všechno, což mě dost mrzí..

Ale abych nebyla pouze kritická, četlo se to lehce, je to tenká knížka, taková jednohubka, ideální pro ty z vás, kteří si chtějí u knížky především odpočinout a totálně vypnout:)
Já jsem zvyklá na jiné tempo a zápletky J.Linny a evidentně tyto dvě série od sebe nedokážu oddělit a oprostit se od srovnávání...

Tohle hodnocení mě dost mrzí, ještě uvidím, zda dám dalším dílům šanci.

Adinlea
20.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Priznam se, ze jsem se na knihu tesila kvuli znalosti knizek Larse Keplera Ale toto pro me bylo velke zklamani
Mam rada zanr anglickych detektivek, ale tento pokus o Agathu Christie na svedskem zamku v lesich me neoslovil.
Nastesti byla knizka kratka a ja jsem to cetla z povinnosti, abych se aspon dozvedela o co v te nudne sedi jde. Jedine plus bylo, ze jsem fakt nevedela, kdo je vrah. Postavy mi prisly nudne, nerozpracovane, ustredni dvojice Julie a Sidney byla zase opredena nejakym tajemstvim, na ktere se furt narazelo, ale vlastne me vubec nezajimalo.
Shrnuto a podtrženo - velka skoda a promarna dobra zapletka..

Nelly
19.11.2023 3 z 5

Na mne moc průměrné - spíše taková povídka - málo propracované postavy, ani prostředí není vykresleno poutavěji - a to nesrovnávám ani s Joonou (vůbec nelze) ani s A.Christie (té to nesahá ani po kotníky). Přečíst se to dá, ale je spousta lepších detektivek. Možná ta příští...

bravefox
19.11.2023 3 z 5

Myslím, že mám velkou výhodu, a to, že detektivky jsem četla už před velmi dlouhou dobou a tak jsem nic speciálního neočekávala. Je to velmi čtivé, ale chybí mi tam hloubka. Je to jen povrchní, naškrobené, postavy neustále uhýbají a nikoho to nijak nevzrušuje. Hlavní postava měla být asi taková ta netečná, charismatická osoba, která má ke svému chování právo, protože se s ní život nemazlil. Ale pro mě je jen neurvalá a neskutečně otravná. Být jejím kolegou tak nevím jak dlouho bych to vydržela. Není to špatné a asi se k této knize i vrátím až budu mít náladu na něco rádoby inteligentního, ale přitom blboučkého.

Moudd
18.11.2023 2 z 5

Rozvleklé,bez napětí, nudné. Další díly už neotevřu,nebavilo mě to.

markej
17.11.2023 3 z 5

Od Larse Keplera jsem nikdy nic nečetla, bo drsná severská detektivka s potoky krve a chybějícími usekanými končetinami, ale když tato autorská dvojice vydala pod novým pseudonymem detektivku prý inspirovanou anglickou školou a přímo Agathou Christie, vzbudilo to ve mně pozornost...

Soukromá vyšetřovatelka Julia Starková, která má jizvu na obličeji a těžko se pohybuje, proto používá hůlku, je pozvána do zámku švédské bohaté rodiny, v němž se stala vražda... K vyšetřování si přizve svého bývalého manžela Sida... Potud to znělo zajímavě... Ale pak to celé šlo tak trochu do kopru...

Postavy byly všechny do jedné úplně nesympatické, chovaly se patololgicky, snad všechny trpěly nějakou závislostí... Připadaly mi úplně neživotné, jak roboti, ale dobrá, možná bychom mohli říct, že takto autoři chtěli vykreslit nepřístupný severský charakter...

Víc mi však vadilo, že spoustu věcí bylo tak nějak nedořečených (například nevím, proč se Julia a její manžel, teď už bývalý, rozvedli), také nebylo kolikrát zcela jasné, kde berou tihle dva informace, když s policií nespolupracují... Rovněž jsem moc nepochopila, proč zdánlivě geniální Julia napoprvé naprosto špatně označila vraha...

Závěr byl úplně zamotaný a plný nečekaných odhalení, která se ale podle mě podle těch zmíněných a odhalených indicií snad ani nedala vydedukovat... Ovšem nejsem důvtipná Julia, že...

Za mě tedy kniha, která mě bohužel nenadchla a u níž jsem si skoro jistá, že druhý díl číst nepotřebuju (díly jsou prý čtyři...)...

Hodnocení: 2,5 * z 5 *

Vivienca
17.11.2023 2 z 5

Julie se svou "kouzelnou hůlkou" je až moc komplikovaná a svérázná na to, aby mi mohla být sympatická. Občas mě napadlo, zda se autoři nepokusili o jakousi detektivní repliku Dr. House (Julie totiž také chodí o holi, má nevyřešená traumata, je single, mezilidské vztahy jsou pro ni velmi komplikované...) Na rozdíl od House se mi ale pod kůži nedostala a "přítelkyně" z nás asi nebudou.
Děj knihy plyne - nebo spíš splývá nekomplikovaně a nerušeně, občas uspává, sem tam někde odbočí aby se zase vrátil do svého uondaného korýtka, kterým nás donese až k "velkému finále" ve stylu A. Christie, kdy se ve společenské místnosti honosného sídla v koktejlových šatkách budeme konfrontovat s šokujícím odhalením ohůlkované pátračky Julie.
Odhalení vraha mě až tak moc nepřekvapilo neb další velké klišé říká (v tomto případě napovídá), že pod svícnem je největší tma - tudíž hledejme tam, kde by nikdo jiný nehledal. Za mě bohužel zklamání.

babicka_amalka
17.11.2023 2 z 5