Jestli vůbec někdy

Jestli vůbec někdy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498702/bmid_jestli-vubec-nekdy-je9-498702.png 4 117 29

Osm povídek současných českých autorů se vrací do doby, kdy často zbývalo jen doufat – před rok 1989…

Doubravka1975
09.04.2024 5 z 5

Osm skvělých i když trochu smutných povídek ze života v Československu před rokem 1989 od osmi současných českých spisovatelů. Nejsilnější povídka Magdička a Kulka pro kluka

Danago
15.03.2024 3 z 5

Povídky nejdou můj šálek kávy. Shodný se že nejvíce na mě zapůsobila Magdička. Modlitba za Anušku , jako by vystoupila z knihy Bílá Voda. Jinak typické příběhu té doby. Za mě průměr.

Janizoun
27.02.2024 5 z 5

Povídky našich předních nejlepších autorů, které nás vrátí v čase do dob minulých. Osm perfektně napsaných povídek, kterým nemohu nic vytknout a líbily se mi naprosto všechny, přestože to bylo i dost smutné čtení, u kterého jsem potřebovala kapesník.
"Jestli vůbec někdy" je kniha, která by neměla uniknout žádnému čtenáři.

pige
16.02.2024 3 z 5

Ačkoli nejsem fanoušek (krátkých) povídek, četla jsem antologii zejména kvůli "zvučným" jménům.

Mornštajnová, Tučková, Soukupová a Dvořáková nezklamaly.
Jejich povídky krásně vykreslovaly dobu, byly poutavé a čtivé.
Za mě BYT je nejlepší. "Krásná" deprese tehdejší doby.

Mile mě překvapila Klevisová.

A zbytek patří do slabšího soudku.
Dvacet devět zlodějů a Kulka pro kluka sice vykreslují realitu té doby, ale dosti na sílu. Věřím, že kdyby autoři nepsali jen povídku, příběh by si čtenáře získal více.
Plamen. No... Příběh OK, klasika té doby.

Katelineth
14.02.2024 4 z 5

Nejslabší: Za plotem
Nejsilnější: Magdička, Kulka pro kluka

n.ezn.amy
07.02.2024 5 z 5

Osm krátkých, o to silnějších a literárně skvělých povídek od našich nynějších slavných spisovatelek a spisovatelů, které se zabývají lidskými životy v době vlády jedné strany. Velice mě potěšila povídka od Michaely Tučkové, která se v ní vrátila do Bílé Vody či Michaely Klevisové, která popisuje dilema rodiny, která se poprvé ocitla na Západě zda emigrovat a opustit vše a všechny, kteří zůstali doma v Československu. Všechny povídky se mi moc líbily ač z většiny vyzařuje smutek, deprese a nelehký život hlavních hrdinů. Emočně nejsilnější bych uvedl ale dvě povídky a to Magdička a Kulka pro kluka.

čtenářka76
10.01.2024 5 z 5

Pěkné povídky, nejvíc se mi líbila povídka Magdička od Petry Dovořákové.

Janadvorackova
17.12.2023 5 z 5

Povídky z doby před revolucí jsou skvělé, rozmanité a většinou dobově depresivní.

Luluhappy
10.12.2023 5 z 5

Všechny povídky byly skvěle napsané.
Nezažila jsem tu dobu, hodně jsem o ní ale slyšela vyprávět hlavně babičku a po přečtení těchto povídek jsem o to víc ráda, jak se dnes máme a že jsme svobodní.
Rozhodně taky vyzdvihnu povídku Magdicka od Petry dvořákove, měla jsem hodně na krajíčku a happyend mě moc mile překvapil.
Další skvělá byla od Michaely Klevisove - jestli vůbec někdy.
A zakončeno Epsteinem - kulka pro kluka, moc smutná povídka.

adela2316
20.10.2023 5 z 5

Líbily se mi všechny. Od většiny autorů jsem už někdy něco četla, zatím se ke mě nedostaly knihy od paní Dvořákové, Soukupove a pana Neffa, ač o autorech samotných jsem samozřejmě slyšela.
Jak jsem psala, líbily se mi všechny povídky. Vyzdvihla bych povídku od paní Tuckove, ta mě hodně zaujala a předpokládám, že kniha Bílá Voda je kniha, která se tématu povídky týká (zatím jsem nečetla, trochu mě odrazuje tloušťka;-)).
Trochu jsem se obávala povídky od Marka Epsteina, protože jeho kniha Země mě ležela v hlavě dlouho. A jeho povídka Kulka pro kluka byla dost podobně smutná.
Musím říct, že nejlepší povidka nebo spíše povídka, která mě prostě nejvíc chytla za srdce, byla Magdicka od paní Dvořákové. U toho mi bylo do breku, cela ta depresivnost, bezmoc, smutek, jako matka jsem se prostě naplno dokazala vžít do situace paní Hanákové. Jaké pro mě bylo překvapení na konci, chtělo se mi plakat štěstím.

Všechny povidky byly velmi depresivní, ta doba byla příšerná a jsem ráda, že už je to pryč a přeji si, aby nikdy nic takového už nenastalo.

ANDY28
04.10.2023 4 z 5

nejvíc se mi líbila povídka Magdička od paní Dvořákové

Zoulinda
07.08.2023 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Některé povídky mě překvapily.

nakavusterezou
01.07.2023 3 z 5

Některé povídky mě bavily, jiné jsem ani nedočetla, protože mě zkrátka nezaujaly.

Byla jsem překvapená, že třeba povídka od Aleny Mornštajnové mě zas až tak nebavila a naopak povídka od Viktorie Hanišové mě bavila moc. Díky této povídce jsem objevila novou českou autorku, která mě baví (četla jsem Rekonstrukci).

Povídka od Petry Soukupové za mě byla nejlepší! Já mám autorku hrozně ráda a vyhlížím vždy její novou knihu.

Určitě, ač jsem knize dala průměrné hodnocení, knihu doporučuji. Může se stát, že díky ní objevíte nového autora/autorku a rozšíříte si tam čtecí obzory.

libuse6749
19.05.2023

Osm povídek, které jsou plné smutku, bolesti, neuskutečněných přání.

Všechny příběhy poznamenané dobou před rokem 1989.

Pár stran, ale nebylo to lehké čtení. I přesto doporučuji k přečtení, protože historii je třeba si připomínat.

Současné autory pod iniciály A.M., K.T., P.S., P.D., M.K., O.N., V.H. a M.E. netřeba blíže představovat, určitě jste od nich četli příběhy delší než povídky a máte mezi nimi své favority.

Valdora
06.05.2023 4 z 5

Povedené povídky od známých českých autorů. Většinu z nich mám ráda a jejich knihy čtu.
Tady mě nejvíce oslovily povídky od Mornštajnové, Klevisové a Epsteina.

Jahýnek
28.04.2023 4 z 5

Pěkná sbírka, líbily se mi všechny. Ovšem veselé čtení to nebylo.
Některým příběhům se podařilo přenést mne do situace mých rodičů, kterou jsem já tenkrát prožívala z té dětské nevědoucí pozice. Děkuji a doporučuji.

jasmína
21.04.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

Povídky ze života.

boox
02.01.2023 3 z 5

Tři a půl hvězdičky. Předem říkám, že povídky nejsou zrovna můj šálek kávy. Přesto jsem vzhledem k tématu a top autorům, které současná česká literatura má, sáhla po této knížce. Kvalita textů je nepopiratelná, jen jsem se tak nějak zase utvrdila v tom, že mi více vyhovuje "pobýt" s hrdiny trochu déle. V některých povídkách mi přišlo trošku "na sílu" dostat tam nějaký "šokující" konec (Dvacet devět zlodějů, Plamen).

Ronnie68
01.01.2023 4 z 5

Zajímavé a krátké povídky od známých českých spisovatelek a spisovatelů dnešní doby....

Katulinka69
12.12.2022 4 z 5