HEX

HEX https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347618/bmid_hex-7y6-347618.jpg 4 387 129

Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Argo

Hex , 2013

igor6114
30.03.2020 odpad!

Nie,nie a ešte raz nie.Nepáčilo sa mi to,nebolo to strašidelne,príbeh ma nezaujal...čakal som skor niečo na sposob filmu The Witch. Bužial toto bol len slabučký odvar.

Princezna22
08.03.2020 odpad!

A tohle bylo co?? Totálně divný příběh.. Čarodějnice přes kterou přehodíte ručník,deku,utěrku atd? Sama sebe se ptám proč?! Proč tohle muselo vzniknout.. Za mě ne, tohle opravdu ne

monci6485
11.02.2020 5 z 5

Budete se bát. Ne čarodějnice, ne prokletí, ale úplně obyčejných lidí..

Adhara
10.02.2020 4 z 5

Autor rozbehol zaujímavý príbeh. Moderný svet (píše sa rok 2012), všadeprítomné mobily, internet, youtuberi,... a aplikácia na čarodejnicu. No ako je u mňa bežné, naskakovali mi v hlave hromady otázok, z ktorých na niektoré sa mi odpovedí nedostalo. Napriek tomu som ale bola s prvými dvoma tretinami knihy veľmi spokojná. Azda okrem samotného začiatku, kým som sa zorientovala. Ale inak sa to čítalo dobre. Pekne sa rozbehli príbehy niekoľkých postáv, plastické, vyvážené, detailné, no napriek tomu ma niektoré ma chytili menej ako iné. Zaujímavá bola ponurá atmosféra prírody v období okolo Halloweena aj – ako je pre strašidelný príbeh bežné – pomalé stúpanie napätia, postupné gradovanie a hromadenie problémov s nadprirodzenom i obyvateľmi samotnými, ktoré spelo k vyvrcholeniu.

Kedy sa to začalo kaziť? Asi vtedy, keď sa zápletka zvrtla a začala veľmi okato pripomínať Kingov Cintorín zvierat. Ale úplne to dorazili záverečné scény. Moje výčitky k nim by sa dali rozdeliť do dvoch hlavných okruhov: žiadny strach a žiadny zmysel. A možno mi ten záver pripadal zbabraný pre to, že pointa mi pripadla tak trochu absurdná. Rozhodne bola v rozpore zo všetkým, čo sme o čarodejnici vedeli, a s pravidlami, ktoré boli ohľadom nej nastolené. A kým v prvých častiach knihy som počúvala neúnavné otázky: „A prečo...? A prečo toto...? A ako toto...?“ len v kútiku mysle, teraz priam revali.

orangerose
22.11.2019 odpad!

Pěkně strašidelně napínavá - knížka

Skaldinho
09.11.2019 4 z 5

Kniha dvou polovin. V první polovině jsem měl pocit, že čtu nějakou parodii ve stylu Scary Movie, ale ještě, že jsem vydržel a četl dál. Příběh se tak úžasně rozvine a dostane úplně jiný spád a nádech. Z hororové parodie se stane nervy drásající sonda do myšlení lidí ve stylu Kingovi Mlhy. To nejstrašidelnější je zde to, jak je vše uvěřitelné a řekl bych, že v případě podobné krize by se to mohlo opravdu odehrát.

KuroHaru
08.09.2019 4 z 5

Námět zajímavý a originální, dalo by se říci "kingovský". Stephen King by z něj však podle mne dokázal vytáhnout ještě víc, proto 4 hvězdičky.

Atanone
02.09.2019 5 z 5

Kniha mě nalákala chytlavým názvem a rozporuplným hodnocením. Do první třetiny jsem si myslela, že čtu zábavně duchařský úlet s humornými prvky. Chudáka „bábinku“ jsem skoro litovala, tak stará paní a žádná úcta? Utěrka? Copak takhle se chová k poctivému přízraku? Bála jsem se tak leda toho, že tu mám zmodernizované Strašidlo Cantervillské.
Od poloviny knihy jsem se začala ptát sama sebe, jestli vůbec chci číst dál, protože kniha pro mě najednou přestala být lehce strašidelná a začala být děsivá, až na to, že důvodem nebyla čarodějnice, ale obyvatelé města. V tu ránu pro mě byl ten příběh uvěřitelný. Ano, v jiných kulisách, toto by se mohlo stát. Historie ( i docela nedávná.. vlastně i současnost) ukazuje, že civilizace je velmi lehoučký nátěr, který se rychle smyje, když dojde na věc. A spolu s tím, jak lidé z Black Spring ztráceli lidství, Katherine ho paradoxně získávala.
Pokud si můžu vzít z té knihy něco pro sebe, tak to, že hranice mezi láskou a posedlostí je tenká jako pavučina a někdy ani nevíme, že už jsme za čárou

Anathiel
19.08.2019 2 z 5

Tohle byl jeden velký bizzare. Čarodějnice, kterou stačí zakrýt ručníkem a už není, je největší hrozbou. Všichni se jí bojí, ale během celé doby vlastně nic nedělá, jen na vás "kouká".
Kniha nepůsobila strašidelně, spíš jsem z ní byla zmatená. Zejména ve druhé části, kdy jsem si už jenom říkala, co to vlastně čtu. Děj pro mě neměl dostatečný spád, celkově jsem si nedokázala najit cestu k jednotlivým postavám.

Mirin1349
06.08.2019 3 z 5

Těšila jsem se na horor, ale přiznám se, že strach jsem při čtení neměla. Maximálně se dostavil takový nepříjemný pocit. Nejdřív jsem si myslela, že budeme svědky života Amišů, kteří si tak nějak postaru žijí se „svojí“ čarodějnicí, ale pletla jsem se. Obyvatelé Black Spring jsou naopak lidé používající moderní techniku, která jim napomáhá v běžném životě s čarodějnicí po boku. První půlka knihy mi přišla docela bizarní, obyvatelé nijak moc neprožívají to svoje prokletí a i mě po čase zjevení čarodějnice tu v domě, tu ve městě,… přestalo nahánět nepříjemné pocity. Závěr se mi naopak docela líbil, autor svůj záměr na konci hezky objasnil. Nejspíš ale dám šanci i dalším knihám autora.

Kaik
31.07.2019 5 z 5

To byl tedy nářez! První půlku knihy jsem se bavil originální situací v Black Springu a druhou jsem se děsil, jak to všechno dopadne. Za mě skvěle a chytlavě napsáno, se závěrem jsem spokojený. Moc se mi líbil přerod příběhu od téměř humorného, přes klasicky hororový až po naprostý psychologický rozklad postav. Přečteno během tří sezení a klidně bych si od Heuvelta dal i něco dalšího.

nikiss76
22.07.2019 3 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst na základě hodnocení a za mě bohužel průměr. Prvních 250 stran mě vloženě nebavilo, pořád jsem na něco čekala a ono nic nepřicházelo. Celkově se mi líbila rodina Grantových a šokovalo mě, jak to s nimi dopadlo, přišlo mi, že autor z počátku zamýšlel nechat čtenáře pocítit sympatie k této rodince a v zápětí je nechat padnout, pro větší efekt. Hlavní myšlenku knihy hodnotím pozitivně, odehrávalo se tam pár vtipných dialogů, ale jako celek nic extra.

lachtan77
02.07.2019 4 z 5

Vybíral jsem podle anotace. Říkal jsem si, to může být zajímavé i napínavé téma a taky jsem dostal přesně to co jsem čekal.... dobře pár věcí byla trochu přitažena za vlasy, ale vcelku to na mě zabralo.
Potěšen jsem byl tím, že příběh neskončil úplně šťastně ( jak se to vezme). Četl jsem tady dost komentářů, co píší o nudným konci (ale autor to vysvětluje v poděkování) Za mě určitě lepší než předvídatelné prolomení kletby a posazení Katherine na lopatu u pece :)

AndulinaU
01.07.2019 2 z 5

Nápad originální, ale zpracování už mě tolik nenadchlo. Strach při čtení zde mají zřejmě vyvolat různé nechutnosti, což mi přišla vcelku nuda. Popravdě jsem se nebála prakticky vůbec. Že by se mi kniha četla nějak dobře se také říci nedá, že bych ji musela za víkend přečíst a nebyla ji schopna odložit. Asi ji odložím do knihovny a znovu už nepřečtu.

Nelmal
17.06.2019 2 z 5

Horory prakticky nečtu, tak mi přišel námět originální a zajímavý. Začátek měl i potenciál, bohužel jsem se za celou dobu ani pikosekundu nebála. Tu hrůzu a děs, která hlavní hrdiny údajně neustále čekala, jsem bohužel nenašla. Tedy lépe řečeno vůbec se mě nedotkla.

rennata
29.05.2019 3 z 5

Nápad bol originálny a spočiatku sa mi to páčilo, ale samotné charaktery postáv a ich chovanie skĺzli do toho, čo som si všimla aj v iných amerických knihách – vulgárnosti a úchylnosti kombinovanej s politickou korektnosťou, etnickou vyváženosťou (áno i v malom zapadlom horskom mestečku), je tam povinná homosexuálna postava (a je tam o nej tak málo, že to naozaj vyzerá ako niečo čo tam bolo pridané, len aby sa nepovedalo, že to tam vôbec nie je), rodičia neschopní postarať sa o výchovu vlastných detí......Holandský autor musel knihu pre americký trh upraviť, ale ktovie či tie „populárne záležitosti“ neboli už v pôvodnej verzii.....
Každopádne napriek všetkému to s prvom časťou knihy vyzeralo ešte dobre, ale v druhej sa autor pobral zlým smerom. Na konci zrýchlil, zdrsnil, uťal....až to pôsobí príliš pateticky a trápne. Zveličuje, pchá ľudí do jedného vreca, čo smrdí dokonca aj mne – veľkému kritikovi ľudstva a správania sa más....

MonikaV
24.05.2019 3 z 5

Průměr, žádný happy end, to se mi líbilo.

CharlesWard
17.03.2019 1 z 5

Kniha měla podle první části knihy neskutečný potenciál. Ono pracně vybudované napětí, však autor beznadějně pohřbil e druhé části, která úspěšně ničí vše co autor do té doby pracně vystavěl.

Roubas
18.02.2019 5 z 5

Ze začátku se budete smát a obdivovat autorův smysl pro humor a způsoby, jakými si s potenciálem onoho městečka na papíru vyhrál. Ale věřte, ten úsměv vás přejde. Postupem času se vám kniha dostane pod kůži a budete tušit, že vás v závěru nečeká nic příjemného a nic, co se jakýmkoliv způsobem přibližuje happyendu. Výborný plíživý strach, zápletka a hlavně, konečně někdo, kdo sere na hlavní postavy.

StephenKingje
04.02.2019 5 z 5

Abych byl upřímný, nezačal bych se o tuto knihu zajímat, kdyby na jejím obalu nebyla chvála od samotného Stephena Kinga a G. R. R. Martina. Oba tyto autory mám velice rád a tak jsem teda po tomto holandském hororovém románu sáhl. A díky Bohu za to! Takže, HEX...

Co se týče nápadu, nepřišel mi špatný, ale nějak zvlášť mě nezaujal. Čarodějnice, která má zašité oči a ústa a děsí jedno malé americké městečko...omlouvám se, ale to už tu bylo...a moc krát. Ale Heuvelt udělal něco nevídaného; napsal tuto knihu tak, že občas se namísto čarodějnice zdají odporní lidé. Musím říci, že to mě vskutku zaujalo. Dále zde máme konec, ke kterému řeknu bez hlubšího spoilerovaní pouze to, že mi to trochu připomnělo konec Řbitova zvířátek, ale vůbec to nebylo na škodu a jedná se jedná o výborné zakončení. Ale teď nechci říci, že se jedná o absolutně bezchybnou knihu, to ne. Ale jedná se o poctivý a originální hororový román, za který by byli rádi i mnohem větší hororová jména, než Heuvelt.

HODNOCENÍ: 9/10

čarodějnice horory prokletí informační systémy

Thomas Olde Heuvelt
nizozemská, 1983