HEX

HEX https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347618/bmid_hex-7y6-347618.jpg 4 387 129

Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Argo

Hex , 2013

knedlik
08.03.2018 4 z 5

Znepokojivý psychologický horor s apokalyptickým koncem. Tolik ve zkratce.
Tenhle žánr příliš nečtu (a teď jsem si opět připomněla proč,) takže nejsem nejobjektivnější hodnotitel na daném poli.
Kniha začala zajímavě, odehrávala se v lehkém duchu - atmosféra maloměsta se vší parádou a náležitým zpátečnictvím okořeněná nadpřirozeně skutečnou postavou jakési čarodějnice z dávných dob; s přibývajícími stranami ale narůstala má vnitřní tíseň a z konce mi bylo vyloženě nevolno. A pořád je - i pár dnů po dočtení, než jsem se dostala k psaní komentáře.
Netvrdím, že kniha není lehce překombinovaná a že některé motivy už se mohly někde vyskytnout. Mně se na ní ale líbilo nejvíc to, že vlastně nevím, jak se postavit k hlavním postavám - byly zlé? Byly hodné? Kdo je viníkem, kdo mučedníkem? Lze nenávidět někoho pro to, čeho se na něm dopustili jiní? Lze jim z toho důvodu odpustit i páchání zla? Jak moc odsouzeníhodné je osobní selhání v nejvypjatější situaci?
Další věc, které si na Hexu vcelku cením, je nevyzpytatelnost příběhu a jakási, říkám jí Martinovská, krutost ničit dobrotu dobrých postav, eventuálně je rovnou hubit.
Velmi dobře a důmyslně je zpracováno budování klidné rodinné atmosféry a hloubky vztahů rodiny Grantových s jejich následnou totální destrukcí, kdy vás od tepla a lásky rodinného krbu vrhne autor rovnou do nejhoršího očistce.
A na posledních stranách knížky jsem měla vlastně stejný pocit smutku nad celým lidstvem jako Katherine. A ne, že bych si úlevně neoddechla po zaklapnutí vazby.

Tess666
24.02.2018 5 z 5

už od počátku velmi zajímavá kniha. zápletka, která tu dlouho nebyla. a ukončení, které většina lidí nepředpokládá. .. super .. těším se na další tvorbu

Blondebookdevil
22.02.2018

Tak moc jsem se na ni těšila, ale fakt se tím těžko prokousávalo. Wow, čarodějnice se zašitýma očima, a co dál? Nikdo z ní pomalu nemá strach, pak parta puberťáků zkouší, co může, a vesměs je to všechno za dne a není tam místo pro to se vůbec bát. Krvavý potok, mrtvý pes, dobrý, dá se, ale od půlky ještě větší zklamání a pak chatrný konec. Reklama byla opět klamná.

katchamccall
15.02.2018 5 z 5

Pár dní mi trvalo, než jsem se začetla. Ale pak jsem knihu zhltla za pár hodin. King to není, ale T.O.H. má talent. Nápad skvělej - čarodějnice v 21.století, parta puberťáků, davové šílenství a znepokojivej konec. Pan Heuvelt mě nadchnul, takže doufám, že bude mít "plodné období" a já budu s radostí utrácet za jeho knihy :-).

Obuvník
14.02.2018 5 z 5

Tohohle pána si pohlídám :-)
Nějakých padesát stránek mi trvalo, než jsem se začetl, ale pak jsem přestal brblat a ponořil se do příběhu. Ponurého jako Černoskalský les...
V knize vystupuje poměrně velké množství postav, brzy jsem si však zvykl. Pomáhají totiž vykreslit atmosféru městečka a jeho kolorit. Nostalgická vzpomínka na Jerusalem's Lot na sebe nenechala dlouho čekat :-)
Na první pohled se zdá, že hlavním hrdinou nebude nikdo jiný než Steve Grant, kolem jehož rodiny burácí epicentrum většiny podstatných událostí. Jenže jak stránky ubíhaly, přemáhal mě stále větší pocit, že hlavní prim tady hraje někdo úplně jiný. Někdo, kdo má zašité oči a ústa a možná právě teď stojí v rohu Vašeho pokoje a trpělivě čeká...
Koukám, že konec knihy příliš ovací nesklidil. Takže to zbude asi na mně (vždycky jsem tleskal v nevhodnou chvíli). Závěrečné stránky jsou dle mého mínění podány skvěle, sugestivně a věrohodně. Ve světě, kde jsou lidé schopni ušlapat jeden druhého kvůli výprodeji v supermarketu, je možné všechno...
Na shledanou, pane Heuvelte. Pěkně piště. Do té doby budu přešlapovat u Vašich dveří.

Nanamimo
11.02.2018 4 z 5

Kniha o lidské hlouposti a jaké zrůdy se ukrývají v nás samých :) humor skvělý, akorát konec docela zklamal. Ačkoli běžně čtu Kinga, tak mě i tato kniha dokázala překvapit. Téměř bych vám to doporučila....ale ten konec prostě nic-moc. Pokud vám nevadí stupňování napětí, v druhé části rychlý spád a menší zklamání na konci (trochu otevřené) pak přečíst.

lazarus
11.02.2018 4 z 5

Originální nápad na němž kazí dojem filmové finále a slabší styl vyprávění. Do dvou třetin knížky jsem se bavil hororovou atmosférou ze které se dalo vytěžit citelně víc v rukou zkušenějšího spisovatele. Závěr prudce kýčovitý a zbytečně uspěchaný.

MisaSutcliff
26.01.2018 4 z 5

Mě to bavilo :).
První polovina knihy byla hůře stravitelná, trvalo mi zvyknout si na autorův styl psaní, humor i využívání moderní elektroniky. A když jsem to překonala, dočetla jsem knihu jedním dechem a závěr mě překvapil i znechutil svojí reálností.

Terry.89
25.01.2018 3 z 5

Nebyla to zas taková pecka, jakou jsem očekávala, ale ani to nebylo vyloženě špatné. Nápad byl zajímavý, stejně tak i spletitý příběh. Přesto mi tam něco scházelo. Prostě jsem očekávala něco víc. Rozhodně nelituji přečtení, zároveň bych však podruhé po knize nesáhla.

missana
10.01.2018 4 z 5

To byla jednohubka :) nedalo se přestat číst, nejdřív ze zvědavosti a pak možná aby to už člověk měl za sebou. Asi to na každého působí jinak - viz komentáře. Ale za mě teda - pěkně hnusné... a nepříjemně pravdivé v tom, co s lidmi dokáže udělat vlastní strach a předsudky...

ArwenAragorn
06.01.2018 3 z 5

Z knihy jsem byla docela zklamaná. Ze začátku to ještě šlo, ale závěr se příliš nepovedl. Rozhodně jsem od Hex čekala víc.
Postupem času zjišťuji, že jsem se na příběh asi dívala ze špatného úhlu. Podstatné "poselství" mně unikalo.

Cherryel
06.01.2018 2 z 5

V knize řeší jen povídačky o čarodějnici která chodí městem a puberťáci na ní zkoušejí co všechno jim projde.V půlce se to trochu rozjíždí ale konec je nepovedený.Docela mě to chvílemi i nudilo.

martina1199
28.12.2017 5 z 5

Moje 50. letošní přečtená kniha. A rozhodně stála za to :-)
Opravdu originální námět knihy a budování atmosféry a tíživého dusna, kdy víte, že přijde něco strašného, ale do poslední chvíle netušíte přesně co, ani odkud jsou asi nejsilnějšími devizami tohoto příběhu.
Napřed jsme se bála Katherine. Pak jsem se bála strachu. A nakonec jsem s hrůzou sledovala, co ten strach provedl s lidmi a co nakonec provedli oni sami sobě.

ruza07
24.12.2017 3 z 5

Slibný začátek, sice šílený, ale blbý závěr.

papajapa
21.12.2017 3 z 5

Jsem na rozpacich. Namet knihy super i dejova linka byla dobra. Ale se stylem psani jsem se prala jako uz dlouho ne. No a ten konec, ten jsem moc nepobrala.

Denisa.knizky
11.12.2017 4 z 5

Po dlouhe dobe jsem si precetla vylozene hororovy pribeh a nejsem zklamana. Zaverem mi neco co neumim popsat chybelo ale vseobecne, pokud ma nekdo chut na horor s carodejnici a trochem nadprirozena tak mohu doporucit.

martin3683
26.11.2017 3 z 5

Zafungoval na mě marketing a to konkrétně zmínka S. Kinga, že je to velmi originální. A musím říct, že King a marketingové oddělení nelhali a první třetinu knihy jsem se musel smát, jak dobře to má autor vymyšlené.

V městečku v hlubokých lesích straší stará čarodejnice. Objevuje se náhodně na různých místech, třeba u vás doma ve skříni či v kuchyni, když snídáte. Někteří dělají, že tam není, jiní obyvatelé přes ní hodí utěrku, aby se nemuseli dívat na její obličej se zašitýma očima a pusou. Kdo se do města jednou přistěhuje, ten už nemůže pryč, protože delší doba jak týden mimo město vás dožene k sebevraždě. Nikdo krom obyvatel města o tomhle prokletí neví a agentura HEX se stará o to, aby se o tom nikdo další nedozvěděl. Jak říkám, autor to má skvěle vymyšlené a rozehrává tak drama na maloměstě, kde jsou obyvatelé schopni věřit na nadpřirozené síly a nějak se s tím musejí každodenně vyrovnávat.

Druhá třetina knihy je něco jako seriál Stranger Things. Parta mladých kluků na maloměstě rozehraje hru, o které nikdo z dospělích neví a chci podle toho seriál, byl bych napětím přikovaný k televizi a chtěl vidět další a další díl.

Poslední část knihy je bohužel tou nejslabší. Z černého humoru a mystéria se stává drsný horor. Je to hodně depresivní a psycho. Normálně by se mě to líbilo, ale provedení pokulhává. Autor se snaží o styl S. Kinga, krále hororů, ale nedaří se to. King by z tohoto tématu vytřískal mnohem více (a je fakt, že by mu na to nestačilo určitě ani tisíc stránek). Jak jsem se v závěru dozvěděl, autor knihu a hlavně závěr předělal pro světové (rozuměj americké) publikum a podle mě tím knize ublížil. Mám takový pocit, že původní holandská verze byla mnohem lepší.

Při čtení jsem se bavil po většinu doby, ale závěr jsem protrpěl. Asi jsem tušil, jak to dopadne a ani jsem se na to netěšil. Za mě 3.5 hvězdičky a pokud někdo četl původní verzi knihy, dejte mě vědět, jak to dopadlo tam.

Madi
22.11.2017 2 z 5

První polovina mě celkem nadchla. Originální nápad o čarodějnici v současnosti, vlastní pravidla vesničky, představa, že mi 3 dni stojí v obýváku zašitá čůza...hm, super. A dá se i pochopit neuvážený čin místních mládežníků, však koho by bavila taková omezení, že.
Jenže pak se děj nějak zvrtnul a šlo to někam do kelu. A ten konec? Strašně přehnaná a natahovaná hra na Kinga.
Škoda, na začátku jsem myslela, že to bude za 5*.

cori
17.11.2017 4 z 5

Originální příběh se z parodie na duchařské romány mění v psychologický horor. Z počátku jsem byla přesvědčena, že se jedná o humorný příběh, kdy se obyvatelé městečka snaží kamuflovat svého ducha před návštěvníky, ale potom se vše "zvrhlo" v destrukci lidské morálky a soudnosti, která vyvrcholila opakováním událostí ze 17.století. Zakončení románu mi přišlo adekvátní k celému vyznění osudů rodiny Grantových a jejich dvou synů.

DenisaV
17.11.2017 4 z 5

S tím, že je tato kniha originální, měl King pravdu. Až později mi došlo, že jeho slova nemusela tak úplně být slova chvály a strašidelné toto dílo teda rozhodně není. Kniha lepší než průměr, ale asi se k ní nevrátím, doporučit však s čistým svědomím mohu.

čarodějnice horory prokletí informační systémy

Thomas Olde Heuvelt
nizozemská, 1983