HEX

HEX https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347618/bmid_hex-7y6-347618.jpg 4 387 129

Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Argo

Hex , 2013

suiteki
20.09.2021 2 z 5

Tak na tuhle knihu jsem se moc těšila, výborný a originální námět, ale příběh psaný tak, že mě vůbec nebavil. Styl psaní mi připomínal Kinga, ale to bylo asi tak všechno. Čekala jsem nějaké rozuzlení, vysvětlení, ale jediné čeho jsem se dočkala byla pořádná nálož hlavním hrdinům.

caldap
19.09.2021 3 z 5

Docela drsný příběh, negativní. Na mě to bylo v určitých úryvcích hodně brutální. Povahy lidi, davové šílenství - ovce. Podruhé bych po téhle knize nesáhla.

sgjoli
06.05.2021 4 z 5

Prvních 50-60 stránek se mi nečetlo příliš dobře, přišlo mi to trochu kostrbaté, nemohla jsem se začíst, vůbec jsem se neorientovala a popravdě mne to moc nebavilo. Ale jsem ráda, že jsem vydržela, protože jsem po dočtení nakonec vcelku spokojená.
Autorův styl psaní je místy trochu zvláštní a člověk si na to musí zvyknout. Ale jinak se z této knihy vyklubal celkem svižný, dynamický příběh, který s přibývajícími stránkami nabírá na grádech.
Atmosféra knihy s každou další stranou dost houstne. Jednak člověk postupně zjistí, proč se postavy chovají tak podivně a na jakém základě jsou lidé nuceni žít svůj život, ale také že se postupně začínají dít "nové" divné věci, s nimiž se hrdinové musí potýkat. Vzniká tak dost dusná a napjatá atmosféra, kterou jsem si dost užila.
Tahle kniha je veskrze negativní - dějem, atmosférou, ale také postavami samotnými, které vlivem okolností samy propadají negativním myšlenkám, ale také že řada postav dělá vlivem okolností řadu špatných a nezvratných rozhodnutí. Na několika místech mne kniha přiměla se zamyslet nad tím, co všechno je člověk ochoten udělat z lásky či z nenávisti, ze strachu, zbabělosti...
Knih o čarodějnicích mám načteno prachbídně málo, ale tahle se mi nakonec dost líbila. 4 hvězdy jsou za mne určitě na místě a za sebe mohu doporučit.

Biba_with_Book
17.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla docela sila. Zpocatku jsem si myslela, ze to bude takovy trosku strasidelny pribeh o carodejnici.
Ale co se z toho nakonec vyklubalo..nestacila jsem se divit..a popravde me z toho mrazi jeste ted. Ne z carodejnice, ale z tech obyvatel. Fascinujici sonda do lidske psychicky, co se s ni deje pokud jsme v davu.
Ti lide se neustale neceho bali..a nakonec se ukazalo, ze ta nejvetsi temnota byla v nich samotnych.

yetti09
16.02.2021 2 z 5

Přiznám se, že pojetí moderních technologií a čarodejnice z dávných dob, mi nešlo moc dohromady. Obzvlášť prvních 50 stran jsem se v příběhu vůbec neorientovala, autor vás vtáhne do děje, aniž by vás s něčím seznámil.
Do čtení jsem se musela vyloženě nutit, protože ve 2/3 se nic moc neděje, jen poznáváte městečko Black Spring a jeho obyvatele. V poslední třetině knihy, začína děj nabírat na tempu. Kdyby byla kniha celou dobu psaná v tomto tempu, byla bych velmi spokojená. Autor měl skvělý nápad, ale za mě bylo zpracování trošku horší. Proto hodnotím knihu 2,5 hvězdičkami.

AmyLee992
10.02.2021 4 z 5

Dost zvláštní a rozhodně neotřelá kniha, zpočátku jsem byla na rozpacích a taky recenze mi moc nedaly, ale vydržela jsem a zhruba od první třetiny mě to chytlo :) za mě doporučuji!

slečna.k
29.01.2021 3 z 5

Asi nejzvláštnější kniha, co se mi v poslední době dostala pod ruku. Velmi originální námět, slušně napsané, zajímavý průběh i vyvrcholení příběhu ale i přesto mě kniha úplně nevtáhla do děje a byla jsem z ní na rozpacích. Poměrně nejvíc o mém hodnocení nakonec rozhodlo nehappyendové zakončení celého příběhu.

Aya81
13.01.2021 5 z 5

Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Kniha nabízí řadu otázek.
SPOILER - Hlavně postava samotné Katherine. Byl to ve své podstatě paranormální úkaz? (zvláštní energie, která lidi ovlivňuje, umožňuje přízraku se přemisťovat, nedovoluje opustit natrvalo oblast, způsobuje slabším osobám kolaps...) Byla opravdu čarodějnicí schopnou tyto síly ovládat, páchala někdy opravdu zlo, nebo byla pouze obětí? Bylo cílem lidi trestat, vychovat, varovat..? Závěrečnou apokalypsu si způsobili lidé sami. Svojí nelidskostí. Ale byla vina pouze na lidech? Ono bohužel strach je někdy dobrý, ale často uvolňuje v lidech to špatné. Což mne přivádí k tomu - kdo tedy zabil Fletchera? Jaydon? Nebo Katherine? Nebo to byla psí sebevražda..? Pokud byla Katherine mírumilovná a jen chtěla lidem otevřít oči (symbolika otevřených/zavřených očí je v knize všudypřítomná), proč by trestala zvíře? Nebo proč umírali "nevinní". Některé věci mi nezapadají. Ale ono pointou hororu, částečně spíš psychologického než nadpřirozeného, není naprostá logika. Není cílem vše pochopit. Takže za sebe hodnotím podle čtivosti, napětí, neodbytí postav, námětu, zpracování..

Roseblood
13.01.2021 5 z 5

Kniha mě bavila, je velmi zajímavá. Ze začátku jsem se musela zorientovat v postavách ale poté už jsem ji nechtěla pustit z ruky, těžko se mi odkládala. Prožila jsem si u ní pořádnou emoční jízdu od napětí, tísnivých pocitů i smutku a postava čarodějnice je prostě skvělá.
Kniha je čtivá, napínavá a má zajímavé téma a jako bonus opravdu povedená obálka. Vřele doporučuji.

5/5*

TerezaRůža
09.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Horor to za mě nebyl, ale ta psychologická rovina tam byla super! Všichni se bojí čarodějnice, ale nakonec všechno zlo napáchají oni sami. A je jedno, jestli jsme v 17. století, nebo v moderní americké společnosti. Hvězdičku jsem strhla za pro mě docela překombinovanej konec, ale klidně bych tam poslala i 4 a půl. :)
Jo a ta čarodějnice, ta byla strašněj chudák, byla mi mnohem sympatičtější než většina postav. Překvapilo mě, že sám autor to považoval za román, u kterýho bychom se měli bát toho nadpřirozena. Jediný, co mě tam děsilo, byl rozlícenej dav, kterej kvelačnost schovával za snahu o spravednost.

Kizuizi
09.11.2020 5 z 5

Jo, to byl horor! Na začátku knihy jsem byla malinko zmatená, cože se to vlastně jako děje, ale to trvalo jen pár stran. Pak již bylo vše vysvětleno a příběh ubíhal až poněkud děsivou rychlostí. Čím víc příběh postupuje, tím je temnější a chvílema na mě působil až skoro depresivně (ale tak to od hororu čekám), i jsem párkrát musela knihu odložit, abych ji vstřebala. Ale zvědavost byla silnější, takže jsem se k ní po chvíli zase vrátila. A ten konec! Prostě jedna báseň!
Kniha není pro slabé povahy, rozhodně si knihu neberte do práce na noční, pokud jste tam sami, protože trochu úzko Vám z knihy může být klidně i přes den.

Kristýna91
18.10.2020 2 z 5

(SPOILER) Hned na úvod je třeba přiznat, že jsem si knížku zakoupila na základě doporučení od Stephena Kinga a George RR Martina na obálce. Ano, nechala jsem se nachytat marketingem.

Námět o začarovaném místě, které nelze opustit, či alespoň ne na dlouho, mě nadchl. Strašidelné příběhy vyhledávám, přesto jsem se s tímto nápadem ještě nesetkala. Co už si mě tolik nezískalo, bylo provedení. Obecně dávám v hororu přednost náznaku a strachu z neznámého před estrádou monster za bílého dne. Jak se říká: méně je někdy více.

Čarodějnice mi bylo od začátku spíš líto, než abych se jí bála. Ono to pravděpodobně bylo částečně záměrné, protože nejvíc zla nakonec napáchají lidé ze strachu před čarodějnicí než čarodějnice samotná. To, jak se komunita v pudu sebezáchovy obrátila proti jedincům, bylo mrazivé, ale na mě moc uspěchané. Ta náhlost mi vadila asi ze všeho nejvíce: běžný život v městečku sklouzne do středověku a fantasmagorie až příliš rychle, tak nějak magicky a neorganicky. Navíc ta fantasmagorie byla prostě nechutná číst. (I po letech si matně vzpomínám na ženu, jíž z prsou stříkala řídká paštika do úst okolo stojících dětí. Autor má zřejmě také fetiš na ženské bradavky, protože se o nich stále zmiňoval, odhaloval je, propichoval atd. ). To není ten typ děsu, co vyhledávám!

Abych byla ke knize spravedlivá, zaujalo mě téma, ke kterému se autor vrací: pro co by byl člověk ochotný obětovat své dítě. Pro své vlastní bezpečí? Pro bezpečný návrat oblíbenějšího potomka? Jak bychom se zachovali, kdyby šlo do tuhého? Zpočátku jde jen o škádlení, ke konci z toho mrazí. Škoda jen, že se to ztrácí v tom marastu okolo.

IvetKl
19.09.2020 1 z 5

Co to jako mělo bejt? No horor určitě ne! Spíš se jednalo o psychologické drama. A naprosto chápu, proč se to líbí mistru hororu...protože tato kniha je až nápadně podobná jeho dílu Nezbytné věci.

petra5167
16.08.2020 5 z 5

Překvapilo mě tak malé hodnocení zde. Pro milovniky hororu je to skvělá knížka. Námět čarodějnice v trochu jiném podání, výborný zvrat, překvapivý konec. Přečteno jedním dechem.

Amitiel76
02.08.2020 5 z 5

No, tak tohle jsem opravdu nečekala. Při čtení první kapitoly, jsem se několikrát ušklíbla se slovy "Cože? To jako fakt?" Ale brzy mě ironie přešla. Příběh mě vtáhl do sebe, a já obracela stránku za stránkou, ani nevím jak. Je pravda, že doposud jsem nic podobného nečetla. Jak říká pan King : "Naprosto, úžasně originální".
Zprvu se vám nejspíš bude zdát atmosféra městečka Black Spring poněkud komická. Obyvatelé tu mají appku na sledování čarodějnice, která se tu samovolně pohybuje z místa na místo, a někdy vám vydrží stát celé hodiny nehnutě vedle postele. No nic. Stačí přes ní přehodit utěrku, nebo zakrýt paravanem.... Lidé se tu s ní už naučili žít. A prokletí kterým je město stiženo, berou jako danou věc. Mají svá pravidla, své zákony, a hranice které se nesmí překročit. Ovšem pak se tu objeví pár teanegerů, rebelujících proti systému. A problém je na světě.... A vy se nestíháte divit, kam se najednou celý příběh řítí. Jaké nečekané obrátky začne nabírat. A najednou zjistíte, že čarodějnice je to poslední, co vás v tomto městě začne děsit.....
Myslím že kniha by si zasloužila vyšší hodnocení. Jen mě mrzelo, a už to tu zaznělo, že se v knize neobjevilo více o minulosti. O životě Katherine a jejích dětí. A taky ten konec.... Autor nám nechal opravdu velký prostor pro vlastní fantazii :-)

Calinda
09.07.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, přečteno za dva dny, nutilo mě to číst dál a dál, je velice dobře napsaná, zajímavé téma. Po dlouhé době zase něco, co mě opravdu chytlo.

lucie3145
05.07.2020 4 z 5

Kniha je dobře napsaná a má zajímavé téma, dobrý příběh, nečekané zvraty. Jenom mě trochu zklamalo, že na konci to vlastně není pořádně vysvětlené.

NymphMaeve
17.05.2020 4 z 5

Hodně jsem se na tento horor těšila, už jen tématem, které nabízí a upřímně mne hodnocení jen více lákala k přečtení. Přeci jen město s vlastní čarodějnicí a prokletím, které nad ním visí je v rámci hororu originální a poutavé. Velmi krásně napsaný úvod do příběhu mne navnadil na napínavé čtení, které bohužel postupně opadalo. Časem se mi ani nechtělo moc ke knize vracet a pokračovala jsem jen po cestách, doma ne. Vyvrcholení příběhu jsem nečekala, i když popisy jsou velmi obrazné, nebylo to ono. Závěr je oproti tomu silně chaotický a vlastně bez vysvětlení. Sdělení konce není těžké rozšifrovat a přesto tomu mnoho chybí. K hlavním postavám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah či pouto, což je k jejich množství pro mne velmi neobvyklé. Bylo to pěkné čtení, ale dost tomu k dokonalosti chybí. Jsem asi trochu zklamaná, ale určitě ne moc. Mrzí mne, že ten konec je ledabylý, chaotický a působí odfláknutě. Mám silně rozporuplné pocity, přesto hodnotím spíše kladně.

blackoutzuzi
11.05.2020 3 z 5

HEX je založeno na originálním námětu. Lidé žijí ve městě s děsivou čarodějnicí a musí tomu tak být až do konce jejich životů. Ač by se to nabízelo, příběh se neodehrává ve středověku, ale nyní v moderní době. Celé město je pod dohledem kamer a existuje dokonce aplikace, ve které zjistíte, kde se čarodějnice momentálně nachází. To mi popravdě moc nesedlo - střet moderní technologie a mystična. Téma čarodějnictví a kletby mi prostě pasuje spíš do dávné minulosti.
I když hororů nemám až tak moc načteno, tento nebyl můj šálek čaje. Čekala jsem NĚCO VELKÉHO. Že při četbě budu stěží dýchat a v noci se budu bát jít na záchod :) Já se za celých 340 stran bála tak třikrát. Co bych ocenila, tak to byl větší prostor pro čarodějnici Kathrine a její minulost. Toho tam bylo na můj vkus vážně pomálu..
Když to shrnu, tak HEX pro mě byl jedním velkým zklamáním :(

Metla
29.04.2020 4 z 5

S obdivem vzhlížím k těm zdejším nebojsům, kterým by nemrtvá, potenciálně smrtící, zohavená entita v jejich obýváku zřejmě nepřivodila sebemenší tíseň. Jistě dokázali nahlédnout pod groteskní fasádu, vnímat a domyslet hrůzu reality v Black Springu, leč jsou to prostě hrdinové s nervy z oceli. To já bych byla vděčná, pokud by se mi podařilo udržet svěrače. Docela jsem se proklínala, že jsem s četbou začínala před spaním - není nad to znepokojeně zírat do temných koutů a představovat si, co kdyby tam stála...
„HEX“ vlastně nepřináší nic extra nového: tuhle trochu “ Záhady Blair Witch“, támhle „Pod kupolí“, špetku „Řbitova zviřátek“, dokořenit filmem „Cabin in the Woods“. Poměrně tradiční témata jsou zpracována neotřele, výsledkem je hutná atmosféra a zajímavé situace, často vyvolávající mrazení v zádech (někdy zmatené zamračení či nevěřící úsměv). Dvě třetiny románu jsem se zatajeným dechem sbírala střípky informací, poznávala podmínky i důvody nezvyklého života v americkém městečku a nechala se příjemně zneklidňovat. Postupně to však přestalo být příjemné strašení a závěrečná čtvrtina „HEXu“ rozpoutala hotový očistec, otevřela brány pekelné a vyvrhla na nebohé čtenáře tolik negace, až jsem musela umazat cíp z pentagramu. Netuším, jak moc se liší americká verze od nizozemské, nezbývá než autorovi věřit, že román přepsal do lepší podoby. Ale na mne těch bizarních výjevů a hříchů lidstva bylo zkrátka příliš. Také mi celou dobu vadila absence snahy o řešení problému, nějaký skutečný výzkum - obyvatelé Black Springu byli se svým osudem nepravděpodobně smíření (samozřejmě s výjimkou mladých a neklidných).
Přes veškeré výhrady jeden z nejpůsobivějších hororů, co jsem v posledních letech četla. 80-85%

čarodějnice horory prokletí informační systémy

Thomas Olde Heuvelt
nizozemská, 1983