Emilka: Život lidem nakládá, kolik unesou

Emilka: Život lidem nakládá, kolik unesou https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506002/bmid_emilka-Ung-506002.png 4 382 382

Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí.... celý text

Marčullkas
12.10.2023 5 z 5

Dojemný příběh a pohled do nitra

kalinka99
05.10.2023 5 z 5

Krásný román o těžkostech i radostech obyčejné rodiny.

Mišák240
22.09.2023 5 z 5

Krásná, milá, dojemná kniha.

Kokoska92
21.09.2023 4 z 5

S Johanem se před ztichlou kovárnou rozcházela s vědomím, že svět zase není tak špatné místo a že se na něm vždycky najde člověk, pro kterého stojí za to žít.

Emilka, to je tak milé čtení! Je vidět, že si autorka dala na knize opravdu záležet a s rozvahou volila každé slovo. Líbí se mi, že se ve svém románu snažila zachytit život obyčejných lidí v průběhu 20. století. Hlavní postava Emilka mi byla sympatická hlavně proto, že všem životním výzvám čelila se vztyčenou hlavou a nikdy se nevzdala.

Acquenta
21.09.2023 3 z 5

Hezký, dojemný příběh o životě jedné ženy

ela1972
11.09.2023 4 z 5

Moc mile napsaný krutý příběh jedné ženy. Kniha se čte moc dobře i když se s Emilkou život v žádném případě nemazlil.

mirinda973
08.09.2023 5 z 5

AUDIO: To se tak krásně poslouchalo. Milý příběh o nelehkém životě Emilky, hezky doprovodil hlas Michaely Ryklové. Některé slovní obraty a spojení bych vypustila, ale celkový dojem na tak milou oddychovou knížku mi nezkazil. Už dlouho se mi nic tolik nelíbilo. I když přiznávám, že první část knížky Emilčina dětství a dospívání se mi líbila víc.

LucieT
06.09.2023 4 z 5

Knihu jsem už po pár stránkách nedokázala vůbec odložit, je psaná nádherným jazykem a doslova jsem si její čtení užívala, to jak je popsané fungování početné rodiny, každodenní život, starosti i radosti, to opravdu nemá chybu. Zejména za část, kdy je Emilka ještě malá a žije na vesnici, bych dala těch hvězdiček klidně deset, kdyby to šlo - potom už se mi příběh chvílemi táhl, je to takové letem světem, některá období jsou sice detailnější, ale i tak mi přišlo, že už tomu prostě něco chybí. Škoda, přesto jako celek hodnotím velmi pozitivně a bude-li autorka v psaní pokračovat, moc ráda si přečtu i další tituly.

Anie94
01.09.2023 4 z 5

S Emilkou se seznamujeme jako s malou holcickou a zijeme s ni jeji zivot na pozadi udalosti - krize, svetove valky, elektrifikace, atd. Sledujeme jeji vyvoj od prosteho devcatka po velmi cilevedomou zenu. Vsechny postavy jsou krasne vykresleny. Co mi vadilo bylo znacne mnozstvi vedlejsich postav, ktere bylo obcas trosku horsi si priradit. Dej krasne plyne, a to alespon do dospeleho veku Emilky. Dale pak dej zacina trosku drhnout. Co bylo super byl popis realneho zivota v dobe, kdy Emilka vyrustala.

klarkys
28.08.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Zaujala mě krásná obálka a název knihy.

Že jsem koupí nesáhla vedle mi bylo jasné už při první kapitole.
Příběh Emilky a osudy její rozvětvené rodiny autorka napsala poutavě, citlivě a nemálo dramaticky, jen ke konci jsem chvíli měla pocit, že už se ztrácí "čtivost".

Ke knize se určitě časem vrátím( dám šanci i klasické papírové formě) a už teď se těším na další dílo Ivany Fajnorové, protože Emilka je jako prvotina velice povedená.

Potvurka735
27.08.2023 2 z 5

Kniha byla hezky a čtivě napsaná. Pozastavuji se ale nad hodnocením, které je za mě neodpovídající. Zdá se mi, že někdo začne propagovat spisovatele, který začíná a vystaví knihu na piedestal a spousta čtenářů začne knihu číst. Někdo mi knihu doporučil, ale po přečteni nechápu čím mě kniha měla obohatit.

Příběh je celkem dost komplikovaný. První polovina knihy mi přišla fajn, ale druhá už mi přišla taková uspěchaná, nejde už nikam do hloubky. Knihu bych ale dál nedoporučila.

Atisa
24.08.2023 5 z 5

Kniha mě bavila. Líbily se mi hrátky se slovy, obzvláště zajímavé byly ty týkající pohlavního života. Působilo to tam dost překvapivě, což asi byl záměr. Také mě zaujalo, že autorka vždy nakousla něco z budoucnosti. To přidávalo na napínavosti. Po nějaké chvíli čtení už člověk čekal, kdo zase umře. Věřím však, že to tak mohlo být. Bavily mě přibývající děti. Díky nim byl život pestřejší. Bombardování Brna děsivé. Obzvláště když jsem si o tom jeden den přečetla a druhý den se na těch místech pohybovala. Jediné, co mě hodně iritovalo, bylo to, že autorka nenapsala, na jaké vesnici v blízkosti Brna se polovina děje odehrává. Člověk přemýšlí, hádá a v knížce se to nedozví.

amanek
24.08.2023 5 z 5

Tolik bolesti na jeden život. Kdo určuje, kolik člověk ještě unese a co už je moc? Bůh? Osud? Přesto Emilku nic nezlomilo.
A člověk si uvědomí, že není samozřejmodt mít zdravé děti a všechny kolem sebe.
Krásný příběh, krásná kniha.

martina8425
22.08.2023 4 z 5

Na této knize bych především ocenila jazyk, jakým je napsaná. Cítím z něho, že autorka pečlivě promýšlela každé slovo a kniha jako celek je opravdu povedená, od obálky po závěrečné poděkování.
Pokud jde o příběh, byla v něm pro mě místa, která možná byla moc zdlouhavá. Ale dojem to určitě nepokazilo. Nejvíce mě bavila část, kdy byla Emilka ještě dítě.

xena2711
01.08.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Je nádherná. Emilka měla těžký život od narození až po poslední cestu. Neuvěřitelně silná žena a krásný příběh.

MíšaKulička@
26.07.2023 5 z 5

To je přesně ta kniha, kterou chcete. Neuvěřitelně krásně napsaná, to je dar od boha, takto psát, je chytrá, inteligentní, krásně se čte i poslouchá, jako když másla ukrajuje, netahá za uši, je libozvučná, jako pohádka na dobrou noc. Více takových, bez příkras, realistických, o životě, tak jak je, a přitom tam výstižně a krásně napsáno, bez amerických přitažených zcela zbytečných vlasů. Myslím si, že kdyby každý na tomto světě preventivně a vnímavě s porozuměním četl tyto inteligentní knihy, lidstvo, lidé, by byli pokornější, poučenější a laskavější.

Vrbická1999
25.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Velice povedená kniha. Autorka použila velice květnatý styl psaní, plný kudrlinek, díky kterým, mělo vyprávění hloubku. Emilka si toho během života musela tolik prožít. Osud ji bohužel bral její milované. Nebylo ji dopřáno s nimi strávit delší čas. Konec se mi moc líbil a dojal mě. To, jak byla Emilka smířená, že se její život chýlí ke konci... Těšila se, že se konečně se všemi setká v nebi.

ave55
21.07.2023 5 z 5

Za mně moc hezky napsaná kniha. Mám ráda dialogy v moravském nářečí. Snad bude paní spisovatelka v psaní pokračovat.

kiraa
11.07.2023 5 z 5

Emilka. Holčina, která spatřila světlo světa v období po první světové válce. Svět, který pro ni v počátku znamenal bezpečí její široké rodiny, kupy sourozenců, milujících rodičů i prarodičů. Dětství, které ale jakoby mávnutím kouzelného proutku skončilo. Smrt, která si najednou přestala v rodině Vácových brát čas na nádech, změnila téměř ze dne na den chod celé rodiny. S Emilkou jsem si prošla celý život. Od narození, dětství, dospívání až jsem ji vyprovodila na poslední cestu. Došla si pro setkání s těmi, kteří ji tak brzy opustili. Jediný problém jsem s Emilkou měla. Nechtěla jsem ji pustit.
Doporučuji.

Nika.
10.07.2023 4 z 5

Pěkná knížka, moc pěkná. Začátek byl takový těžší - chviličku trvalo, než jsem se začetla... Emilka je krásný, ale ve své podstatě smutný příběh o jednom "obyčejném" životě jedné "obyčejné" dívky.
V průběhu čtení mi jí bylo chvilkami více i méně líto, avšak všechny rány, které jí život dal, obdivuhodně ustála.
Doporučuji přečíst, stojí to za to.