Deník farářky

Deník farářky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477779/bmid_denik-fararky-wsb-477779.png 4 607 607

O životě někde mezi nebem a zemí. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.... celý text

senbja
14.03.2022 5 z 5

Pod většinu předcházejících komentářů se mohu také podepsat. Když si odmyslím ryze náboženské pasáže textu, v tom zbývajícím se s autorkou shodnu. Kniha se mi líbí i po stránce technické a grafické.

veronikahessy
12.03.2022 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, paní farářku jsem měla možnost vidět i osobně a opravdu si na nic nehraje. Je přesně taková, jakou se zdá být ve svém vyprávění. Dozvěděla jsem se i mnohé z oblasti teologie, třeba i čím začíná církevní rok :)

papeha
12.03.2022 4 z 5

Zážitky, dojmy a úvahy zajímavé moderní ženy, farářky a nesmírně aktivního člověka. Její pozitivní přístup k životu ve všech situacích mě nesmírně bavil.

Elen.aja
09.03.2022 3 z 5

Nevšední pohled do života farářky a ne ledajaké. Pro mě, jako katoličku, o to zajímavější, protože ženy v taláru běžně nepotkávám. Je podnětné vnímat ženský rozměr kněžství, které se autorka snaží upřímně žít a plně a zodpovědně rozvíjet jako své životní povolání.
Oceňuji nejen oficiální texty z kázání, rozhovorů a výklady, ale ještě více zápisky z mezičasů, čímž se kniha stává jejím osobním svědectvím žité víry a povolání.
Hvězdy dolů za nesourodé a nenavazující texty (kvituji alespoň poskládání článků dle církevního roku). Jestli jsem to správně pochopila, jedná se o výběr článků z blogu, což v případě průběžného vkládání na web chápu. Ale v knize mě to přeskakování a nenávaznost myšlenek (občas mi přišel text nedokončený a najednou úplně jiné téma) rušilo nakolik, že jsem měla zprvu problém se do knihy začíst a přemlouvala jsem se to nevzdat. Zároveň rukou psané poznámky mě spíše mátly, než aby doplňovaly text. Jsem ráda, že jsem to nakonec nevzdala, ale četla jsem knihu déle, než by stálo za to.

Karoley
26.02.2022 5 z 5

O životě někde mezi nebem a zemí.

Pije rum, kouří doutníky, maluje si rty rudou rtěnkou, čte Vogue, nosí šaty od Diora, voní se Chanelem.. Kdo je to? Moderní farářka Martina Viktorie Kopecká.

Velice zajímavé nakouknutí do každodenního života husitské farářky. Akorát kázání šla trochu mimo mě, nejsem zrovna nábožensky založený člověk. Nejvíc mě pobavil výlet do Budapešti na operu.

"Nemusíš být dokonalá. Je v pořádku mít obavu, ale není v pořádku to vzdát."

"Nikdy neměj strach ze stínů, protože znamenají, že někde nablízku svítí světlo."

fruitbueno
22.02.2022 4 z 5

Paní farářce tleskám i tak trochu v dobrém závidím tu bezprostřednost, aktivitu a nehynoucí touhu posouvat neustále dál sebe sama. Její vyprávění je čtivé, vtipné, protkané čirou člověčinou a je dobře, že dělá, co dělá. Člověk potřebuje víru stejně jako vzduch, je jedno, jak jí (a zda vůbec nějak) nazývá. Opravdové pohlazení po duši.

Jana512
20.02.2022 5 z 5

Paní farářka Martina Viktorie Kopecká přichází ve svém deníku s otevřeným srdcem pro hledající, ve snaze, aby nalezli pomoc a posilu pro život. Víru v Boha poznala a přijala v církvi Československé husitské již jako dospěla. Avšak má široký rozhled v ekumenickém hnutí, kdy přijímá každého i s různými odlišnostmi. Svým moderním zjevem ukazuje, že víra není vzdálená a má nám co dát dnešním lidem.

Dija
19.02.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a moc mě bavila. Pro mě osobně to bylo další dílo, které veřejnosti tak trochu "polidštilo" církev a předložilo člověku spoustu podnětů k utřídění vlastních myšlenek.

jarkaska
16.02.2022 5 z 5

Jelikož kniha je v naší knihovně xkrát zamluvena, tak jsem si ji zatím půjčila jako audioknihu. Byl to pěkný poslech v podání Terezky Kostkové, Martiny Viktorie Kopecké i Marka Polaneckého. Jistě se vrátím k přečtení knižního vydání.

Jenny46
12.02.2022 4 z 5

Kniha mi neskutečně sedla od první stránky...
Díky výzvě přečteno a jsem za to ráda, zajímavé názory z pohledu ženy farářky - myšlenky vtipně a jasně psané, moudrá slova, biblické texty příjemná kniha zaujala mě...

Knižní střípky
10.02.2022 4 z 5

Poslech audioknihy

Kniha nám představuje blogové zápisky z cca tří let. Součástí jsou i rozhovory, úryvky z kázání, předčítání určitých biblických pasáží, ale hlavně běžný život jedné mladé farářky z Církve československé husitské. Když knihu čtete nebo posloucháte, rozhostí se ve vás takový moc příjemný pocit, a i když nejsem věřící, vůbec mi nevadily pasáže týkající se náboženství, víry apod., naopak to bylo pro mě velice zajímavé a poučné. Ovšem v žádném případě to nebylo nějaké suchopárné mentorování, to od této šik dámy ani čekat nemůžeme. Naopak bylo to velice svižné, místy vtipné, ale hlavně hluboce lidské vyprávění, které ve mně vyvolalo spoustu otázek a nutilo mě k přemýšlení. Dozvěděla jsem se autorčin úhel pohledu na spoustu otázek současné moderní doby a ve většině s ní souzním a souhlasím.
Bylo to osvěžující a velice zajímavé nahlédnutí pod pokličku života jedné mladé farářky.

rikke
07.02.2022

Donedávna by mě nenapadlo, že slova farářky budu někdy potřebovat. Četla jsem přesně v ty dny, kdy ta potřeba vyvstala.

majík1
04.02.2022 3 z 5

Milé čtení ,jen citace z Bible a biblické příběhy mne neoslovily.

Aroucaria
31.01.2022 3 z 5

Už po třetí jsem svůj komentář smazala, protože se mi to těžce hodnotí. Na jednu stranu jsem se pobavila, mírně osahala Boží slovo a sdílela vášeň pro jídlo! Avšak z druhé strany mi to přišlo poněkud naivní a vůči farníkům (daňovým poplatníkům) trochu pohrdlivé, že farářka se polévá krom svěcené vody Chanelem a nosí šaty od Diora. Nechci být nespravedlivá, jen mě to tak vyvstalo... Chanel jsem si také dopřála, ale makám od nevidím do nevidím v korporátu. Místo toho teď koupím raději něco levnějšího a víc dám na charitu!

missbellatrixx
22.01.2022 5 z 5

Jako chvílemi zanícená feministka a zastánkyně ženských práv jsem v knize našla přesně to co jsem i hledala...doporučuju všem!!

lagina
20.01.2022 4 z 5

Kupováno jako vánoční dárek mamce. Tak jsem ji rovnou taky "očetla". Je to pro mě zajímavá osobnost posledních let. Nedá se říct, že by se člověk na začátku nadechl a na konci vydechl, ale je tam spousta velmi dobrých stránek. Úcta a pokora k sobě samému, k životu, k cestě. Děkuji

jan.para
19.01.2022 2 z 5

Kniha mě nezaujala. Je velmi hezky graficky zpracována, ale trochu jsem se v ní ztrácel. To ovšem nesnižuje mé sympatie k Martině.

misowi84
18.01.2022 5 z 5

Už samotná stylizace knihy na mě působí velice hřejivým dojmem.
Při čtení jsem měl pocit, že jsem vtažen do nekonečné peřiny mraků.
Duše zažívala uklidňující ticho a klid.

Anniee
07.01.2022 5 z 5

Tohle bylo jako audiokniha výborná volba. Hlas Martiny Viktorie pohladí po duši. A i když nejsem věřící, tohle mě pohladilo po duši opravdu nesmírně. Občas jsem měla slzy v očích, občas se usmívala a dozvěděla se i mnoho nového. Ale hlavně to ve mně probudilo naději, naději v lepší zítřky.
Jediné minus, které bych zmínila, je to, že to Martina Viktorie nenamluvila celé. To je velká škoda.

Meg1
07.01.2022 4 z 5

Farář byl v mých představách vždy postavou ztělesňující moudrost a úctu. Byl to otec, který dokáže poskytnout jistotu a bezpečí v těžkých chvílích. Jeho energie je klidná a tichá, posilující a objímající. Pod pojmenováním farář se mi rozhodně nevybavila vysmátá holka co čte Vogue....
Ale teď už ano:-) Farářka Martina odporuje všem zažitým stereotypům, které nám servírují naše představy. Dělá věci po svém celým srdcem i duší. Je příkladem všem, kteří se bojí být sami sebou, ušlapává cestu a dokazuje, že žít svůj život v souladu se sebou samým, se svými potřebami JE v pořádku. I když na Vás ostatní mohou koukat skrz prsty. Její odvaha a upřímnost je inspirující. A to ji podle mě katapultuje do best of farářů a farářek.
A teď kniha :-) - Je to hezky napsané, taková oddechovka se spoustou zajímavých myšlenek a náhledů. Některé pasáže, zejména kázání mě ale příliš nebavili. (kromě toho s Rychlými šípy). Jedna hvězda za to dolů.