Appalačská stezka

Appalačská stezka https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6276/bmid_appalacska-stezka-t7y-6276.png 4 64 12

Nejdelší nepřerušená stezka na světě, Appalačská stezka, se táhne podél východního pobřeží USA, z Georgie do Maine, nádhernou krajinou, která patří k nejkrásnějším v Americe. Dobrodruh Bill Bryson se svým společníkem se po ní vydal pěšky, před sebou víc než 3500 kilometrů horské divočiny plné medvědů, rysů, hadů a jedovatých rostlin. Potýkal se s krutou nepřízní počasí, nespolehlivými mapami a svérázným parťákem, jehož jedinou touhou bylo lehnout si v motelu do postele a koukat na Akta X. Bryson se přesto dál probíjel nejrozsáhlejší spletí lesů, které děsily cestovatele přes tři stovky let, a pokoušel se dostát svému největšímu přání: neumřít pod širým nebem, ale pěkně slušně v posteli...... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Columbus (ČR)

A Walk in the Woods , 1998

mgeisselreiter
02.10.2022 5 z 5

Bill Bryson je zábavný, poučný, zajímavý, čtivý, poutavý, ani chvíli nenudí, a to může psát o čemkoliv. Jinak než 5* ani nelze. 2. 10. 2022.

mira.l
01.05.2021 3 z 5

Asi před půl rokem jsem viděl film, který byl v r. 2015 podle této knihy natočen. A ten se mi dost líbil, a tak jsem zapátral po knize. Po nějaké době se mi ji povedlo sehnat, byl jsem na ni docela zvědavý.
A musím říct, že počáteční radost a nadšení nejpozději někde kolem poloviny docela vyprchalo. Ona ta samotná cesta dvou už ne úplně nejmladších docela slušných samorostů Billa Brysona a Stephena Katze zabírá v knize ... no já to přesně nepočítal, ale kdoví, jestli polovinu z těch 330 stran. Ten zbytek je taková mixovaná miniencyklopedie všeho možného. Čtenář se sice dozví docela hodně (tak, jak kniha pokračuje, jakože fakt hodně) informací o historii jak Appalačské stezky samotné, tak o území, jímž prochází, a to až od pravěku, čili o geologii, biologii, zoologii, historii osídlení, také o systému správy těchto stezek v USA a financování jejich údržby, dále řadu informací o národních parcích, kterými prochází - a tak, jak to autor podává, to vypadá, že vláda USA si hledí nebo aspoň v době napsání knihy hleděla těchto přírodních pokladů snad ještě hůř než ta naše silnic III. třídy, nechybí náhledy do ekonomiky, politiky a ... a připadá vám to, co jsem napsal, poněkud chaotické? Tak přesně takhle na mě ta knížka s tou náloží pro samotný příběh vlastně úplně zbytečných informací působila.
Navíc někde za půlkou knihy hlavní protagonisté ze stezky odešli, což si nevybavuju, že by ve filmu bylo, respektive film tímto končí, jestli se nepletu, a B. Bryson potom po splnění nějakých pracovních povinností objížděl její fragmenty autem v rámci krátkých jednodenních, maximálně víkendových výletů. Vždycky někam přijel, kousek popošel, následovala další miniencyklopedie, aby prostě zase došel k autu a jel pryč. Smysl téhle části jsem nějak nepochopil vůbec.
Na stezku se opět se Stephenem vrací až v samém závěru knihy za účelem ujití posledních 100 mil, ale poté, co se nejdřív pohádají a pak navzájem ztratí jeden druhého, stezku poměrně kvapně opouští.
Musím konstatovat, že pro mě tohle rozhodně není konkurenceschopný předchůdce Divočiny. Asi se úplně neshoduju se zdejší většinou, ale mně se teda o dost víc zamlouval ten film. Od té knihy jsem čekal něco poněkud jiného, dva neustále hláškující týpky na cestě divočinou a ne encyklopedii všeho možného, která je tu a tam přerušena nějakou tou příhodou z cesty.

katarina4591
08.06.2020 4 z 5

Oceňuji autorův humor stejně tak i odhodlání. Informace o místech a problematice správy lesů v USA též vítám, avšak jako děvče neznalé krajiny a historie země to nedokážu náležitě ocenit.

keselylenka
21.05.2020 5 z 5

Tohle je přesně ten druh cestopisu, který miluju. Žádný přemotivovaný sportovec, který pádí krajinou a vypráví a užitečné výbavě. Ale naopak normální člověk, který se prostě jednou rozhodl a šel. Jeho zážitky a pocity jsou opravdové. Rozhodně doporučuji.

MarceD.
28.08.2019 3 z 5

Vesele laděný cestopis, který čtenáře provede krajinou americké divočiny. Nicméně kromě popisu cesty a příhod kolem trailu nabízí i zajímavé náměty k přemýšlení o tom, jak člověk (zde Američané i federální úřady) přistupují k přírodě a jaký to asi bude mít dopad. Toto lze poměrně snadno aplikovat i na naši, evropskou, společnost.

joachim36
12.05.2019 5 z 5

Tak jsem si konečně spravil chuť poté, co jsem nedávno dočetl jeden rádoby humoristický román rodu nejlepší celer. Brysonoův inteligentní humor mi pořádně rozhýbal bránici . Krom humoru kniha zároveň čtenáři přinese mnoho věcných poznatků o východní části Spojených států. Od geologie přes historii až třeba k botanice. A nejen to, ale i praktické informace k životu na cestě. Tento styl střídání věcných pasáží s veselým vypravováním a různými historkami je mi vskutku velmi sympatický. Knihu jsem si navíc přečetl v angličtině a pan Bryson má opravdu bohatou slovní zásobu. Takže pokud si jí někdo chce rozšířit, jedná se o trefu do černého.

MatoLenka
23.07.2018 5 z 5

Čte se jedním dechem. Mix poutavého putování americkou přírodou, vtipných situací i momentů, kdy jde o život.

ipe
18.01.2018 5 z 5

Knihy Billa Brysona mám moc ráda, tak jsem možná trochu nekritická. Ba ne - moc pěkné čtení. Takové zimní. Nikam nespěchat a pěkně si číst o divoké přírodě a putování v ní, o různých podivuhodných setkání s poutníky a jen tak mimochodem se dozvědět spoustu zajímavého a jak podtitul hlásá i neuctivého o státních organizacích, které mají na starost provoz stezky. A jako bonus se budete často opravdu bavit a smát nahlas.

minirock
03.02.2016 5 z 5

Říkal jsem si, co může být zábavného na knize o dálkovém pochodu. Překvapivě ale je tam toho hodně. Mnohokrát jsem se v autobuse při čtení rozchechtal, až se po mě spolucestující podívali. Určitě bych si chtěl taky kousek Appalačské stezky projít, musí to být zážitek. Zaujala mě historie stezky a informace o městečkách na ní, to bylo velmi zajímavé.

DriftBooks
18.09.2015 4 z 5

Tohle jsem musel udělat... Po Divočině (viz Divočina - Cheryl Strayedová) si dát podruhé Appalačskou stezku. Cheryl se o ní zmiňuje a já si vzpomněl právě na cestopopisky Billa Brysona, které mám velmi rád. Ale pozor – je to diametrálně jiný příběh. Jeho podtitul je „poněkud neuctivá kniha o toulkách americkou divočinou“ a to sedí…

Dva postarší dobrodruzi putují spíše od hospůdky k hospůdce, neřeší peníze, a když už to nejde, tak s tím prostě seknou. Pak je tu pár krátkých vhledů na zajímavé části trasy. Je to spíše takový netradiční turistický průvodce, než kniha plná emocí jako je Divočina. Jenže... jenže Bill Bryson má prostě proříznutou hubu, břitký ironický humor a vkusný nadhled. Takže se královsky pobavíte.

Shodou okolností měl letos v lednu premiéru film „A Walk in the Woods“ na motivy této knihy. V hlavních rolích Robert Redford a Nick Nolte. Ohlasy kritiků jsou spíše průměrné, film v září zamíří do americké distribuce. Ale radím vám – dejte raději knihu.

pabylka
23.04.2014 4 z 5

Výborná kniha, človek sa zábavnou formou dozvie mnoho faktov nielen o prirode na východe Spojených štátov.

Petiz
30.09.2012 4 z 5

Velmi ctiva a vtipna kniha psana s mirnou nadsazkou a sebeironii, plna vtipnych poznamek o Americanech, ale i o samotnych ucastnicich vypravy, dale pak ironickych poznamek o fungovani nebo spise nefungovani systemu ledasceho americkeho.
Velmi zabavna kniha.