Čtečky e-knih

DISKUZE » Volná diskuze


Ronin Roujin
Ronin Roujin 25.12.2013 v 19:37

--- majda18
když koupíš Kindla z Německa, zak za tři litry máš dva málem i s dopravou
http://www.amazon.de/gp/product/B007HCCOD0/ref=amb_link_179216987_2/276-9299276-9058640?ie=UTF8&;nav_sdd=aps&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0VX5WQ5VG7TZWCYM9XQR&pf_rd_t=101&pf_rd_p=457663087&pf_rd_i=301128
u jiné značky bys měla buď menší (pětipalcový - PocketBook Mini ) a nebo nějaký těžký no-name a čtečka ti vydrží hodně dlouho, na té bych nešetřil za každou cenu, Kindle je nejlepší kombinace cena / výkon

Klamm
Klamm 25.12.2013 v 22:38

OK, Ronin. Beru na vědomí a souhlasím. Díky.

Majda18
Majda18 25.12.2013 v 23:10

Jenom takovy mensi dotaz :) k cemu slouzi ty 2 tuzky u toho Kindla??

paulhunter
paulhunter 25.12.2013 v 23:13

To nejsou dvě tužky, ale jedna tužka s profilem čtečky. Tužka tedy jen slouží k porovnání velikosti šířky přístroje.

LuciusWlk
LuciusWlk 26.12.2013 v 07:39

Když tak pročítám zdejší diskuzi, nedá mi to, abych nepřidal i své moudra :) Pokusím se to "těm vybírajícím" uživatelům nějak zjednodušit.
Zapomeňte na všechny ty levné čtečky s podsvíceným displejem (LCD, TFT). Je to stejné, jako číst na tabletu, mobilu, PC. Vaše oči vás nepochválí a displej vám vybije baterii během několika hodin, takže sháňka po zásuvce bude častá a otravná!
Uvědomte si, co od čtečky primárně chcete. Pravděpodobně tedy číst knihy:)! Čtečka a její specifický displej se v podstatě nehodí na nic jiného a všechny ostatní funkce jsou jen chabý kompromis a marketing. Věřte, že vše ostatní budete využívat minimálně. Pokud máte chytrý telefon, nebudete je využívat vůbec!!! Dobrá věc je Text-to-Speech, neboli hlasité předčítání textu (do sluchátek), což je vcelku příjemná funkce např. při učení jazyků.
Nedejte na řeči, že ta či ona čtečka má ostřejší, čitelnější displej a pod. Pokud nejste profík, nemáte k dispozici současně více čteček a téměř laboratorní podmínky, rozdíly nepoznáte! Důležité je si čtečku samozřejmě optimálně nastavit. (Aktuálně špičkové modely PocketBook a Kindle mají E ink HD displej, kde je ostrost a vykreslení textu ostřejší, ale jak jsem se zmínil, pokud nemáte srovnání, nepoznáte rozdíly)
Propagovaná výdrž baterie je samozřejmě taky zavádějící. Opět jde spíše o matematický přepočet a laboratorní podmínky. Já osobně jen čtu (často) a nabíjím cca jednou za čtrnáct dní +-.
Ale teď to zásadní. Je třeba si uvědomit jak je to s podporovanými formáty a jak jste zběhlí v práci na PC. Rozdělil bych to na dva tábory Kindle a spol. vs PocketBook.
U Kindlu je nutno!!! svou čtečku po aktivaci spárovat s účtem na Amazonu (tedy vytvořit si tam účet a přiřadit čtečku). Zmiňuji to zde proto, že už jsem řešil přátelům problémy, kdy někde něco "posrali" a zasekli se na mrtvém bodě. Takže pokud si nejste jistí, nebo neumíte anglicky požádejte o pomoc přátelé. Je to jistější, než pak hodiny hledat problém. ( Tímto netvrdím, že je to něco šíleně technicky náročného. Není, ale stává se to.)
A teď ty formáty. Kindle a většina ostatních podporuje nějaké základní a svůj vlastní formát. V praxi to znamená, že pokud si e-book nekupujete a nevyberete např. formát mobi, ale stahujete z netu od kamarádu a pod. nevyhnete se převádění formátu. Buď to sami (Calibre a pod.) nebo, pošlete nepodporovaný formát přes onen svůj účet do Amazonu a příjde vám obratem zpět v jejich AZW formátu. Neděste se, je to jen o praxi a po pár knihách to budete mít v malíku. Pokud jste ale "sběratel" :) a jako já chcete mít rozsáhlou knihovnu vždy po ruce, muže to být celkem otrava. Převážná většina neoficiálních e-booků jsou v doc.
Na druhou stranu, pokud rádi čtete knihy v angličtině, máte v Kindlu velkou výhodu.
U PocketBooku tento problém nemusíte vůbec řešit. Podporuje snad všechny dostupné formáty včetně .doc a .docx, což pro vás znamená jedno. Nahrajete knihu do čtečky a čtete. Žádná otrava, žádné převádění. Výhodou také považuji to, že po připojení čtečky k PC se přihlásí jako vyměnitelný disk, tudíž si můžete svou knihovnu strukturovat tak, jak to nejlépe vyhovuje vám.
Nakonec snad jen zmínka o nových nasvícených (ne podsvícených) čtečkách. Je to neuvěřitelný přínos. Čtečka je jako kniha, tudíž ve tmě potřebujete zdroj světla. Kindle Paperwhite i PocketBook Lux toto bravurně vyřešily nasvícením displeje (ledky v rámečku okolo displeje), takže čtení potmě je vynikající bez otravných lampiček.
Nebojte se zainvestovat nějakou korunu navíc. Vráti se vám to v uživatelském komfortu a překvapivé spokojenosti.
Snad jsem trochu konstruktivně přispěl a na závěr podotýkám že sám jsem vlastník PocketBooku a za nic na světě bych neměnil. Měl jsem možnost srovnání a rozhodl jsem se, pro mě, pro to nejlepší. Přesto jsem se snažil být objektivní a přeji pevné nervy při rozhodování. Pokud jsem něco vynechal, rád zodpovím.

LiLLu
LiLLu 26.12.2013 v 09:13

tady pán vozí ty kindle z Německa
http://aukro.cz/kindle-5-novy-zabal-bez-reklam-z-amazon-od-1kc-i3828461522.html

Text příspěvku byl upraven 26.12.13 v 10:29


LuciusWlk
LuciusWlk 26.12.2013 v 10:21

Co to je za video??? PockeBook při zapnutí musí načíst paměťovou kartu, pokud jí používáte, takže je to trochu delší(co kdyby jí vytáhl a nechal zapnout jen vnitřní paměť jakou má Kindle?) . A taky nerozumím tomu, proč má ten někdo viditelně nastaveno u PocketBooku konvertování každé strany a u Kindlu ne! Co to má být za srovnání, když je každá nastavená úplně jinak? Nebo je to schválně? Nerozumím takovému přístupu.

LiLLu
LiLLu 26.12.2013 v 10:29

pardon ja to rači smažu, jen jsem brouzdala a na tohle narazila....

LuciusWlk
LuciusWlk 26.12.2013 v 10:35

Nemusela si to mazat jen kvůli mé výtce! :)) Třeba by na to měl někdo jiný, jiný názor.

LiLLu
LiLLu 26.12.2013 v 10:44

ne to je v pohodě, já jen dva dny koukám na čtečky, abych věděla jestli jsem si vybrala dobře:-))

Jibro
Jibro 26.12.2013 v 11:05

Taky přidám pár zkušeností, sám čtu na 8" lcd tabletu, kde je výhoda v univerzálním použití i na další multimedia a PDF soubory díky barevnému displeji. Oči i při dlouhodobém čtení mě nepálí, jde to zregulovat snížením jasu na minimum. Hlavní nevýhoda je krátká výdrž baterie, nečitelnost na slunci, větší váha oproti Eink čtečkám, které jsou přeci jen k očím šetrnější. Sám časem přejdu na Eink čtečku, zatím je testuji na rodině a to Amazon Kindle za 1450kč i s dopravou z Německa, při využití přeposílací firmy Mailboxde, která poskytne německou adresu a balíček přepošle do ČR a Pocketbook 624 za 2400kč, zakoupen v ČR.
První dojmy: rychlost listování, kvalita displeje, jednoduchost ovládání vyjdou u obou stejně.
Pocketbook 624:
+ dotekové ovládání, menu v češtině a zásadní věc: přečte prakticky všechny formáty. Dostal ho děda (88let) po krátkém vysvětlení ho bez problémů ovládá a hned se začetl..
Amazon
+ O 1000kč levnější (z Německa)
- narazil jsem na problém při konverzi přes program Calibre, soubory Doc nezkonvertuje vůbec, u RTF zase chyby ve formátování, co řádek to odstavec, i přes různá nastavení to nešlo. Zabralo až propojení s emailem Amazonu, kam soubory zašlete, po zkonvertování vám je pošlou přímo do čtečky, nutné WiFi připojení k internetu.
Pro některé velké chlapské tlapy můžou být problém i malé tlačítka na ovládání, nemá dotekové ovládání.
Moje doporučení, pokud nechcete nic řešit, připlaťte si za Pocketbook, pokud kupujete jen legální E- knihy nebo umíte konvertovat soubory, šel bych do přeci jen o 1000kč levnějšího Kindle - při samotném čtení už tam rozdíl prakticky není.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 26.12.2013 v 12:46

Jibro, při konverzi s DOC v Calibre jsem měla problém také, ale pak jsem se naučila ve Wordu exportovat soubor do PDF a ten následně Calibre konvertovalo bez problémů. Je to sice více práce, ale už jsem si zvykla :)

Jinak děkuji všem za tipy na čtečky, rozhoduji se zrovna, že si též nějakou pořídím. Zatím čtu na tabletu přes MoonReader, který se mi velmi osvědčil. Též podporuje noční vidění, takže si tolik oči nekazím. Jistě LCD displej je oproti E-Ink na nic, ale já jsem zatím spokojena. Oči mě nebolí a při čtení mi baterie vydrží necelý týden, což je ještě podle mě v normě. Budu tudíž dál sledovat vaše tipy a v poklidu si nějakou čtečku vyberu, když to až tak nehoří :)

mhutani
mhutani 26.12.2013 v 16:55

Myslím, že Lucius to v 7:39 shrnul krásně. Na čtečkách je fajn právě ten nepodsvícený display, který se chová jako papírová kniha, je šetrnější k očím než různé podsvícené obrazovky.

Jen ještě dodám, že u Kindle ten Amazon není bezpodmínečně nutný, takže kdo není technicky zdatný nebo neumí anglicky, nemusí z toho mít obavy. Kindle v pohodě funguje i bez registrace na Amazonu. Samozřejmě, s registrací se otevře více možností, je to mnohem lepší. Ale neznamená to, že bez registrace na Amazonu si ani neškrtnete. Jsou lidé, kteří mají Kindle, čtou na něm knížky, a neregistrovali se na Amazonu.

Zuzu93
Zuzu93 27.12.2013 v 19:48

Dobrý den koupila jsem si čtečku kindle 5 a už dlouho tu dumám, chtěla bych nějak synchronizovat s někým email ,aby mi mohl přidávat knížky přes něj ?? a opravdu nemůžu přijít na to jak protože to co je v návodu ve čtečce vůbec nenajdu díky za odpověď :)

Ronin Roujin
Ronin Roujin 29.12.2013 v 16:43

Pár rad pro čerstvé majitele čtečky Kindle:

- synchronizace s Amazon účtem je nutná jen pokud budete chtít mít v čtečce velké množství knih, pokud si tam přes USB nahrajete jen pár knih, které budete v dohledné době číst, tak je synchronizace s Amazonem zbytečná

JAK NA KNIHY V DOC?

- nainstalujte si Libre Office nebo Open Office (jsou zcela zdarma na rozdíl od stejného balíku od MS, který se často krade), takto budete mít lepší karmu :)

- když budete mít tento kancelářský balík nainstalovaný, otevřete v něm doc/ docx soubor a pak jej stačí jen přeuložit tento soubor do formátu *.odt (domovský formát open / libre Office)
a v tento formát už Calibre bez problémů akceptuje

- pokud budete mít v tom souboru přiřazen nadpisům kapitol styl nadpis1/ heading1,, tak Calibre dokáže z tohoto vygenerovat ToC

- na webu jsou k dispozici i makra pro "vymazleníƒ" typografie v Libre/Open office

- jinak Calibre umožňuje přes příkazovou řádku jednoduchým příkazem převádět do mobi nejen knihy v odt (původně doc/docx) ale i z epub (pokud není zmršený DRM)

- existují i online převaděče a možnost použít kindle email ale calibre podává nejlepší poměr cena/výkon

- převádět přes PDF je drbání pravou rukou za levým uchem někoho jiného xD

- jinak objednat ten Kindle z Německa není zas tak těžké a pro dopravu do ČR doporučuji http://mailboxde.cz/ (odzkoušeno osobně před Vánoci a nemusíte ani platit clo)

Ronin Roujin
Ronin Roujin 29.12.2013 v 16:51

jinak podrobnější tipy pro Kindle
http://petr.vaclavek.com/article/616/amazon-kindle-tipy-triky-linky

Jinak kódování souborů pro Kindle doporučuji nastavit na UTF-8 (protože obsahuje i většinu exotických znaků, např. různé severská přeškrtnutá písmenka či rozsypané čaje) to česká kódování neumí nebo zbytečně složitě.

Knihy v pdb nebrat! Nebo jen takové, které opravdu nejdou sehnat v jiném formátu. PDB je prehistorický formát, který neumí žádné formátování, takže čtete jen takový "polotovar". Ale na druhou stranu je v něm, spousta knih z doby, kdy ještě čtečky nebyly a knihy se četli na prvních PDAčkách.

epete
epete 29.12.2013 v 17:07

Poznámka k programu Calibre: Nové verze, 1.0 a vyšší, umí pracovat s DOCX, tedy není nutné převádět text do ODT.

Ronin Roujin
Ronin Roujin 29.12.2013 v 17:15

To ani nevím, já už ani moc Calibre nepoužívám a navíc vždy ještě ten doc polotovar projedu makry a nechci krást MSo a navíc nevím, zda by mi podobná makra přes wine korektně fungovala.
Já převedu přes příkazovou řádku z Calibre odt či epub do mobi s tím, že to mobi si nechám rozbalit do adresáře a z toho adresáře vezmu html zdroják, ten si upravím, přidám případně "custom" fonty a doplním ncx a opf a nakonec vše do mobi zkonvertuji opět přes příkazovou řádku ale nástroje Kindlegen, který je přímo od Amazonu.
Sice to vypadá složitě ale při použití hromadného nahrazování se většinou vejdu do max. půl hodinky.

epete
epete 30.12.2013 v 09:59

Prima postup, to si pak musíš upravovat i koupené eknihy aby byly ve stejné kvalitě, že? :-) Jinak převod DOCX v Calibre funguje dobře i v Linuxu a tam MS Office nemám (domácí verze MS Office pro Windows se dala pořídit cca do 3000,- a používám ji už skoro 10 let...).
Pokud si v Calibre převádím upravený HTML soubor je výsledek také excelentní - záleží jen na tom vstupu, kolik si s tím dá člověk práce a kolik obětuje času...

makověnka
makověnka 30.12.2013 v 21:10

Dobrý den ... prosím o pomoc ... dostala jsem od Ježíška čtečku PocketBook 624. Stahla jsem si z několik knih z PC, ale jdou mi otevřít jen z formátu PDF. Co mám formát EPUB tak mi nejdou otevřít. Všude se dočítám, že tato čtečka si poradí s velkým množstvím formátů a není třeba převádět jen do jednoho .... doposud jsem stahla knihy jen v těchto dvou formátech

pajonek
pajonek 30.12.2013 v 22:20

makověnka, sám jsem zvědavý, kdo ti co poradí, tuhle čtečku jsem neměl v rukách, tak jsem nakoukl na čtyři diskuze a nikde není absolutně žádný problém se čtením formátu epub ....
formát PDF sice čtečka umí, ale jak jsem zdůraznil v jiném topicu ke čtečkám, je PDF ten nejpitomější formát pro čtečku - PDF je na úplně jiné využívání
624 je nastavena na čtení zhruba 10-15 formátů...nechce se mi to počítat...

LuciusWlk
LuciusWlk 31.12.2013 v 05:59

Makrověnka: Podrž prst na knížce ve formátu epub. Objeví se menu. Vyber "Otevřít v" a zvol FBReader namísto Adobereader. Většinou to pomůže. Dej vědět. A jinak tady je odkaz, kde se dají vyřešit většinou všechny problémy se čtečkami :

http://www.ebook-ctecky.cz/forum/index.php

makověnka
makověnka 31.12.2013 v 20:06

LuciusWlk: moc děkuji, Tvoje rada mi pomohla a konečně jsem knihu otevřela ..... sama bych na tuto vychytávku nepřišla .... myslím že asi dost funkcí ve čtečce pro mě zůstane tajemstvím ..... ale hlavně že budu moci číst. Ještě se podívám na ten odkaz, co jsi mi poslal a možná ještě objevím nějakou vychytávku ..... :-) ... děkuji i pajonkovi, že mi chtěl pomoci. formát PDF jsem používala pro čtení v tabletu a nebylo to moc dobré, proto jsem dostala tuto čtečku, kde je hodně formátů ..... tak uvidíme, jak to bude fungovat .... ještě jednou moc děkuji

Ronin Roujin
Ronin Roujin 03.01.2014 v 18:43

--- makověnka
napadá mne, že ty epub soubory, které nemůžete přečíst mohou být zmršeny DRM, zkuste, zda vám půjde číst toto (ta kniha je bez DRM kurvítek)
http://ulozto.cz/xFvYvStg/zaklinacsky-mec-emhyr-var-emreis-epub

pajonek
pajonek 07.01.2014 v 21:58

..pro další zájemce o čtečky je asi nejlepší když si projede tyhle stránky, je tam přes 80 čteček, každá má údaje a recenzi ...
http://ctecky-elektronickych-knih.heureka.cz/



Vložit příspěvek