Čtečky e-knih


LiLLu
LiLLu 09.01.2014 v 09:16

nevíte jestli je něco jako bazar eknih? nemyslím ty nekvalitní opisy co se dají stáhnout tak po různu díky...

paulhunter
paulhunter 09.01.2014 v 10:41

Není. Z právního hlediska to ani není možné.

pocketbook
pocketbook 07.02.2014 v 21:25

Mam na prodej pouze vyzkousene ctecky pocketbook 624, 614. Pokud ma nekdo zajen piste zpravu.
Cena: pocketbook 614 - 1400, pocketbook 624 - 1500

Text příspěvku byl upraven 08.02.14 v 12:02

Robur
Robur 08.02.2014 v 17:27

Spíše než klasickou čtečku si kup tablet. Je to univerzální přístroj a čtení knížek je na tom jedna báseň. Já mám Nexus 7 a nedám na něj dopustit. Co se týče eknih, tak jich plno seženeš na ulozto.cz Stačí ti třeba pro začátek 1000 eknih zadarmo? Prostě to tam je a záleží jen na tobě, jestli si to stáhneš nebo jinde koupíš.

pajonek
pajonek 08.02.2014 v 18:04

...a zase jeden s tabletem !! kurecpalec tohle je téma o čtečkách !! a takové "jedna báseň" platí pro čtečku, a nikoliv pro tablet !! mám tablet i čtečku, tak vím o čem mluvím............. kdo chce luxus, tak si koupí samozřejmě čtečku...a to DOBROU čtečku, žadné "suchoprdy" pro čtení dvou formátů .... pořád se to tady opakuje, tohle je už snad desátý topic.....

LuciusWlk
LuciusWlk 08.02.2014 v 21:04

pajonek: Absolutní souhlas


Hana H.
Hana H. 08.02.2014 v 21:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pajonek
pajonek 08.02.2014 v 21:46

Hana H. - jsem starej, mám zhruba100 dní do důchodu - nevím kolik mi toho ještě zbývá, proto jsem nepřítelem všeho zbytečného !!! Calibre - není problém?
Můj kolega si koupil čtečku - nějakého amerického mrzáka /nejmenuji/, donesl jsem do práce pakl ebooků... zatímco já jich natáhl do čtečky stovky a stovky - jemu se podařilo s vypětím sil zkalibrovat do toho mrzáka 8 knih !!!!!
Dnes už má Pocketa jako já....

Hana H.
Hana H. 08.02.2014 v 22:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Abiosis
Abiosis 09.02.2014 v 00:14

Ja sa všetkým tým autorom čudujem, že ešte vôbec všetky tie knihy píšu a všetky tie filmy točia - čo iné to z ich strany je, než len dobročinnosť?

Napríklad taká Hana H. si len tak stiahne 7000 titulov v predajnej hodnote možno 35 000 eúr (960 000 korún) a tých 2500 autorov z toho nemá ani metánový prd. Tým sa treba chváliť!

I keď sú to "len" e-knihy, kupujem ich. I keď ani ja nie som úplne bez viny... Sorry, akosi ma to začína veľmi štvať.

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 00:14

epete
epete 09.02.2014 v 08:06

Není to málo? Jen 7 000? Co třeba 44 824? A zcela zdarma na Gutenberg.org (aktuální stav http://www.gutenbergnews.org/20140205/pg-monthly-newsletter-2014-02-05/). Próza, poezie, eseje - královský výběr z 19. století... A ano, autoři z toho opravdu nic nemají (kromě toho, že jejich dílo je dostupné k přečtení a nezůstalo ztracené ve skladech knihoven).

Hana H.
Hana H. 09.02.2014 v 09:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Issus
Issus 09.02.2014 v 09:15

Mám čtečku KINDLE, ale nedoporučuju, protože neumí EPUB což je problém pro toho, kdo si chce sám vytvářet vlastní E-knihy. Pro vytváření knih v MOBI je totiž jediné řešení Calibre a ten je za 1. pomalý a za 2. nelze s ním vytvořit přesně to, co chcete.

Hana H.
Hana H. 09.02.2014 v 09:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Issus
Issus 09.02.2014 v 11:02

Hani, více v emailu, přestávám sledovat tuto diskuzi.

marlowe
marlowe 09.02.2014 v 11:11

Abiosis, není to tak jednoduché, jak píšeš. Lituješ-li autory, měl bys daleko více politovat všechny ty okolo, kteří se na napsaných knížkách "pakují".
Autor z ceny knihy dostane svých mizerných 5-10% (když se nejmenuje třeba Viewegh nebo Šabach), všechno ostatní shrábnou "ti druzí".
Porovnej si ceny papírových knih a e-knih. Zas tak velký rozdíl to není, jak vidíš. A když vezmeš v úvahu, že u e-knih odpadají náklady na tiskárnu, na skladování a na distribuci, které dohromady tvoří možná dvě třetiny z celého "koláče", možná tě napadne, že poměr cen papírových a elektronických knih by měl být sakra jiný. Dokud se tyhle disproporce nenarovnají, bude lid prostý a nemajetný nadále stahovat ve velkém.
Také se zmiňuješ o filmech. Lidé je pirátsky stahují proto, že se jim ceny za legální zakoupení filmu zdají příliš velké. Až nastane doba, kdy si např. za cenu dnešního běžného měsíčního tarifu za telefon budu během určité doby moci stáhnout vše, na co mám chuť, rád zaplatím a postahuju.
Ale nevím, jestli se toho někdy dožiju. Protože ve světě, kde (namátkou) Mel Gibson dostává za roli 25 miliónů dolarů a každý pomocník pomocníka posledního člena filmového štábu bere ZA DEN tisíckrát víc, než je průměrný MĚSÍČNÍ plat v Česku (Slovensku), je něco pokřiveného. V takovém světě potom výroba filmu stojí majlant, a aby producenti pokryli všechny tyhle nesmyslné náklady a ještě si přišli na SVÉ "zasloužené" miliony, musí udělat vše možné i nemožné, aby vložené peníze dostali zpět…
Jak říkám, není to tak jednoduché…

orisi
orisi 09.02.2014 v 11:21

marlowe - Souhlasím s Vámi. Když čtu kolik jde autorovi atd. Někdy nebo snad už to tak je, zvítězí rozum nad hamižností a penězi. Ano vím mám to popletené :D

Budu trochu kalit vodu. V podobných diskuzích se dozvím zajímavé názory ostatních uživatelů, ale jak jsem psal už na jiných knižních databázích. Každý máme potřebu "vnutit" svůj názor dát jasně najevo že jen ten je správný. I když je pravda že na DK, ČBDB čtenáři diskutují většinou slušně a věcně.

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 11:23

Hana H.
Hana H. 09.02.2014 v 12:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Viki9
Viki9 09.02.2014 v 12:26

…v této otázce jsem zcela na straně Marlowa … nemíním podporovat všechen ten příživnický konglomerát, co si z tohoto byznysu rve svou libru masa …nejdivnější je, že to přes veškeré pirátství pořád funguje a šroubuje se do ještě větších finančních pokřiveností reality … a autor je opravdu jen nepatrná výdajová položka …
… přitom logicky člověka napadne, že pokud prodávám třeba počítačový program za 5000 a koupí si ho jen jeden člověk a dalších tisíc lidí si ho zkopíruje (a to zkopíruje), tak nemohu vydělat tolik, jako když ho dám na trh za 50 a všech 1001 lidí si ho koupí (proč ne – i čas stahování uživatele něco stojí) … jenže ono nejde o nás – drobné uživatele … je tady obrovský trh státních institucí a podnikové sféry … a tak třeba každá škola platí obrovské peníze za programy a zejména jejich multilicence … a v postatě je nucena je koupit, jinak nebude hodnocena inspekcí jako škola náležitě využívající multimediální výuku … a tak to je i v jiných oblastech…
…a nejsmutnější je, že jediný protitlak je právě jen ze strany všeobecného pirátství …

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 13:02

marlowe
marlowe 09.02.2014 v 14:28

To vždycky potěší, když s člověkem někdo souhlasí… :-)
Tak si dovolím jeden malý přídavek.
Průkopník českého internetu a spisovatel Ondřej Neff k tomuto tématu říká:

Neff: Co se týká autorských práv, tak je velmi diskutabilní, co to vlastně v 21. století je. Zrovna dneska jsme se s kolegou bavili o filmu Nebe nad Berlínem. Já ho neviděl, on mi ho velmi doporučoval. A shodli jsme se na tom, že legálně se k němu nedostanu. V půjčovně to není, nevede to ani žádná webová půjčovna. A film uvidím, jen když si ho stáhnu z Uložto. A koho tím poškodím? Hodně se křičí, že jsou poškozeni majitelé autorských práv. Ale jsou to ti, kdo to dílo vytvořili? Jsou to herci? Dostanou oni nějaké peníze? I kdybych za ten starý film někomu zaplatil, tak herci ani režisér neuvidí ani halíř.

Otázka: Ale natočení filmu je přece byznys: někdo to zaplatí a čeká, že se mu peníze vrátí, v lepším případě vydělá. A když to budou po natočení všichni kopírovat a šířit zadarmo, tak logicky jen prodělá.

Neff: To máte pravdu. Výroba filmu je podnikatelský záměr jako každý jiný. Film jde do kin, je tam čtrnáct dní, měsíc, pak je na DVD a pak zmizí. A podnikatelský záměr je završen. Představa, že bych natočil film a ještě 30 let na něm vydělával, je nereálná. V tomto sporu nejde o autorská práva, ale čistě o obchodní práva lidí, kteří se uměleckého produktu zmocnili a sedí na něm. V tom se s piráty ztotožňuju.

Otázka: Nemluvme o filmech. Jste spisovatel. Chtěl byste, aby se vaše knížky zadarmo šířily na webu?

Neff: Knížka se prodává třeba dva roky, buď se prodá, nebo částečně, pak jde do levných knih, pak zmizí. Uplyne dalších pět let a knížka se stahuje načerno z internetu. A myslíte, že mě to poškodí? Nikoliv. Ani toho nakladatele. Jsem rád, že lidi čtou knížku, kterou jsem vydal.

Otázka: Zvolil jste příklad "po pěti letech". Tu knížku vám ale může někdo na webu šířit hned druhý týden po vydání. A logicky se jí pak prodá méně.

Neff: Ano, věci nejsou jednoduché. Tohle je závažná námitka, co říkáte. Nepodceňuju ji. Na druhou stranu: kniha je artefakt, to není jen soubor písmen. Takže potěšit se s knížkou, která má svou grafickou úpravu, hodnotu, má taky svůj smysl. I někteří z těch, kteří to vidí na webu, si ji pak mohou koupit.

(Zdroj: http://neff.cz/rozhovory/120218mf_orig_internet.html)

marlowe
marlowe 09.02.2014 v 15:17

Poslední poznámka – a tím končím.
Ondřej Neff (z pohledu občana 21. století) trochu zpochybňuje pojem autorského práva jako takového. Já mu naprosto rozumím.
Jen si to představte: Vyrobíte jídelní stůl, prodáte ho nějakému hospodskému a dostanete za něj zaplaceno. Konec a tečka. To má logiku a tak to funguje v "normálním" světě. Neboli: "Podnikatelský záměr byl završen," mám-li znovu citovat pana Neffa. Podle autorského zákona by vám ale (navíc) až do vaší smrti měli platit všichni, kdo si za ten stůl sednou. Někdo přijde do hospody, dřepne si na židli a šup, hned vysolí jednu korunu českou nějakému Stolařskému ochrannému svazu (který 5 haléřů pošle vám, coby výrobci stolu, a zbytek si nechá na provoz). A tito návštěvníci restaurace by tuhle taxu platili i vašim potomkům ještě dalších 70 let po vaší smrti.
Já vím, kritizuju tady platný zákon, ale já prostě nemám rád, když věci odporují logice a nevycházejí ze selského rozumu…

Robur
Robur 09.02.2014 v 15:23

Večer lehnu, zhasnu a pustím tablet. Chvilku surfuju na netu a čtu zprávy dne. Potom přečtu pár stránek z e-knihy a nakonec si krátce zahraju nějakou uspávačku hru nebo pustím MP3. Tablet je dobrý univerzál a internet je narvaný zadarmo "e-čtením".

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 15:24

pajonek
pajonek 09.02.2014 v 15:41

Robur - to umí všechno i dobrá čtečka
__________________________________
Pro získání v elektronické podobě je nutné, aby případný vydavatel měl práva k jejímu digitálnímu šíření. Vydá-li ji sám autor, je to sice jednodušší, ale stále tu jsou všechny aspekty týkající se knihy jako autorského díla. Kniha samotná zpravidla navíc neobsahuje jenom text od autora, ale možná také nějaké ilustrace (další autorská práva). Pokud jde o překlady knih, je nutné brát v úvahu i autorská práva překladatele. Paradoxně právě práva překladatelů často stojí v cestě k vydání díla, které má již klasická práva „prošlá“ (tzv. volné dílo).

„Prošlé“ autorské právo je vůbec zajímavý fenomén – ve většině zemí a případů trvají majetková autorská práva po dobu života autora a 70 let po jeho smrti (50leté trvání podle Bernské úmluvy je asi vhodné ignorovat). Pokud je autorů více, řídí se vše podle posledního žijícího autora. Anonymní a pseudoanonymní díla počítají lhůtu od prvního oprávněného zveřejnění.

Co se autorského práva týče, je v případě knih důležité vědět, že zde platí možnost použití díla pro osobní potřebu. Můžete si tedy v praxi udělat kopii knihy, ale nesmíte tuto kopii dále šířit (neplatí pro počítačové programy a elektronické databáze). Mimochodem právě zde se objevují „kolektivní správci“ a ona podivná forma zdanění za prázdná CD a podobná média (ale to bychom byli už někde jinde).
Jakkoliv „70 let po jeho smrti“ zní vcelku jednoduše, zdaleka to jednoduché v praxi není. Sice je díky tomu možné získat tisíce elektronických knih, ale případné ověřování jejich zpřístupnění bývá obtížné – časově i organizačně náročné. Při komplikacích v podobě ilustrací či práv překladatele je vše ještě složitější.

V případě knih ale navíc také platí, že ten kdo oprávněně nabyl kopii autorského díla, je oprávněn toto dílo prodat. Teoreticky byste mohli e-knihu prodat, tedy za předpokladu, že byste svoji kopii s prodejem zničili. Otázkou ovšem je, a takové už je právo, zdali by to bylo v souladu s podmínkami nabytí e-knihy. A zda by někdo více chytrý nezačal říkat něco o počítačovém programu či elektronické databázi. Je otázkou, kdy si toho všimne neexistující česká BSA – ta by totiž možná po tažení proti „nelegálním fontům“ mohla vyrazit i na tažení proti „nelegálnímu stahování knih“.sic!

Právní aspekty bohužel stojí často v cestě k elektronickému vydání řady knih v češtině – vydavatelé uzavírali autorské či překladatelské smlouvy v době, kdy je ani nenapadlo, že by součástí smlouvy mělo být i digitální šíření. Vydavatelé totiž zpravidla nejsou schopni smlouvy zpětně rozšířit. A to buď z administrativních důvodů, nebo z hlediska toho, že by autoři a překladatelé nepochybně v rámci rozšíření požadovali další platby.
..celý /dobrý článek/ je
http://www.lupa.cz/clanky/e-knihy-e-ctecky-proste-takovy-e-svet-2/

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 15:42

Viki9
Viki9 09.02.2014 v 17:09

...díky za vysvětlení - už jsem se tu jednou po této problematice ohledně autorských práv a jejich dědictví pídil...

Viki9
Viki9 09.02.2014 v 17:15

... a Marlowe, teď nám tvůj vtipný příměr se stolem připadá jako usměvavá nadsázka, ale třeba se, nedej bože, dožijeme toho, že se to stane opravdu skutkem, až bude mít každý doma 3D tiskárnu ... a běda pirátovi, který si doma skopčí třeba jen štokrle....



Vložit příspěvek