Čtečky e-knih


Pavel74
Pavel74 08.12.2013 v 09:59

Děkuji za info, v polovině týdne mi došel ten Pocketbook 624 a už jsem na něm přečetl 2 knihy, je to jedním slovem paráda. Je to moje první čtečka a jsem z ní nadšenej i font, který používá v základním nastavení, neunavuje oči, atd. Fakt jsem nečekal, že je to až tak dobrý...
Jarisko: Samozřejmě, že knížka je knížka, ale některý už prostě neseženu a na to je ta čtečka super.

ReacherJack
ReacherJack 20.12.2013 v 10:21

Ahojte. Uvazujem o kupe citacky, tak som si bol nejake "omakat" v obchode. Zarazilo ma vsak preblikavanie displeja pri prevracani stranok. Dlhe roky citam eknihy na PDA, nejaku som uz precital aj na tablete, cize s citanim v elektroníckej forme problem nemam, ale to preblikavanie mi pripada horsie na oci ako citanie na LCD displeji. Mozem poprosit uzivatelov citaciek o ich nazor, ako to vnimaju oni ? Dakujem...

Abiosis
Abiosis 20.12.2013 v 12:52

@ReacherJack - čítačky kníh kompletne obnovia ("refreshnú") obsah zobrazovanej stránky buď pri každom otočení alebo pri každej šiestej stránke.
To znamená, že buď displej preblikne pri každom otočení stránky (Sony a iné), alebo pri otočení každej šiestej stránky (Nook a iné).
Prebliknutie obrazovky pri každom otočení stránky môže pôsobiť rušivo, ale myslím si, že pri čítaní knihy, kedy otočíš stránku približne každú druhú minútu, to vadiť nebude a vôbec to vnímať nebudeš.
Ak by to však mal byť problém, choď do čítačky, ktorá obnovuje kompletne obsah stránky až pri každom šiestom pretočení strany (ako napr. moja Nook Simple Touch Reader). Pri tomto type čítačiek však dávaj pozor na to, či nemajú tendenciu ponechávať pri pretočení stránok tzv. duchov, teda akési zvyšky z predchádzajúcich stránok, keďže k úplnému "vyčisteniu" stránky dôjde až pri šiestom pretočení stránky.

Určite nečítaj knihy na klasickom LCD displeji - oči to zaťažuje, i keď to možno zatiaľ tak nevnímaš. E-ink displej čítačiek je každodenná očná masáž. :)

ReacherJack
ReacherJack 20.12.2013 v 15:03

Vdaka, Abiosis. Uvazujem prave o Nooku, takze si mi "padol do rany" celkom vhod. Ak este mozem pootravovat - je na Nooku nieco, co ti vadi alebo chyba ?

Abiosis
Abiosis 20.12.2013 v 19:19

Čo ti na Nooku môže prekážať je, že to je len a len zariadenie na čítanie kníh a časopisov, to znamená, že ti neprehrá žiadne zvukové súbory (teda žiadne audioknihy, ak si ich fanúšikom), a ani si s ňou neposurfuješ po internete (môžeš sa len pripojiť na Barnes & Noble internetové kníhkupectvo).
Podporuje len .pdf a .epub, ale to absolútne neprekáža, keďže každé kníhkupectvo už dne ponúka možnosť stiahnutia kníh v .epub formáte a ak máš knihu v inom formáte, existuje mnoho (aj online) programov na konverziu formátov a fungujú výborne.

Keďže Nook funguje pod systémom Android, dá sa ľahko hacknúť (na internete je milión návodov ako na to, ale neskúšal som, jeden známy však áno a funguje to výborne) a z čítačky si tak v podstate urobíš tablet a môžeš surfovať po nete, sťahovať si aplikácie, hrať hry atď. :)

Inak je všetko absolútne okay - čítačka je rýchla, výborne reaguje na dotyk, má pekný dizajn, je príjemná na dotyk a veľmi dobre sa drží (vďaka širším okrajom). Baterka mi vydrží cca. 2 týždne pri každodennom čítaní.

(Nevlastním Glowlight, takže ku kvalite podsvietenia sa vyjadriť neviem.)

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 21:53

Abiosis - v první části příspěvku jsi vypsal vše, proč bych tuto čtečku nekoupil ...
ale každému vyhovuje něco jiného ....


ReacherJack
ReacherJack 20.12.2013 v 22:27

Mne nic z uvedeneho neprekaza - kupujem v prvom rade citacku a ani konverzia suborov nie je ziaden problem. Ale aj tieto, pre niekoho mozno nedostatky, sa daju spominanym hacknutim "odstranit", co je takisto jeden z dovodov, preco som sa rozhodol pre Nooka...
Abiosis, dakujem, pomohol si mi v rozhodovani...

Abiosis
Abiosis 20.12.2013 v 22:34

@pajonek - úplne rozumiem tomu, prečo by si si ju nekúpil - jednoducho nie je "multi".
Lenže to je presne aj dôvod, prečo som sa rozhodol práve pre ňu. Keď som sa pred dvomi rokmi rozhodol, že si kúpim čítačku a vrhol sa do procesu hľadania tej najvhodnejšej pre mňa, nevedel som o nich v podstate nič, a po prečítaní xyz recenzií a po prezretí xyz videí, som si uvedomil, čo vlastne od čítačky chcem - chcem na nej čítať knihy.
Tým pádom som chcel to najjednoduchšie zariadenie, ktoré bolo vtedy dostupné, ktoré by ma ničím nerozptyľovalo a muselo byť zároveň kvalitné, pohodlné a od overeného výrobcu. Preto bol Nook pre mňa voľba číslo 1.

Objektívne: je naozaj zvláštne, že Nook neponúka naozaj nič iné než možnosť čítať knihy, no i napriek tomu sa vždy nachádza na prvých miestach porovnávacích testov. :)

Napr.:
- http://ebook-reader-review.toptenreviews.com/
- http://techland.time.com/2013/11/21/the-top-5-e-readers-on-the-market/
- http://reviews.cnet.com/best-ebook-readers/

Pavel74
Pavel74 21.12.2013 v 12:50

Abiosis: Pod to se můžu podepsat.

pajonek
pajonek 21.12.2013 v 16:02

Pavel74, já zase kdybych měl doporučit nějakou čtečku, tak tohle podepsat nemohu - a to zdaleka nejsem jeden z nejnáročnějších - ale za dobrý /nemusí být drahá/ peníz už musí čtečka něco umět !!!!!!!!!!

pajonek
pajonek 21.12.2013 v 16:40

...jejdanánky, omlouvám se, že jsem sem vůbec něco napsal....
....když už něco koupím a vyhodím za to peníze, tak to musí něco umět!!!
...a takové otřepané věci - mám čtečku jenom na čtení .......

pajonek
pajonek 21.12.2013 v 19:35

Orisi, to přece není žádné vjíždění do vlasů. Tady se někdo ptá na názor - jestliže chci poradit, tak se snažím poradit dobře ....podle mne je názor vyhodit peníze za čtečku, která skoro nic neumí špatný ....
..a vaše názory akceptuji a je mi naprosto jedno na čem čtete.... já se u čtečky bavím

Abiosis
Abiosis 22.12.2013 v 02:15

@pajonek - mohol by si teda odporučiť nejakú konkrétnu čítačku a hlavne prečo (tentokrát poprosím desať výkričníkov v tvojom príspevku na znak toho, že akceptuješ všetky predchádzajúce názory) - nie nás len odbiť vágnym, že čítačka "niečo" musí vedieť.

pajonek
pajonek 22.12.2013 v 16:38

!!!!!!!!!!
____________________
....takže . čtečka musí něco umět ....je spousta knih,které chci ještě přečíst / a peněz není nikdy dost....takže knihy v ebooku stahovat, stahovat a ještě jednou stahovat - odkudkoliv - v jakémkoliv formátu ...moje čtečka musí mít podporu všech možných formátů ---pryč s Calibre, pryč s převáděním knih, pryč se zbytečnou prací!!!!
a tohle umí /ne už nejnovější - nemusím být IN/ pocketbook 622 touch
...je spousta starších knih, které bych si chtěl přečíst, ale už na ně nemám čas.
Ale mám čas je poslouchat načtené do audioknih! -- a tohle musí moje čtečka umět !!!! /pocketbook 622/
---další plus u Pocketbooku to, že lze rozšířit microSD kartou, což jsem udělal a mám v něm celou e-knihovnu, a navíc není vázán na žádný účet jako Kindle s Amazonem. Tak jako v TV a všude jinde-pryč s reklamami, nucenými nabídkami !!! V Kindlu jsem všechno tohle kdysi pozastavil, ale stejně jsem kindla vyhodil......
...naprosto mi nevadí dotykový displey a blbé řečičky o umaštěném displaji naprosto neberu
...samozřejmě e-ink
...knihy tahám jenom přes počítač
...nevyužívám Wifi a jiné somáriny....ale co využívám, překladové slovníky, mám jich 40 - využívám sem tam zhruba polovinu/
..... čtení textu do ucha /hlavně věci, které si potřebuji v práci zapamatovat - ono číst a zároveň to i slyšet je hodně velká kvalitka pro zapamatování...
Pocketbook podporuje adresářovou strukturu, což je při množství knih a hlavně pracovních dokumentů paráda!!!!
..a to poslední důležité - čtečka u mne není na jenom čtení - hodně cestuji a číst 10 hodin v letadle /když po 5 minutách usínám, jaksi u mne nejde-hihihi/
...proto jednoduchým novým softwarem jsem si ze čtečky udělal bojiště pro moje velmi oblíbené šachy, když si chci odpočinout u sudoku, zahraji si sudoku....mám tam pár složitých logických her, protože cvičení logiky a postřehu není v životě nikdy dost....
...kvalita displeje u 622 je perfektní, na slunci se čte bez jakéhokoliv odlesku, baterie mi při dennodením čtení vydrží prý měsíc, já ji vybíjím poslechem mp3, ale zase pořád obnovuji přes počítač nové kapitoly do mp3 a tak je stav baterie - pořád 100%
....mimo jiné tam mám fotky vnoučků /jsou sice černobílé - ale já jsem na fotoaparátu Pionýr a černobílých fotkách vyrostl --- a to bylo v 60 létech minulého století velké dobrodružství -
ostřilo se odhadem vzdálenosti, foťák (opravdu se mu tak říkalo) měl 2 časy: M a T (momentka a trvalé otevření závěrky) a dvě clony . Před expozicí bylo zapotřebí "odjistit" spoušť - vytažením pojistky na pravé straně objektivu. Posuv filmu se prováděl ohromným kolečkem vlevo nahoře.
......za týden jsem si byl vyzvednout černobílé, většinou rozmazané obrázky 6 x 6 cm, protože z tohoto filmu se dělaly pouze kontaktní kopie.....
....nevím, co bych ještě napsal, já jsem já a vy jste vy .....u mne jasně Pockebook 622 touch .... uvažuji, že za malou celoroční odměnu od majitele firmy - do kapsy - si pořídím barvu ..ale napřed bude ježíšek a ten už mi psal, že barevná nebude, páč prý došly barvy .......hihihi

pajonek
pajonek 22.12.2013 v 16:40

..někde zde v jiném foru jsem psal, že jsem měl 9 různých čteček měsíc doma, takže mám z čeho porovnávat !!!

Ronin Roujin
Ronin Roujin 23.12.2013 v 13:26

Nedělejte ostatním v hlavě hokej! U Kindle je je možné mít knihovnu na webu u Amazonu. Výhoda je ta, že pak mám synchronizované knihy (včetně míst kam jsem dočetl) na všech zařízeních, kde mám kindle reader (čtečka, telefon, popř. počítač). Ale pokud čtu jenom na čtečce, tak tuto možnost NEMUSÍM využívat a knihovnu mohu mít normálně na počítači (případně zazálohovou na Dropboxu).

Kindly mají kapacitu 2 4 GB, což u knih velkých max. 2 MB znamená stovky a stovky knih. Proto nevidím důvod mít slot na paměťovky, když sotva zaplním vestavěnou paměť. Já v čtečce tahám tak 30 knih. Opravdu nemám potřebu s sebou tahat celou "Národní knihovnu".

pajonek
pajonek 23.12.2013 v 15:06

....za 1 - jak tady často píšete, máte čtečku JENOM na čtení, já ti zase napíšu, že já NEMÁM telefon ani comp na čtení....z compu čtu jenom PDF, /pokud to není bomba- tu si převedu- a nemám ekvivalent v doc apod. -protože pdf je nejblbší formát pro čtečky......
...za 2 - kapacita - mám ted ve čtečce pět načtených knih /z nichž třeba Až navěky mají 1,2GB .......na to je ta větší karta
...za 3 - pryč s Amazonem, knihovnu mám perfekt ve čtečce
..za 4 - několikrát jsem tady psal, že jsem byl skoro 40 roků dobrovolný knihovník, dnes už nemám možnost půjčovat lidem knihu papírovou, proto si ji žádají v ebooku - a proto mám ve čtečce dá se říci "celou knihovnu".....
a navíc knihy musím mít v různých formátech, aby si i ti chudáci, co mají čtečky "ble" mohli knihu přečíst a nemuseli nic nikde převádět.....to že to umíš ty a třeba já, neznamená, že to umějí všichni !!!!!
...a to je můj poslední příspěvek k jakékoliv otázce čtečky, myslím, že jsem to z mé strany vyčerpal dostatečně... odpovím zájemcům jedině po SZ

Text příspěvku byl upraven 23.12.13 v 16:35

Pavel74
Pavel74 24.12.2013 v 10:06

Tak kolegové čtenáři hlavně abysme se tu nezhádali. Vždyť zrovna Vy čtenáři byste měli vědět, že, co člověk, to názor. Vím, že na jedné věci se ale určitě všichni shodneme, a to: Čtečka je na čtení. :-) Dovoluji si Vím všem popřát krásné Vánoce a až se všichni pomazlíte pod stromečkem se svými dárky, partnery a dětmi či vnoučaty, tak si nezapomeňte polaskat mozkové závity se svojí knihou (čtečkou). Hezké Vánoce.

pajonek
pajonek 24.12.2013 v 12:03

Pavel74, nikdo se tady nehádá a hádat nebude, aspoň z mé strany ne .... ale některé argumenty "soupeřů" prostě neberu ....a několikrát jsem napsal, že názory ostatních respektuji.
HEZKÉ VÁNOCE

Ronin Roujin
Ronin Roujin 24.12.2013 v 21:26

Já to taky tak beru. Jen to hodnocení Kindle vyznělo, že bez propojení s Amazonem si nepřečtu ani písmenko, což je blbost. Jinak ani reklamy v tom sponzorovaném Kindlu nejsou nijak obtěžující a při samotném čtení se nic rušivého nezobrazuje.
Vím, že co se týče výbavy, tak zejména AK4 a 5 vám toho nabídnou méně než konkurenční čtečky. Ale na druhou stranu jsem ani na AK3 snad ani jednou nevyužil přehrávání hudby, a opravdu jen minimálně web.

LiLLu
LiLLu 25.12.2013 v 09:12

Díky téhle diskuzi jsem se konečně mohla rozhodnout do které čtečky skočím...Hlavně díky Pajonkovo rozepsání a zkušenosti se čtečkama jsem se rozhodla pro PocketBook 613 hlavně kvůli podsvícení.
Trošku mi tato debata připomíná canon verzus nikon :-DDD a musím říct že po několika letech, tyto dva soupeři uznaly (hlavně jejich majitelé) že jsou rovnocení konkurenti a dohady jsou už jen úsměvné:-)
Je na každém co komu padne do oka a do ruky, rady a porady jsou supr věc, ale dohady?? :-))
Přeji všem dobrý výběr:-)

Text příspěvku byl upraven 25.12.13 v 09:13

Majda18
Majda18 25.12.2013 v 17:47

Ahoj potřebovala bych poradit (asi stejně jako každý 5 člověk tady :D) jakou čtečku bych si měla pořídit.

Nevím jak rodiče, ale já myslím, že tak do těch 2500 - 3000 Kč by mi jí koupili. Akorát nevím co všechno by měla obsahovat, aby toho měla co nejvíc ale max. do těch 3000 Kč, sloužila by jen na čtení, nic jiného nepotřebuju :)

Všem díky za rady.

paulhunter
paulhunter 25.12.2013 v 18:22

Pokud chceš čtečku jen na čtení (rovněž nepotřebuju, aby uměla cokoliv jiného), pak bych doporučil se v první řadě rozhodnout, jestli bys raději dotykovou nebo "tlačítkovou" čtečku a nejdůležitější je pak asi podpora formátů. Jasně, dá se všemožně konvertovat, ale většinou je s tím akorát otrava a často se řeší problémy s diakritikou a rozsypaným textem.
Za sebe doporučím Kindle 4, který podporuje .mobi a takových souborů je k sehnání spousta. Rovněž má praktické rozměry a paměť je dostačující, pokud nechceš mít zároveň tisíce knih v přístroji. Ještě se začal dělat Kidle Paperwhite, který má i podsvícení a dá se tedy číst i večer. Výhodou pak je, že se nejedná o klasický displej, který táhne oči.

Každá čtečka má svá pro a proti a každému vyhovuje něco jiného, proto koukni třeba na Alzu, jak píše Barilac.

Text příspěvku byl upraven 25.12.13 v 18:26

Klamm
Klamm 25.12.2013 v 19:01

Děkuji za výborné poznatky. Čtečku se chystám sice koupit až za nějaký čas, nicméně si pořád říkám, zda je dostačující ten rozměr 6". Jsem zvyklý na rozměr knihy a tyhle čtečky mi přijdou jako nějaké malé zápisníčky. Osobně jsem držel čtečku v ruce jen chvíli, takže zkušenosti nemám. Co to ale zkusit zvednout alespon na 7"?
Třeba tady: http://www.alza.cz/approx-multimedia-color-book-7-d389755.htm
Nebo myslíte, že je to zbytečná opičárna a rozměr 6" je pro pohodlnou četbu dostačující? Navíc se mi zdá, že je tam mnoho muziky za málo peněz. A to někdy nedělá dobrotu.

Ronin Roujin
Ronin Roujin 25.12.2013 v 19:30

---- klamm
tu barevnou čtečku bych nebral, nemá e-Ink displej, takžen přijdeš o dvě největší výhody čteček (k očím šetrný displej a dlouhá výdrž na jedno nabití),
pokud nebudeš číst ve velkém komixy nebo mangu, tak větší displej je spíše na škodu, u beletrie na velikosti nezáleží a technická literatura či časopisy se na čtečky nehodí, naopak malý rozměr čteček je fajn, vejde se ti do větší kapsy a nemusíš si s sebou tahat zbytečně batoh či tašku



Vložit příspěvek