Knihy, po kterých pátrám - poraďte

DISKUZE » O knihách


KiyokoA
KiyokoA 28.09.2014 v 19:15

Dobrý den,
hledám knihu, která vypráví o putování dvou Asketů, kteří si po cestě vypráví 25 povídek a na konci každé z nich se starší Asketa ptá toho mladšího na otázku. Mladší Asketa zodpoví všechny kromě té poslední, která se týká příbuzenských vztahů. Má to být starší kniha, četla to má matka, které je teď 48 let. Možná i starší kniha. Formát je A5, autora ani název bohužel neznám. Můžete mi prosím poradit, děkuji :)

myth5158
myth5158 09.10.2014 v 11:08

Dobrý den,

kdysi dávno jsem čelt knihu od polského autora. Bohužel si nepamatuji ani jméno autora ani název knihy. Kniha začíná tím, že začínají prázdniny, kluk jde po ulici a narazí do něj na kole holka. Posléze se dají dohromady a chodí spolu. Ta holka je ve městě na návštěvě (tuším u tetičky) a kluk bydlí společně s prarodiči. Součástí příběhu je jak se starají o nemocného učitele, jak jdou spolu na pouť... V závěru knihy kluk odjíždí (asi za tetou?) (asi) do Wroclawi, kde mimochodem bydlí i tato holka (snad má doma rozhádané rodiče, přesně si také nepamatuji). Kniha snad měla v názvu "prázdniny" nebo tak něco.

Děkuji za pomoc s hledáním :-)
Myth

RecycledCarrey
RecycledCarrey 20.10.2014 v 13:50

Ahoj. Vzpomněla jsem si, že jsem jako menší četla jednu knihu a chtěla bych si ji přečíst znovu. Moc si z ní nepamatuji, ale třeba někoho napadne, co to je, takže:
Bylo to o nějaké dívce. Byla to detektivka, ale spíš taková pro mládež. Té dívce se nějak ztratila máma a ona se ji snažila najít. Objevila nějaký vzkaz (nebo něco podobného) schovaný u matky v pokoji. Myslím v rámu zrcadla nebo v garnýži. A pak odjela do nějakého města ji hledat. Psaly si vzkazy přes noviny. A myslím, že tam bylo i něco se Sherlockem Holmesem, ale za to neručím, možná se mi něco plete. A myslím, že někde pracovala - možná v kuchyni - aby si přivydělávala. Mělo to víc dílů myslím, asi duologie nebo trilogie. Moc vážně nevím, četla jsem to tak zhruba před 4,5 lety.

Vím, že moc nevím, ale doufám, že někoho napadne, co by to mohlo být, díky moc :) I kdyby něco nesedělo a vás něco napadlo, prosím napište, přece jenom je to dlouhá doba a může se mi tak plést něco jiného :)

Text příspěvku byl upraven 20.10.14 v 13:59

Marthas
Gallaxy
Gallaxy 29.10.2014 v 16:26

Ahoj, asi před 100 lety jsem četla jednu knihu (v dětství někdy kolem 12ti) a v poslendíd obě si na ni často vzpomenu, ikdyž si děj pamatuji matně.

Hlavní hrdnkou byla dívka- Fína, která cestovala v čase a sblížila se s klukem z budoucnosti. Šlo o prolínání světů: první republika a současnost. Tot vše z mé paměti :( KDYBY NĚKDO ZNAL, RÁDA SI PŘEČTU ZNOVU.

Text příspěvku byl upraven 06.11.14 v 09:00

Nelly
Nelly 30.10.2014 v 10:18

Pro GALLAXY:
Není to série Justin Time?
http://www.databazeknih.cz/serie/justin-time-2297


Gallaxy
Gallaxy 06.11.2014 v 09:00

Nelly: Bohužel není, ale také vypadá zajímavě :)

vikaa
vikaa 06.11.2014 v 18:12

Pro Nelly:
není to kniha Jak přicházejí sny ?

Nelly
Nelly 07.11.2014 v 09:17

vikaa - ne, to není ono (viděla jsem film) - ta moje knížka je jen z duchovního světa, vůbec se pozemského netýká. A myslím, že tam není uveden žádný autor, protože to bylo něco jako medijní sdělení... I tak děkuji.

R.E.M.
R.E.M. 09.11.2014 v 15:41

Hledám název knihy, kterou jsem četla v dětství. Příběh si vybavuji, ale nic víc. Ani jméno hrdinky, ani autora.
Šlo o příběh dívky, která se při sáňkování zranila, a to tak nešťastně, že se u ní objevila epilepsie.

Text příspěvku byl upraven 09.11.14 v 15:41

Atuin
Atuin 09.11.2014 v 15:46

Nejsou to Maliny zrají v dešti od Frydrychové ? Já ale četla víc příběhů, co se dají takto nastínit, ale nyní si vzpomenu jen na tento.

R.E.M.
R.E.M. 11.11.2014 v 00:41

Atuin: Ano, myslím, že se jedná o Maliny zrají v dešti. Až dodatečně jsem si vybavila některé podrobnosti.
Děkuji.

bublinka1563
bublinka1563 19.11.2014 v 20:22

Dobrý den všem,

pátrám po knize z dětství své kamarádky. Ráda bych jí sehnala a dala jí ji k Vánocům, protože tu knížku jako dítě milovala, ale pak o ni přišla.
Jedná se o malou knížku, málo stránek. Hrdinkou je holčička, která velmi toužila po bratříčkovi (možná prostě po sourozenci nebo kamarádovi). Nejprve málem získala pejska, běžel za ní takový velký chlupatý pes (něco jako bobtail), ale jeho pán si pro něj přišel. Pak si málem pořídila koníka, ale jeho majitel ho zase odvedl (a nějak nad ním práskal bičem). Nakonec si bratříčka "udělala" z polínka. Děj zní hodně divně a já to asi divně popisuji (čerpám jen z toho, co si pamatuji od kamarádky), ale neříká to někomu něco? Na obálce je snad ta holčička nebo koník. Vydaná byla nejspíš na konci 70 či začátku 80 let. Moc moc Vám děkuji za přečtení příspěvku a Vaše případné rady.

Text příspěvku byl upraven 19.11.14 v 20:23

Raksa.A
Raksa.A 19.11.2014 v 21:47

binysku, znám knihu o hypnotizérovi, který zneužívá hypnózu a sugeruje pacientovi své sny, protože co se pacientovi zdá, to se stane a to dokonce zpětně.
Ursula K.Le Guinová - Smrtonosné sny.

krupix
krupix 20.11.2014 v 10:00

Ahoj, hledám knížku kterou jsem měl rád a kterou jsem ztratil. Nepamatuji si autora ani název. Jde o českou sci-fi ve které se vyskytuje Ústav pro výzkum blízké budoucnosti (ÚBLBU) také je tam vzpomínáno jméno Jan Knedlhans Liblinský. Řekl bych, že příjmení autora začínalo na Š. Poradí mi někdo? Děkuji.
KiX

Vlcice39
Vlcice39 26.11.2014 v 15:26

Ahoj,
prosím, už dlouho pátrám v knihovně i v paměti a nenalézám... Je to už hodně dávno, co jsem četla knihu, ze které si pamatuji především atmosféru. Popravdě - jde mi o tři knihy a vás prosím o pomoc, zda vám to někomu něco neřekne a nenapíšete mi název...
1. .....čínské hory, dědeček tam vychovává vnučku, spolu s nimi tam žije dědečkův sluha, který je spíše věrným přítelem....
2. ..... myslím, že to byla detektivka, či thriller.... kanada, zima, lesy, lov sobů, hodně krve.....
3. .....amerika, první přistěhovalci, širé pláně, zima, žena s jakýmsi mužem, cizincem, přecházejí pláň, žena tuším pátrá po synovi, který je z čehosi obviněn, ona věří v jeho nevinu. Z toho přechodu pláně si pamatuji, že ten muž jim na noc postavil z celty stan, aby tam oba v těsné blízkosti přenocovali a zahřívali se, žena ocenila, že i v této situaci se muž zachoval jako gentleman, že sice leželi těsně u sebe, ale mezi nimi byla ta celta...
Tak kdybyste někdo věděl, o jakých knihách tu mluvím, budu vděčná za jakékoliv vodítko....

Melia
Melia 08.12.2014 v 20:24

Pojednává o dceři, teď myslím že statkáře.. no a ta dcera si má vzít toho kdo ji porazí v běhu, a boji . Postupně se začne se svým protivníkem sbližovat. To je zhruba vše co si pamatuji k ději, ale byla jsem ve spěchu a ani za boha si nevzpomenu , jak se jmenovala , neví někdo ?

Lumenn
Lumenn 23.12.2014 v 00:09

Prosím o pomoc. Hledám knihu, kterou četla jedna paní ve vlaku, moc mě zaujal její název i příběh, který mi ve zratce řekla. Název byl nějaké cizí slovo, obálka byla tuším modrá a kniha byla o nějakém tajném pokusu, kdy se lidé snažili dostat za hranici smrti a díky tomu odhalit nějaká tajemství a pak se to zvrhlo. Bohužel jsem název zapomněla, nevíte někdo, o jakou knihu je? Je to relativně novinka.

ZuzankaDK
ZuzankaDK 23.12.2014 v 11:17

Lumenn: Dobrý den, nemohla by to být tato kniha? http://www.databazeknih.cz/knihy/tanatonauti-cestovatele-za-hranice-smrti-19538

kozo.roh
kozo.roh 23.12.2014 v 22:01

Kamarádka už dlouho hledá jednu pasáž z nějaké knihy od Dicka Francise. Nenapadá někoho z vás, která by to mohla být?

"Hledam pasaz, kde muz, ktery pripad vysetruje (nevim jak) prijede zcela nahodou na farmu ? do staji ? nekam.... kde je i obytna cast, cili dum....a tam najde male dite - chlapce - tak petileteho? a jeho matku v bezvedomi ci jinak zranenou od kone (asi). Matku kopl kun nebo se ji neco stalo...a nahodou ji tedy tento "vysetroval" = hlavni postava nalezne a tim ji zachrani zivot. Malicky syn totiz neumel privolat pomoc, ale hlavniho hrdinu k mamice zavedl, kun myslim utekl nebo co..

Matka je v manzelstvi s nekym, kdo ji mlati a boji se, je tam urcite domaci nasili. Syn je tomu pritomen. Manzel samozrejme neni rad, ze hlavni hrdina knihy jeho manzelku nasel a je na zachrance=vysetrovatele agresivni - urcite aspon slovne.

V tom dome - myslim, ze se tam hlavni hrdina pak pozdeji vloupa - je ABSOLUTNI poradek ve vsem. Nikde neni nic rozbordeleneho, nikde smitko prachu, vse je je jak z katalogu. I HADRY NA PODLAHU jsou peclive slozene. Vsude je absolutni cisto, ale je tam neco nekaleho kolem koni - kone jsou pred dostihy mozna nadopovani? mozna je tam neco s nenarozenymi hribaty ci jina klasicka Francisova zapletka.

Ktera je to knizka? Hledam a nenachazim. Myslim, ze to neni v zadne nove, co psal Dick se svym synem Felixem."

Aubrey
Aubrey 26.12.2014 v 12:28

Ahoj, pamatuji si, že jsem kdysi četla výbornou knihu o Benjaminu Disraelim, bohužel si nepamatuji její název a teď by se mi opravdu hodil. :) Kniha měla asi 260 stran, byla obecně uvedena rozpoluplným postojem anglické společnosti vůči této osobnosti a měla něco společného s Knižnicí portréty. Moc by mi to pomohlo :)

Francesca
Francesca 26.12.2014 v 13:25

to Aubrey: nemohla by to být tahle knížka?
http://www.databazeknih.cz/knihy/benjamin-disraeli-100725

nebo případně ještě tahle:
http://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-benjamina-disraeliho-66169

fanciulla
fanciulla 26.12.2014 v 15:16

Pátram po knize, sociálním románu z 19. století, Chudá hlavní hrdinka se zaplete s /asi/ majitelem uhelných dolů, když jde prosit za své bratry, které chytli při krádeží uhlí. Otěhotní, ale ten muž zemře ještě před narozením dítěte, otec puritán jí donutí dítě svěřit cizím lidem. Pak se stane milenkou bohatého mladíka, který si ji vydržuje a ona tak má možnost pomáhat své rodině, která žije ve velké bídě. Myslím, že se jmenovala Jana.

studienka
studienka 28.12.2014 v 21:56

To Fanciulla Myslim si, ze by to mohla byt Jennie Gerhardtova od Theodore Dreisera

fanciulla
fanciulla 29.12.2014 v 11:41

Studienka - je to ono, ďakujem.



Vložit příspěvek