Knihy, po kterých pátrám - poraďte


burei
burei 07.08.2021 v 11:35

Dobrý den, kdysi jsem četla knihu o lékařce, která pracovala na gynekologii a v době zákazu potratů pomáhala ženám, které podstoupily ze zoufalství nelegální potrat a zemřely na tetanus. Bohužel si nemohu vzpomenout, jak se kniha jmenovala, ale nám dojem, že se děj odehrával ve Francii. Poradí někdo?

biki
biki 07.08.2021 v 12:29

burei: trochu mi to připomíná knihu Žena v bílém plášti - https://www.databazeknih.cz/knihy/zena-v-bilem-plasti-79724 - ale ten tetanus si nevybavuji. Četla jsem to ale už velmi dávno.

Arwen349
Arwen349 07.08.2021 v 21:19

Dobrý den,
hledám názvy dvou knížek, oba jsou to dívčí romány. Kdysi jsem je četla, ale nemůžu si vzpomenout na název ani na autora.
1 kniha: Učitelka Sandra začíná učit myslím na Gymnáziu a zamiluje se do ní student Robin. Ví, že na obálce jsou obě hlavní postavy a modré růže.
1 kniha: Nevím jak se jmenují hlavní postavy, ale obsah je: Hlavní hrdinka nastupuje na novou školu a zamilují se do ní dva bratři. Hrdinka náhodou s jedním z nich otěhotní, ale neví se kterým a bohužel při o dítě příjde, když jí porazí auto. Jeden z těch bratrů nakonec umírá.
Pokud někdo znáte názvy prosím napište. Děkuji moc.

BroDan
BroDan 13.08.2021 v 13:31

Ahojte,

potreboval by som poradiť. Poznáte nejaké sci-fi hororové knihy na štýl filmu Event Horizon či videohry Dead Space? Poprípade tip na akýkoľvek dobrý sci-fi horor? Budem vďačný za každý tip.

Lilithen
Lilithen 17.08.2021 v 13:45

Zdravím, nevíte někdo, v jaké knize je přítomna báseň O čem snili dva jezdci v lese (Victor Hugo, překlad Gustav Francl)? Google tu báseň v češtině snad ani nezná, digitální knihovny mi také nepomohly. Předem děkuji za tipy.

Text příspěvku byl upraven 17.08.21 v 13:48

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.08.2021 v 14:09

Není to tohle, Lilithen? V jiném překladu..protože jo, google fakt nezná :(
https://cs.m.wikisource.org/wiki/Nov%C3%A9_p%C5%99eklady_Victora_Huga/Na%C4%8D_myslili_dva_jezdci_v_lese
(Což asi nepomohlo, ale co už...)

Koukám, že nás odpovědělo víc. A stejně. Tak to bude správně.)

Text příspěvku byl upraven 17.08.21 v 19:25


petr7416
petr7416 17.08.2021 v 15:56

Zdravím. Nemůžu se dopátrat knížky z dětství. Kdybyste náhodou někdo věděl... Co si pamatuji, tak jde o knihu ukrytou někde na půdě, kterou nikdo nedokáže číst/dočíst, protože, když v ní mrzne, tak mrzne i čtenář, když v ní hoří, tak je vedro i čtenáři té knihy atd. Jde o partu dětí, a jeden jí nakonec snad přečte... Za případné navedení díky.

Text příspěvku byl upraven 17.08.21 v 15:57

Koka
Koka 17.08.2021 v 19:07

Lilithen, je to z knihy Jaroslav Vrchlický: Nové překlady Victora Huga, vyd. J. Otto, 1901 (do DK ta kniha vložená není), a najdete tu báseň zde:
https://cs.wikisource.org/wiki/Nov%C3%A9_p%C5%99eklady_Victora_Huga/Na%C4%8D_myslili_dva_jezdci_v_lese

Nač myslili dva jezdci v lese

Jak černá byla noc a kterak les byl tmavý!
Mě Herman po boku jel zrovna jak stín mhavý,
trysk našich koní hřměl, kam Bůh sám chtěl,
kol mračna hnala se jak mramorové lomy,
a hvězdy lítaly skrz větve mezi stromy
jak roj ohnivých včel.

Já pln jsem lítosti a utrpením zlomen,
duch slabý Hermanův jest skepsí prázdnou zhromen,
já pln jsem lítosti. Ó spěte, lásky mé!
A jak jsme pustinou dál v trysku uháněli,
děl druh: O hrobech sním, které se otevřely!
a já děl: Na hroby já myslím zamčené!

On hledí do předu, zpět obracím se v stínu
a koně cválali dál tryskem přes mýtinu,
zvon z dálky, po větru, zněl zvukem stlumeným,
On děl: Já o těch sním, jež trudný život znavil,
kdo žijí, zápasí. — A já mu na to pravil:
O těch, jichž není více, sním.

Fontány zpívaly. Co fontány jen pěly?
A duby šeptaly. Čím šepty jejich zněly?
jak staří soudruzi, kde kol se pohnuly.
Děl přítel: Žijící tak málo v říš tu vkročí,
víc očí pláče tu a víc tu slzí očí
a Běda! já jsem děl, však jiné usnuly!

A Herman začal zas. Je velkou bědou žití.
Víc mrtví netrpí. Jsou šťastní a já kvítí
jich hrobů závidím, kam listí své hvozd střás’,
neb noc ta hladí je hvězd sladkých září z vejší
a nebe svítící jich duše ukonejší
v jich hrobech v jeden ráz!

A já děl: Umlkni! Nad taji chvěj se všemi!
Ti mrtví pod námi hluboko leží v zemi,
ti mrtví, srdce jsou, ti drazí v mládí dnech,
to svatý anděl tvůj, to otec, tvoje máti,
svým hořkým sarkasmem je nemať, nech je spáti,
vždyť musí slyšeti náš hovor jako v snech!

Text příspěvku byl upraven 17.08.21 v 19:08

Koka
Koka 17.08.2021 v 19:32

Lilithen, doplňuji, že Franclův překlad V. Huga by měl být v knize:
https://www.databazeknih.cz/knihy/galsky-kohout-zpiva-antologie-francouzske-poezie-138315

Lilithen
Lilithen 17.08.2021 v 22:03

Lenka.Vílka: Ano, je to ono, jen v jiném překladu. :) Sice hledám primárně ten Franclův, ale zkusím i Vrchlického, třeba se mi bude jeho podání zamlouvat. Díky za tip.

Koka: Díky za tip, kouknu po ní v knihovně. :)

babicka_amalka
babicka_amalka 18.08.2021 v 11:24

Lilithen: a nemohla by to být antologie francouzské poezie Galský kohout?
nebo ještě možná Nepřerušená píseň (Vyšehrad, 1980)? https://www.databazeknih.cz/knihy/neprerusena-pisen-deset-stoleti-francouzske-poezie-230951

Text příspěvku byl upraven 18.08.21 v 11:25

Kiwa90
Kiwa90 18.08.2021 v 12:06

Zdravím, hledám knížku. Takovou romantarnu ze života.
Dva se do sebe zamilují, pak se rozejdou, najdou si jiny partnery. Nekde se potkaji a zase to u nich zacne jiskrit. Nechci nic složitého na cteni, jen oddychovku. Napadá vas neco? Dekuji

tatjana1737
tatjana1737 18.08.2021 v 13:31

Kiwa90: Přímo s takovýmhle dějem mě nenapadá nic, ale zkusila bych knihu Podle pravidel od Joanny Bolouri, případně od téže autory Se(x)znam, ale to už víc eroťárna než romanťárna :-). Pak záleží na věkové kategorii, různé vztahové peripetie jsou třeba v knize Polibek pro Annu (Stephanie Perkins), ale to jsou teenageři, takže leckterá životem ostřílená žena 30+ už se v tom tolik nenajde :-). Knihy "ze života" psala Lenka Lanczová, když vyrostla, ale za mne už to nebylo tak pěkné jako její dílka o dospívajících. Nejnovější je asi tahle, ale tu jsem nečetla: https://www.databazeknih.cz/knihy/tezka-noc-408331
Hezky píše i Liane Moriarty (třeba Manželovo tajemství nebo Na co Alice zapomněla), ale to už není úplná oddychovka (vymývárna mozku), i když se to čte s lehkostí.

Ráda si přečtu odpovědi jiných, protože u romanťáren mě většinou rozčiluje to, jak jsou běžnému životu vzdálené :-).

Text příspěvku byl upraven 18.08.21 v 13:36

Nelly
Nelly 18.08.2021 v 13:41

Kiwa90: Zkusila bych něco od Nory Roberts, to je taková nesmrtelná klasika.

trevize
michal1050
michal1050 21.08.2021 v 17:19

Zdravím hledám novější knihu cca 2,3 roky stará. Pomatuju si akorát stručný obsah.
V patře spí děti a na chodbě pod schody leží mrtvola..

tatjana1737
tatjana1737 22.08.2021 v 17:29

Kiwa90: Napadly mne Okamžiky štěstí od Hartla.

Terrana
Terrana 26.08.2021 v 10:59

Zdravím všechny a prosím o pomoc. Asi před dvaceti lety se mi dostala do ruky kniha, která se mi moc líbila - bohužel nevím ani název ani autora. Pamatuji si jen, že je to o dívce, která má vzpomínku z dětství, jak její otec zastřelil její matku a ji pak vychovávala spolu s jejím bratrem babička. Někdo jí začne usilovat o život a ona zjistí, že všechno je jinak, že rodinu zlikvidovala babička a její bratr bratrem není... Myslím, že se odehrávalo v devatenáctém století v Anglii, ale už jsem to četla fakt dávno... Moc děkuji za každý tip.

x.x
x.x 30.08.2021 v 22:49

AH0J VŠ3M D0BRÝM LID3M,
hledám knížku, ve které byly
obrázky dvou bojujících samurajů,
na každé straně v o trochu posunutém pohybu.
Když se knihou rychle listovalo, samurajové
se hýbali (úplně jako by to byl film!).
Má to nejspíš původ v Asii.
Ráda bych věděla, JAK se takovým knihám říká (pokud je pro to nějaký název),
nebo jakoukoliv další informaci třeba i o nějaké konkrétní knize. Budu ráda za pomoc. :)

Pavlinka777
Pavlinka777 31.08.2021 v 13:19

x. x : nevim jak se takovým knihám říká, ale kdysi jsem se setkala s touto
https://www.databazeknih.cz/knihy/tarbici-a-marabu-387804

x.x
x.x 31.08.2021 v 16:48

Pavlinka777 - Díky za tip, bohužel jsem měla na mysli něco jiného.

Když se tvoří animovaný film nakreslí se spousta obrázků
a ty se pak pouští rychle za sebou, takže vytvářejí
dojem plynulého pohybu.
Ta kniha fungovala na stejném principu.
Stačilo listovat - tím nemyslím otáčet stránku po stránce, ale
jako když vezmete do ruky všechny strany a palcem je rychle pouštíte.

Koka
Koka 31.08.2021 v 18:53

Pavlinka777:
takové knihy se na Amazionu nazývají Magic Moving Images
https://knihy.heureka.cz/magic-moving-images-animated-optical-illusions-colin-ord/
nebo:
https://www.youtube.com/watch?v=Wf1hcVZqqZY

Text příspěvku byl upraven 31.08.21 v 18:55

x.x
x.x 31.08.2021 v 21:02

Děkuji Pavlinka777 a Koka za pomoc.
Nebylo to Magic Moving Imagenes, ale nakonec jsem to díky odkazu na YouTube našla.
Říká se tomu flipbook, přidávám odkaz, kdyby to někoho zaujalo: https://m.youtube.com/watch?v=uoOa6q-BGzY

(Až na to, že to nebyla ruční výroba, ale oficiálně to prodávali v jednom knihkupectví.)

Miki2020
Miki2020 12.09.2021 v 01:04

Ahoj všem,
tohle je asi poslední možnost najít knížku, kterou jsem četla možná jako puberťačka, ale nedávno jsem si na ní vzpoměla, bohužel si nepamatuju název ani autorku. Vím jen, že hlavní hrdinka se jmenuje Queen, je to učitelka a chodí s fotbalovým trenérem ze stejné školy, kde učí. Na začátku knížky má dlouhé vlasy, ale pak se nechá ostříhat nakrátko a její nejlepší kamarádka také a je zamilovaná do svého kamaráda, který poslouchá Fleedwood Mac. Na obálce knížky je červený gauč. Pokud vám to něco říká, budu vděčná za každou indicii. Díky moc

Petulka_007
Petulka_007 12.09.2021 v 12:02

Dobrý den,
už delší dobou pátrám po třech knihách, které jsem četla na základní škole. Ráda bych si je přečetla znovu, ale, bohužel, už po všech pátrám přes pět let a stále se mi je nepodařilo najít, a tak mne napadlo, se zeptat také zde.

První kniha měla pevné desky, byla svítivě světle modrá a na obálce, tuším, byla červená silueta dívky z profilu. Určitě to byla novější kniha. Kniha byla o dívce (myslím, že žila v Americe) a byla slepá. Měla mladšího bratra. Jednoho dne jejich matka odjela k nějaké příbuzné a tato dívka se svým bratrem letěli letadlem za svým otcem, který s nimi nežil (to už si nepamatuji proč), a byl spisovatelem. Dříve psal veselé knihy, které se hodně prodávaly, ale pak začal psát smutné a už tak úspěšný nebyl. Také se hodně zabýval o souhry náhod. Ještě si pamatuji, že se ta dívka seznámila s nějakým mužem, který byl černoch, ale ona to, protože byla slepá, nemohla poznat a nemohla pochopit, proč se jí ptá, jestli ji nevadí, že je černý.

Druhá kniha, tu už hledám snad ještě déle, než tu první, byl starší paperback, tuším že tmavě modrý, s něčím červeným a žlutým na obálce. Kniha byla o chlapci Martinovi, který žil jen se svou matkou. Ta matka mu ale zemřela na infarkt a z Martina se stal sirotek. Martin měl kamarádku (později přítelkyni) Marianu, která byla v dětském domově a vyprávěla mu o tom, jaké to tam je. Martin se tedy s partou kamarádů rozhodli, že jeho matku pohřbí ve staré bedně od hodin "pendlovek" a pohřbí ji do země v lese tak, aby se to nikdo nedozvěděl. Jeden z Martinových přátel - jediný, který uměl řídit auto - se, tuším, jmenoval Dédé.

A třetí kniha - měla, myslím, červený přebal, hlavní hrdinka byla studentka chodící do nějaké (myslím americké) školy. Tam se zamilovala do nového učitele, který se jmenoval Raxberry. Ten učitel velmi dobře maloval a měl manželku a malé dítě. To mu tato studentka chodila hlídat. Jednou, když u něj byla a hlídala mu to dítě, našla u něj doma blok a v něm byla nakreslená kresba jí a ona poznala, že je do ní ten učitel také zamilovaný. Ještě si vybavuji, že ráda četla Janu Eyrovou a měla spolužačku Sáru, která milovala červenou barvu. Na konci pak ten učitel z té školy musel, kvůli vztahu k této dívce, odejít a ona na něj měla zapomenout. Poslední věta byla že ta dívka procházela ulicí, kde ten učitel bydlel, a vzpomínala na něj.

Každá nápověda mi moc pomůže a budu velmi vděčná.



Vložit příspěvek