Jak přicházíte ke knihám? Kupujete je, půjčujete v knihovně, nebo...?


Naias
Naias 05.06.2014 v 10:22

Ja mám cca 1000 klasických papierových kníh, elektronickú ani jednu. Mám knihy aj z detstva a nehodlám sa ich zbaviť, hlavne mumintrollov od Tove Janssonovej. Tých som milovala, ale doma sme ich nemali, len som si tie knihy požičiavala a skučala zakaždým, keď som ich vracala. Kúpila som si ich až ako dospelá a keby sme nebodaj vyhoreli, kúpim si ich zas.

"Ako som toto mohla čítať?" mi akosi nenapadá, skôr sa svojimi starými knihami kochám. Ale asi stopäťdesiat kníh, ktoré som som dostala, resp. kúpila a zistila, že sa k nim nemienim vrátiť, som darovala Domovu použitých kníh.

Reader, k tej vôni pripomínajúcej detstvo - poznám jednu, ktorá to chápe. Vídavam ju denne v zrkadle. Inak, tiež nakupujem oveľa viac v antikvariátoch ako v kníhkupectvách. Teraz som jednu kniku kúpila v českom antikvariáte, kniha stála 40 Kč, poštovné 224 Kč a to nehovorím o poplatku na pošte. Ale stálo to za to! Nebolo to prvý raz a až objavím ďalšiu milovanú knihu, urobím to zas. A zas.

Naias
Naias 05.06.2014 v 12:35

Ale kdeže úchylná. Nedávno som si vypočula peknú historku o mužovi, ktorý mal 10 000 kníh a musel sa sťahovať. Pokiaľ ide o tie detektívky, je tam aj Svatý od Charterisa? Ak áno, aké to je?

Gnomo
Gnomo 05.06.2014 v 13:14

Reaguji Naias, protože vždy odpovídáš na "hozenou rukavici":-) Také objednávám knihy na Internetu, rád chodím u nás v Brně po antikvariátech a občas mám štěstí i na knihu, kterou sháním. Nové knihy kupuji výjimečně, možná je to i tím, že ty které hledám, buď nevycházejí vůbec, anebo opakovaně a dají se levněji pořídit právě v antiku. Mnohdy jsou starší vydání knih i kvalitnější a hezčí:-) (vazba apod.)
…a když kupuji knihu nového vydání nebo novou, to už musí být něco, ale jsou i takové…

Naias
Naias 05.06.2014 v 13:20

Gnomo: Isteže odpovedám, je to predsa diskusia. Zdá sa mi čudné, keď príspevky na seba nenadväzujú. Každý sa vyjadrí a dosť.

binysek: 6000 kníh! Pri pomyslení na toľko miesta pre knihy zelenám od závisti. Čo už ja chúďatko v paneláku...

Gnomo
Gnomo 05.06.2014 v 13:49

Všude kde píšeš a něco navíc. Naproti Semilasa, Kopečná, U Jakuba…

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 14:20

Gnomo: přesně to nevím, ale bude to někde mezi 1500 až 2000 kusy. Od té doby co je mám na dvou místech (část u rodičů) se ta evidence vede o trochu hůř, ale pomalu to dávám dohromady


Gnomo
Gnomo 05.06.2014 v 15:02

reader.007: To je taky pěkná sbírečka. Pročíst se takovým množstvím knih, nebude vůbec jednoduché. Moje čtenářská povaha není pro takové množství knih dobře uzpůsobena, je totiž taková, že bych před tím množstvím zřejmě uhýbal v tom smyslu, že hledám vždy konkrétní knihu (blesk z čtenářského nebe, jak tomu říkám) a pokud by kniha nebyla mezi těmi tisíci a dalšími tisíci, které mám doma, stejně budu hledat jinde. Domácího archiváře sám sobě dělat nechci (ztráta času, kterého mám i tak málo)

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 15:11

to já jsem vetešník :-) Hodně z toho co mám už jsem četla a vím že se k nim budu ještě vracet. Lidi mě zklamali mnohokrát, kniha skoro nikdy ;-) Navíc koníčků mám hromadu, ale většina se mění v závislosti na množství času který mu mohu věnovat nebo podmínek které nastanou, ale čtení to je taková tutovka která ke mně prostě patří od 5ti let a dá se mu věnovat prostě všude. Přiznávám že minimalista nejsem a nestydím se za to, koneckonců komplikuju tím život jen a jen sobě :-)

Text příspěvku byl upraven 05.06.14 v 15:26

Gnomo
Gnomo 05.06.2014 v 15:27

No jo, to je elegantní odpověď. Myslím, že většina milovníků knih podobně odpoví (ty první tři věty jsou 100% tutovka:-)

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 15:32

Asi je to tak. Upřímně, když přede mnou někdo ventiluje bod 124 viz http://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/deset-nejhorsich-veci-u-knih-1071/str-4 putuje v mém duševní adresáři do kolonky "blb". Prostě si nemůžu pomoct, je to silnější než já ;-)

Linu
Linu 05.06.2014 v 16:10

Binysek: vůbec nejsi úchylná nebo tak něco ;-) (jen zamilovaná do knih) :-D. Protože jestli ty jsi úchylná, tak já taky.

Sice nemám na těch vašich 6000 knih, ale sdílím s vámi lásku ke knížkám a ke čtení! Mám sice doma kolem 150 knih (já vím, zatím je to zoufalý počet), ale pořád na tom pracuji a v nákupáku nikdy nevynechám knihkupectví :-).

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 16:50

Víš Linu, já klidně doznávám že úchylná jsem. Dokonce jsem už zašla tak daleko že jsem "otočila" i leporelo v nemocnici. :-) Když se to vezme kolem a kolem, nic jim nedlužím, protože jsem jim před půl rokem sama dovalila velkou tašku hraček a leporel které jsem měla doma jaksi navíc, jenže vzato čistě technicky, je ze mě zlodějka knih. A teď mě suďte ;-)

DračiceLaura
DračiceLaura 05.06.2014 v 16:56

Já si třeba půjčím knihu v knihovně a když se mi hodně líbí, tak si ji buď koupím nebo si ji půjčuji často v knihovně. Většinou si, ale knihy nekupuji, protože nemám tak moc peněz a tak mi stačí má malá knihovnička doma která čítá asi 80 knih (což je velmi málo). Když navštěvuji pravidelně knihovnu tak mi to tak moc nevadí.

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 17:43

bynisku, teda neříkala bych tomu speciální program, ale proč si to nehodíš na google disc do tabulkovýho souboru? tam ti to nesmaže nikdo...

Linu
Linu 05.06.2014 v 17:44

Reader.007: Jo, já oficiálně přiznávám, že jsem úchylná :-)! Moc mi to ale nevadí, tato úchylka není mému okolí nijak nebezpečná... vlastně, v rámci možností :-D.

Koka
Koka 05.06.2014 v 17:46

binysek, také jsem zkoušela různé "programy", včetně této databáze, ale po vyhodnocení všech pokusů a omylů s elektronickými pomůckami tvrdím, že není nad krabici od bot a v ní abecedně, dle názvů resp. autorů řazené kartičky. Nic lepšího fakt neznám. Ale také přiznávám, že při počtu knih nad 500 je to už všechno jedno - mám v tom stejně chaos. Po mnoha letech v bytě nacházím založené různé knížky, o nichž jsem neměla tušení, že je vlastním. Když mi celá léta nechyběly, tak obyčejně tito nalezenci končí v nějakém "knihotoči".

reader.007
reader.007 05.06.2014 v 17:46

Linu, nějaký konkrétní příklad? :-)) Buď Hrdej Budžes...

Richie1
Richie1 05.06.2014 v 18:03

Binysku, já si vedu seznam knih jednoduše v Excelu (už asi 15 let). Mám několik sloupců (autor, název, žánr, datum přečtení, hodnocení ....) a knihy si mohu srovnat buď podle názvu nebo podle autora (nebo podle jiných kritérií - třeba si vyjedu jen horory). Seznam čítá přes 2000 položek a na zvláštním listu si pomocí vzorců vedu ještě různou statistiku - např. kolik knih jsem už přečetl 2x nebo víckrát, počet knih v jednotlivých žánrech, statistiku hodnocení ...
Excel je jednoduchý a nikdy mě nezklamal. :-)

Linu
Linu 06.06.2014 v 16:45

Reader.007: tím, že moje úchylka není mému okolí nijak nebezpečná v rámci možností jsem měla na mysli například sebe v knihkupectví.
Jednou v knihkupectví se mi stalo, že jsem tam viděla hodně knih, které si chci koupit. Začala jsem je brát z regálů a dělat si na zemi takový malý komínek :-D (asi mi ruplo v bedně, co já vím?). Komínek se zanedlouho vyšplhal k mému pasu a já se chtěla začít knihami probírat a rozhodovat se, jaké si koupím, když v tom kolem prošla jedna prodavačka, na chvilku se zasekla, prohlédla si mne s výrazem "Jsi v pořádku?" a opět pokračovala v cestě. Já zrudla jako rak a radši jsem si rychle vybrala a zaplatila :-DD.

reader.007
reader.007 06.06.2014 v 18:25

:-)))) no jestli platí rok narození, tak bych na tebe být knihkupcem asi taky nevěřícně zírala. Ačkoli... už mlčím... rok na internátě v cizím městě (a s kvalitně zásobeným antikvariátem) mě stál málem záda :-)

Text příspěvku byl upraven 06.06.14 v 22:36

Linu
Linu 07.06.2014 v 14:16

Binysek: Ano, úvěr by se hodil :-D.
Reader.007: Ano, rok narození platí :-D.

Niky Coffee
Niky Coffee 07.06.2014 v 23:20

Tak trošku matematiky: padlo tu číslo 6000 knih, i kdyby její vlastník přečetl jednu knihu za den (což si myslíM, že u plnohodnotných knih, např. Anna Karenina a ne nějaká brožurka o tom, jak se starat k křečka nejde), tak to vychází při jedné knížce za den na 16,5 let a přiznejme si, že lidé chodí do práce, mají děti a své koníčky, jsou nemocní a ne vždy jde knížka přečíst za den, s tím, že tvrdíte, že milujete knihy tak moc, že si je přečtete 5x 10x? To by pak vycházelo číst každý den 165 let.... :-D

Text příspěvku byl upraven 07.06.14 v 23:26

Naias
Naias 07.06.2014 v 23:40

To som napísala ja, že čítam niektoré knihy päťkrát, desaťkrát. Tých 6000 kníh má binysek a tá píše: „Knih mám až příliš mnoho, některé teprve na přečtení čekají.“ „Některé mám dvojmo, někdy protože jsou rozličně ilustrované nebo jsou to rozličné překlady.“ A sú v tom aj detské knihy.

reader.007
reader.007 07.06.2014 v 23:46

Milý Niky Coffee, myslím že se věnujete příliš matematice a navíc berete pojem "číst" trochu moc doslovně a dramaticky. Existuje spousta publikací které se zde v evidenci honosí titulem kniha, ale takové leporelo stihnete přežvýkat za 5 minut a ještě se dalších 25 můžete kochat ilustracemi. Třeba... Nebo encyklopedie. Jeden můj spolužák mi kdysi tvrdil, že na táboře z nudy přelouskal filozofický slovník. Tomu se upřímně moc věřit nedá a já mám všechny své slovníky a encyklopedie nikoliv k soustavnému studiu od A do Z, ale abych tam našla termín který hledám a nemusela pořád lovit ve wikipedii nebo jinde po netu. A i kdybych nikdy nestačila přelouskat všechny z plánovaných (a vlastněných) knih, zemřu jako šťastný člověk, protože i tak jsem toho stihla dost a když se postavím před svou knihovnu, nikdy nemusím odejít s prázdnou. Koneckonců život je takový jaký si ho uděláme...

Richie1
Richie1 08.06.2014 v 11:04

Přečíst 6000 knih se povede málokomu (někdo tu dokonce má v profilu, že přečetl řádově desetitisíce knih, čemuž samozřejmě ani za mák nevěřím) ... ale možné to je.

Já čtu v průměru jednu knihu týdně (což pro zapáleného čtenáře není nic moc, ale pro většinu lidí asi docela rychlé tempo) a po cca 40 letech čtení mám něco přes 2000 přečtených knih.
Hodně záleží na typu knih i žánru. Některé knihy se čtou pomaleji (literatura faktu), jiné rychleji (třeba komiksy - jakkoli já komiksy za knihy nepovažuji). Matematika tu opravdu moc nefunguje.

Souhlasím s binyskem, že je úžasné mít oblíbené knihy doma - také si jen pohledem na hřbet knihy hned dokáži vzpomenout, o čem kniha je. A rád si občas některou knihu vezmu do ruky a jen ji prolistuji, abych si oživil vzpomínky. Každodenním stykem s mými knihami vlastně neustále udržuji povědomí o všem, co jsem v nich přečetl. To opravdu žádná čtečka nenahradí.



Vložit příspěvek