Jak přicházíte ke knihám? Kupujete je, půjčujete v knihovně, nebo...?


dk66
dk66 05.01.2014 v 07:45

Musim v temer 50. letech suse konstatovat, ze nic vytisteneho na papire uz bych si nekoupil. Vim, ze to pro spoustu lidi, kteri ctou stejne radi jako ja, muze znit jako sproste rouhani, ale pochopil jsem, ze svet se proste posunul dal a lpet na tistenych knihach je uz jen pouha nostalgie. Pokud tedy existuje v elektronicke podobe, jedine timto smerem. Kdysi davno se opisovaly rucne, pak prisel tisk a dnes je jen otazkou casu, kdy to vsechno prevezme digi digi :)

eraserhead
eraserhead 05.01.2014 v 08:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

KattyV.
KattyV. 05.01.2014 v 13:43

Miluji antikvariáty, odtud mám spousty knížek, pak samozřejmě knihkupectví a už jsem jich pár koupila i zde na bazaru. :-)

Text příspěvku byl upraven 05.01.14 v 13:44

Patt
Patt 05.01.2014 v 17:33

Pro dk66: digi kniha je výrazné odlehčení zátěží v kabelkách a v batohu, možnost jak předat špatně sehnatelné knihy apod., ale není náhrada za papír. Dotaz: máte doma LP desky? Ty také nahradila CD a Mp3, ovšem jejich hodnota mnohdy stoupá a jsou stále využívaným médiem a u knih je to totéž.

Text příspěvku byl upraven 05.01.14 v 17:35

Linu
Linu 09.04.2014 v 15:17

Nechodím do knihovny:-), knihy kupuji. Většina rodiny do mě reje ať začnu chodit do knihovny, ale to není zrovna moje parketa... a jestli si to pečlivě rozmýšlím, když knihu kupuji? Ne! Nemůžu si prostě pomoct, vidím knihu, najednou se mi zatemní před očima a poté přijdu k sobě až před knihkupectvím samozřejmě s knihou v tašce :-D. Jsem prostě taková.

Nikolieta
Nikolieta 10.04.2014 v 10:21

Chodím do knihovny a chodím tam tak strašně ráda. Tisíce příběhu kolem mě, tisíce dějů a zvratů. Nejradši mám volnou sobotu. To si zajdu do knihovny, vyberu třeba 10 knih a pak si je pročítám a pečlivě vybírám. Ty, které si nepůjčím teď, si půjčím příště. V knihovně je tak kouzelná atmosféra, že ve vás nadšení na dobrou knihu ještě podpoří. Pokud je pak kniha dobrá, zajdu do knihkupectví a koupím jí. V e- shopech kupuji jen knihy, které potřebuji ke studiu nebo do práce- vím totiž co potřebuji a která kniha mi ty informace poskytne. Nezajímá mě styl psaní, dějová linka apod.


keri.H
keri.H 14.04.2014 v 11:44

Já chodím do knihovny si půjčovat knihy a když opravdu nějakou knihu hodně chci a třeba jsem četla od autora jiné knihy a tím pádem předpokládám, že bude i tato kniha dobrá, tak potom e-shopy. Do knihkupectví se chodím spíš jen dívat, co tam mají za knihy. :)

009Ivana
009Ivana 19.05.2014 v 16:02

Jelikož se ráda vracím ke knihám a čtu je znovu a mám je ráda u sebe takže za mě rozhodně koupené za vlastní :) Sice mi to hodně provětrá peněženku, ale neznám větší potěšení z utracených peněz za dobré knihy.

Alisce
Alisce 19.05.2014 v 18:32

Já osobně miluju knížky z knihovny. Pokud se mi, ale kniha po přečtení hodně líbí neváhám a koupím si jí. :-)

Linu
Linu 19.05.2014 v 18:40

Tak to já naopak miluji kupované knihy a jejich novou vůni :-). V knihovně jsem byla asi dvakrát v životě :-D.

Naias
Naias 19.05.2014 v 22:00

Keby som si kúpila všetky knihy, ktoré si chcem prečítať, musela by som sa pásť, bývať pod mostom, oblečenie vyberať z kontajnerov a zvyšok peňazí vraziť do prenájmu skladu, kam by som knihy ukladala. Častokrát v kníhkupectve držím v ruke knihu a kňučím, lebo si ju chcem strašne prečítať, ale netuším, či sa mi bude páčiť a čo s ňou potom? Knižnica je perfektná, lebo si človek prečíta knihu bez rizika. Ak sa mi nepáči, vrátim ju a zabudnem na ňu. Ak sa mi páči, príležitostne sa k nej vrátim. Ak sa do nej zamilujem, začnem ju zháňať. V kníhkupectvách, po antikvariátoch, hľadám a hľadám, kým ju nenájdem. Raz mi jedna kolegyňa povedala: „Načo tú knihu chceš čítať, veď si ju už raz čítala?“ Úplne som stratila reč. Milujem pocit, že kniha je moja, len moja. Tiež nepoznám lepší pocit z utratených peňazí, ako za knihy.

Linu, koľko kníh si kúpiš mesačne? Podľa čoho si ich vyberáš? A čítaš aj iné knihy, napr. požičané od priateľov?

Text příspěvku byl upraven 19.05.14 v 22:11

Kočičáci
Kočičáci 19.05.2014 v 22:20

tak já to mám asi 50:50, někdy dám na instinkt a koupím naslepo, spokojenost s koupí mám tak 80%, u zbýajících 20% si řeknu že tu bych v knihovně mít nemusela, ale neprodám ji. Už je nemám kam dávat, právě vybírám novou knihovničku :-) Od té doby, co jsem na Databázi, hodně pročítám hodnocení a koupi zvažuji o to víc. měsíčně dám za knížky okolo 1500 běžně, někdy i víc když beru něco pro syna nebo kuchařky :-) no je to návykové...

Alisce
Alisce 20.05.2014 v 06:58

Naias: Naprosto souhlasím i s tím finančním problémem. Je mi 16 let, jsem studentka, kapesné nemám. Když si něco kupuji tak je to z peněz k narozeninám nebo mi občas babička dá dvě stovky. :-) O prázdninách jdu na brigádu, ale peníze z ní půjdou na psa, kterého už si od malička přeji. Naštěstí mi knížky z knihovny vůbec nevadí. Až budu vydělávat bude to určitě taky jiné, ale musím říct, že v antikvariátu nebo po internetu se dají sehnat knížky klidně za polovinu jako nové. To je potom radost.

Michaluška
Michaluška 20.05.2014 v 09:09

Taky knížky ráda vlastním :P Ale nekupuju vždy nové.Tu a tam koupím tady čtenou, když je za rozumnou cenu.Knížky vybírám podle hodnocení tady a na doporučenky.

Text příspěvku byl upraven 20.05.14 v 09:11

Linu
Linu 20.05.2014 v 18:32

Naias, souhlasím s tebou, že kdybych si měla opravdu koupit všechny knihy, co chci, nedoplatila bych se! Měsíčně to dělá přibližně 2-5 knih, plus, mínus. Někdy je to víc, někdy méně, nebo žádná. Kupuji hlavně podle peněz.
Knihy si vybírám podle žánru - koně, romanťáky, někdy něco historického nebo o upírech. Vždy kouknu sem na Databázi na anotaci knihy, na komentáře. I když to tak nevypadá, tak koupi knih velice zvažuji.
Abych se přiznala, tak jsem nikdy žádné knihy půjčené od přátel neměla, ne že bych se třeba štítila, ale prostě nebyla možnost. Když si půjčuji tak od příbuzných :-).

Text příspěvku byl upraven 20.05.14 v 18:39

Kočičáci
Kočičáci 20.05.2014 v 21:48

Když jsem byla na studiích, tak jsem za knížky neutrácela vůbec...finanční priority byly jinde a knihovna naprosto dostačovala. Ale dámy garantuji vám, že jestli vás čtenářská vášeň neopustí ani v době kdy budete výdělečně činné, tak se máte na co těšit :-D je to malá velká závislost!

Naias
Naias 20.05.2014 v 21:56

Jak se někdo zachytí drápkem... aneb komu není rady, tomu není pomoci.

Alzbetta
Alzbetta 21.05.2014 v 12:00

Některé si půjčuju v knihovně a některé si kupuju. I tak za ně dost utratím,tak si vybírám ty lépe hodnocené,nebo ty které se mi hodně líbí a ráda si je zase někdy přečtu.

kneznaliba
kneznaliba 21.05.2014 v 16:47

Dřív jsem hooodně chodila do knihovny a taky hoodně četla. Teď už tam pár let nechodím, vystačím si s tím, co si pořídím. Kupuji hlavně bazarové knížky tady z Databáze nebo třeba z Facebooku. U nás ve městě bohužel žádný slušný antikvariát není. Taky si poslední dobou kupuji knihy do čtečky. Sem tam ke mně zavítá i kniha nová, ale na ty já bohužel peníze moc nemám.

Text příspěvku byl upraven 21.05.14 v 16:49

Naias
Naias 21.05.2014 v 16:50

U nás v meste síce je viacero antikvariátov, ale aj tak som na muj-antikvariat.cz pečená varená.

Niky Coffee
Niky Coffee 22.05.2014 v 00:28

Jsem z obyčejné rodiny, nikdy nebylo žádné kapesné, a když jsem jako malej prcek se školou navštívila knihovnu - neuvěřitelně jsem si jí oblíbila a pravidelně jí navštěvovala - už jen kvůli té atmosféře. Knihovnice mě i znala, takže občas jsem od ní dostala tašku vyřazených knih O:-).

Dnes bych si mohla knihy kupovat, ale stejně nekupuju. Asi jsem šetřílek i povahou. V knihovně je to za pár kaček a máte přístup k tolika knihám. A jak už tady psali jiní, když se mi kniha nelíbí, tak jí prostě vrátím a mám dobrý pocit, že díky mé chamtivosti se nespotřebovalo zbytečně tolik papíru a barev, není to pro mě jen šetření peněz. Kromě jedné knihy jsem nikdy nečetla knihu vícekrát. Doma mám jen encyklopedie, ke kterým se neustále a ráda vracím.

Myslím si, že je to prostě životní postoj. Vidím to na přítelovi, knihy si kupuje pravidelně ve velkém. Přečte je jednou, pak odveze k rodičům, kde si je přečte tatínek a pak se založí do poličky a to mi prostě přijde zbytečné. To ty peníze raději pošlu na nějaký smysluplný projekt O:-)

Text příspěvku byl upraven 22.05.14 v 00:32

Naias
Naias 22.05.2014 v 06:03

To vážne nemá veľký zmysel, kúpiť knihu, prečítať ju, položiť na poličku a dosť. Preto ja kupujem len knihy, ktoré naozaj chcem. Netvrdím, že nemám aj také, ku ktorým som sa ešte nedostala, ale prevažná väčšina mojich kníh je čítaná znovu a znovu. A niektoré sú čítané znovu a znovu a znovu a znovu...

Linu
Linu 22.05.2014 v 15:18

Já osobně knihy miluji a proto jich musím mít více a více. To vždy když mám narozeniny nebo jsou Vánoce a někdo se mě zeptá, co chci, moje odpověď je pořád stejná: ”Knihy” nato mi někdo odpoví: ”Už zase? Nechceš něco jiného?”, ale jak bych mohla chtít něco jiného? Knihy jsou moje vášeň, která, jak doufám, nikdy neustane :-).

Naias
Naias 22.05.2014 v 15:32

A čo keď sa ti netrafia do vkusu? Ja rada pečiem a dostala som kuchárku o jedlách z cestovín, ktoré nikdy nejem. To ma nejak nenadchlo.

Linu
Linu 22.05.2014 v 15:37

Já si vždy napíšu seznam knih, které bych chtěla i s autorem.

Text příspěvku byl upraven 22.05.14 v 15:42



Vložit příspěvek