Agatha Christie životopis

Mary Westmacott, Agatha Christie Mallowan · pseudonymy

britská, 1890 - 1976

Životopis

Agatha Mary Clarissa Christie (psala také pod pseudonymem Mary Westmacott) byla anglická autorka velmi oblíbených kriminálních a detektivních příběhů, světově nejznámější spisovatelka všech dob. V počtu prodaných knih ji předstihuje jen William Shakespeare.

Agatha Christie se narodila v typické viktoriánské rodině a jak bylo v té době zvykem, získala základní vzdělání od svých rodičů. Roku 1906 odjela do Paříže studovat hudbu a zdokonalit si francouzštinu. Zde zjistila, že má talent pro zpěv a klavír, pro svou ostýchavost před publikem a nedostatečně silný hlas však upustila od kariéry zpěvačky.

Dne 24. prosince 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho, kterého potkala rok předtím. V průběhu první světové války A. Christie pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. Zkušenosti získané během těchto let při práci s léky – a často i jedy – užila později při psaní svých detektivek. Roku 1919 se jí narodila dcera Rosalind.

Po smrti své matky a v důsledku probíhající manželské krize se A. Christie roku 1926 nervově zhroutila a na nějakou dobu dokonce zmizela – byla nezvěstná celých 11 dnů a tento incident nebyl nikdy plně objasněn. S Archibaldem Christie se nakonec roku 1928 rozvedla, nicméně jako již zavedená autorka netrpěla finančními problémy.

Roku 1928 se vydala do Bagdádu a mimo jiné navštívila i slavné archeologické vykopávky v Uru, kde se seznámila s archeologem Sirem Leonardem Woolleym a jeho ženou Catherine. Při opětovné návštěvě Uru v roce 1930 poznala i Wooleyho asistenta a svého druhého manžela Maxe Mallowana.

Během druhé světové války A. Christie pracovala jako dobrovolnice ve výdejně léků. V roce 1956 pak byla jmenována C.B.E. (Komandér britského imperia) a roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“. Od té doby ji náleží titul „Lady Agatha“.

Agatha Christie je nejlépe se prodávající autor svého žánru. Jejích knih se celosvětově prodalo již přes 2 miliardy výtisků v angličtině a 1 miliarda v dalších 103 jazykových mutacích. Její divadelní hra Past na myši je vůbec nejdéle hranou divadelní hrou. V londýnském Ambassadors Theatre se hraje nepřetržitě od 25. listopadu 1952. V roce 2005 měla hra za sebou již více než 20 000 představení.

Agatha Christie publikovala celkem přes 80 románů, povídkových sbírek a divadelních her, především šlo o detektivky. V mnoha detektivkách, v nichž vystupují její nejslavnější literární postavy, belgický detektiv Hercule Poirot a růžolící slečna Marplová, lze nalézt motiv tajemství zamčeného pokoje. Christie ráda porušovala nepsaná pravidla stavby detektivního románu – učinila tak například ve své třetí knize s Herculem Poirotem, Vraždě Rogera Ackroyda, což jí pomohlo se v Anglii rychle prosadit jakožto vycházející hvězda detektivní fikce. Agathiny postupy při psaní románů stály u zrodu tzv. moderní detektivky: čtenáři jsou v průběhu knihy představeny všechny hlavní body případu, podle kterých je možno odhalit vraha, a během velkého finále v závěru knihy jsou fakta vyšetřujícími poskládána do správných souvislostí a pachatel předán spravedlnosti.

Většina díla Lady Agathy byla zfilmována, některá i vícekrát (Vražda v Orient Expresu, Smrt na Nilu, Vlak z Paddingtonu). Televize BBC již vytvořila televizní a rozhlasové verze většiny případů Hercule Poirota i slečny Marplové. Novější televizní sérii „Agatha Christie’s Poirot“ s Davidem Suchetem v hlavní roli vyrobila televize Granada. V roce 2004 vytvořila japonská společnost Nippon Housou Kyoukai též animovanou verzi příběhů Poirota a Marplové. (zdroj životopisu: ld.johanesville.net)

Ocenění (4)

2000 - Anthony Award (Best Writer of the Century)
2000 - Anthony Award (Best Series of the Century - Hercule Poirot)
1955 - Edgar Allan Poe Awards (The Grand Master)
1955 - Edgar Allan Poe Awards (Best Play) - kniha Svědectví obhajoby (detektivní hra o třech dějstvích)