Za vším hledej růži

recenze

Malý princ (2005) 5 z 5 / Lauralex
Malý princ

Fenomén skloňovaný dnes a denně. Stačí vyslovit toto jméno a každému naskočí na tváři buď úsměv nebo zamračení. Bezesporu jedna z nejznámějších, nejdiskutovanějších a nejvyhledávanějších knih světa, jakožto jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury, ať už s kladnými nebo zápornými ohlasy. Toto dílo jde s dobou. S Malým princem se zkrátka setkáváme a budeme setkávat stále.

Některé knihy si přečtete. Některé si užijete. A pak jsou tu takové, které pohltí vás, vaše srdce i vaši duši. Není mnoho knih, které můžete číst vícekrát a pokaždé v nich najdete něco nového. Malého prince můžete číst stokrát a ani poté neobjevíte všechen jeho smysl. Je to geniální nadčasové dílo, ve kterém si každý najde něco svého, ale musíte číst i mezi řádky, právě tam je ukryta jeho síla a neviditelná krása. Malý princ má své kouzlo, ale odhalí ho jenom tomu, kdo ho chce vidět.

Není pohádka jako pohádka. A také není kniha jako kniha. Co se týče Malého prince, tam to platí dvojnásob. Ne, Malý princ opravdu není pohádka, i když se tak tváří. Já jsem si to nejdříve také myslela, ale čím jsem starší a čím víckrát ho čtu, tím spíš musím nesouhlasit. Je to hluboká filozofická kniha, která působí na všechny čtenářovy smysly. Však více než v kterékoliv jiné Exupéryho knize je zde odražena nejniternější autorova osobnost. Kousek Malého prince, který otevírá srdce a umožňuje nám vidět svět jinak, je v každém z nás, tím spíš však právě v dospělých, už lecčím poznamenaných.

Metaforické vyprávění o pilotovi, což je samotný autor - vypravěč, který havaroval se svým letadlem na poušti a setkává se zde s malým princem. Více k obsahu netřeba, stejně vám to nic důležitého neřekne, prostě si to přečtěte, to je to nejlepší, co můžete pro tuto knihu i pro sebe udělat, abyste pochopili.

Kniha knih. Jedním slovem výjimečná. Kouzelná, úžasná, roztomilá, jedinečná kniha, která si mne naprosto získala a nedám na ni dopustit. Jedna z knih mého srdce a nejoblíbenějších knih vůbec, ke které se budu vždy vracet. Dalo by se říci, že mne provází celým životem. Poprvé jsem si ji půjčila na základní škole v knihovně a od té doby jsem si ji půjčovala pravidelně. Napoprvé mě nezaujala tolik, jako napodruhé, kdy jsem se do ní zamilovala, ale to bylo ještě v první třídě, takže jsem v ní neviděla všechno, co teď. A dnes už chápu ten letmý úsměv paní učitelky pokaždé, když jsem tuto knihu držela v náručí jako cenný poklad.

Toliko pocitů, úvah, myšlenek a otázek. Jakmile tuto knihu člověk přečte, už nikdy nebude stejný. Změnila mne, uvědomila jsem si díky ní spoustu věcí a dala mi neskutečně moc. Stále v ní nacházím nové nevyřčené úmysly a nepřestává mne překvapovat. Tuto knihu může číst kdokoliv v kterémkoliv věku a době. V dětství je to neobyčejný záhadný příběh, v dospělosti soupis životních pravd a myšlenek.

Je milion názorů na tuto knihu, dobrých i špatných, nicméně jedno se této knize upřít prostě nedá: je až nepředstavitelně pravdivá. Skrývá jakési poselství pro všechny příští generace.

Tak málo slov k tak nádherné knize, ale tohle je příběh, který se slovy popsat nedá. Musíte to cítit a všímat si, jedině tak poznáte a pochopíte jeho výjimečnost. Protože co je důležité, je očím neviditelné.

Existují dvě období života - před Malým princem a s Malým princem.