Sůl moře

recenze

Sůl moře (2016) 5 z 5 / Hell_Rihova
Sůl moře

Jeden příběh. Nebo vlastně ne. Čtyři příběhy, čtyři mladí lidé. Příběhy plné tajemství, emocí, lásky, smrti, strachu, bolesti. Příběh z druhé světové války, zase s jiného pohledu. Z pohledu čtyř mladých lidí, prchajících před hrůzami války. Prchají do bezpečí. Prchají na jednu loď. Nejsou sami, za bezpečím se hrnou další desetitisíce lidí. Málo místa, málo jídla, velká zima.
Příběh je vyprávěn z pohledu čtyř mladých lidí, kteří se snaží utéct před válkou, hledají bezpečí. Mají strach o svou rodinu, o své blízké, které už několik let neviděli. Neví jestli jsou vůbec ještě naživu, ale doufají, že ano, chtějí se se svými blízkými setkat. Lina je mladá dívka, která se stará o nemocné lidi, něco jako zdravotní sestra, protože měla praxi v nemocnici. Lina pochází z Litvy. Emilia je mladá dívka, která neustále myslí na svého přítele a na to, jak budou zase spolu. Florian pochází z Pruska, měl by být na frontě a bojovat za svého Vůdce, ale nějakým záhadným způsobem se tam nedostal. Je nebezpečný? Alfred, pomocník na jedné velké lodi, která má všem zarušit bezpečí.
Osudy těchto mladých lidí se proplétají, všichni se snaží dostat do bezpečí a přežít všechny nástrahy, co jim válka přichystala. Mají málo jídla, je jim pořád strašná zima, ale nevzdávají to. Když se jim nakonec povede na loď dostat, myslí si, že jsou konečně v bezpečí. Loď je velká, krásná a bezpečná. Je na ní mnohem víc lidí, než je její kapacita. Je i tohle bezpečné?
Kniha se mi moc líbila, líbily se mi krátké kapitoly, které dokázaly člověka udržet neustále v napětí, protože až do poslední stránky člověk netuší, jak se příběh nakonec vyvine. Líbila se mi i milostná zápletka, jak lidé, přestože všude kolem nich zuří válka, se dokážou na chvíli zastavit a přemýšlet o tom, kdy a na jakém místě si sjednají schůzku. Kniha mi dala opět nový pohled na knihu. Uvědomila jsem si, že i mladí lidé se o sebe museli umět postarat pokud chtěli přežít. Hlavně se nevzdávat, protože naděje umírá poslední.