Farma

recenze

Farma (2016) 3 z 5 / Hell_Rihova
Farma

Daniel je mladý muž, který žije odděleně od rodičů, kteří se přestěhovali do Švédska – rodného města jeho matky. Měli si poklidně hospodařit na farmě a užívat si důchodu. Daniel si to myslel až do té chvíle, než mi zavolal jeho otec, že matka onemocněla a skončila v psychiatrické léčebně. Daniel o matku dostal strach a chtěl ihned odjet do Švédska. V tom mu ale znovu zazvonil telefon.

Daniel nikdy svým rodičům neřekl, že je gay. I když mu mnohokrát říkali, aby za nimi do Švédska přijel, vždycky si našel nějakou výmluvu, aby za nimi jezdit nemusel. Proto ho tolik překvapil telefonát od otce, kdy mu řekl, že jeho matka v poslední době vidí věci jinak, mluví o věcech, které se nikdy nestali a trpí paranoiou, že se na farmě dějí zlé věci. V tu chvíli si Daniel pomyslel, že kdyby za nimi jezdil, věděl by, že s matkou není něco v pořádku a mohl by zasáhnout dřív, nemuselo by to dojít tak daleko. Rozhodne se, že poletí prvním letadlem za nimi, aby matku navštívil. Těsně před odletem mu znovu zazvoní telefon. Volá mu matka, že všechno, co mu otec řekl jsou nemysli a lži. Prosí ho, ať na ni čeká na letišti, že ona přiletí za ním. Daniel je velice zmatený, neví, co si o celé situaci má myslet, ale slíbí jí, že na ni počká. Obratem mu volá otec, matka utekla z léčebny a nikdo ji nemůže najít. Daniel ujistí otce, že matka je v pořádku a letí za ním, zkusí si spolu promluvit. Otec souhlasí.
Když Daniel uvidí svou matku, nemůže uvěřit svým očím. Nepoznává ji. Pamatuje si ji jako upravenou energickou ženu, která vždy dbala na čistotu a úpravu svého zevnějšku. Teď před sebou viděl pohublou ženu, s neupravenými vlasy a kruhy pod očima. Ano, vážně je měl navštěvovat víc. Matka má strach, prosí, aby mohli jít na nějaké klidné místo, kde je nikdo neuslyší. Uchýlí se tedy do bytu, který Daniel sdílí se svým přítelem. Daniel prosí o vysvětlení a jeho matka se pouští do vyprávění dlouholetého a rozsáhlého příběhu.
Všechno souvisí se vším a Daniel je připravený unést tíhu celého vyprávění a třeba se i dozví pravdu o tom, proč se nikdy nestýkali s matčinými rodiči. Nikdy je neviděl, nic o nich neví. Danielova matka se na vyprávění dobře připravila, z kožené tašky postupně vytahuje důkazy, které její vyprávění jen podkládají. Opravdu jsou ty hrůzy pravda? Matka svého manžela obviňuje z toho, že je to zločinec, že se na farmě všichni spikli proti ní a považují jí za blázna. Z vedlejší farmy zmizela dívka, o které matka tvrdí, že ji zavraždili a ona si teď myslí, že chtějí zabít i ji. Daniel neví, jestli má matce věřit. Připadá mu to divné, ale důkazy jsou velice přesvědčivé. Znovu mu zazvoní telefon. Volá otec. Letí do Londýna. Matka dostane hysterický záchvat vzteku a strachu. Danielovi to nedá a s otcem se potají spojí. Příběh je natolik zamotaný a Daniel tolik touží po tom dovědět se pravdu, že se sám do Švédska vydá, aby všemu přišel na kloub. Protože pravda vždycky vyjde najevo.
Farma byla druhá kniha, kterou jsem od autora četla. Kniha Dítě číslo 44, kterou jsem četla jako první se mi líbila víc. Farma mi nepřišla tolik napínavá, jak jsem si myslela že bude. Četla jsem názory, že se lidé od knihy nemohli odtrhnout, to já ale mohla. Po dočtení jsem se utvrdila v tom, že kniha dopadla tak, jak jsem si myslela. Jelikož se mi Dítě číslo 44 hodně líbilo, tak si hodlám přečíst její pokračování a to knihu Utajovaný projev.