Společně s Axi a Robinsonem až tam, kde zapadá slunce.

recenze

První láska (2015) / Snow Fairy
První láska

Jestli by někdo mohl mít jako pomyslné druhé jméno slušňačka, Axi by byla tou nejvhodnější kandidátkou. Nedělá problémy, ve škole se hodně učí a místo trávení volného času na hlučných večírcích, doma raději čte.
Jediný takový problém je spíše u Axi doma a s jejím tátou. A jak to dosud všechno Axi zvládala bez stěžování, teď chce za hodnou holkou zavřít dveře.
A proto se rozhodne utéct z domova, projet si Spojené státy. A jako třešničku na celém tomto nečekaném nápadu je její nejlepší kamarád Robison, kterého za každou cenu bere s sebou. Nejlepší kamarád a že by také první láska?

Říká se, že první lásku si každý pamatuje nejvíce. Že na ni nikdy nezapomene.
A taky se říká, že všechna bolest časem zmizí. Ale bude takové ujištění stačit i Axi a Robinsonovi?

První láska je na první pohled takový milý, malý letní román, ze kterého na vás stále dýchá léto, čerstvý vzduch a všechno se tetelí sluncem a skoro až cítíte ty sluneční paprsky na tváři.

V podání Jamese Pattersona a Emily Reymondové je ale První láska ještě o trochu víc. Nejen letní román, který jednoduše předvídáte. Díky přítomnosti dobrodružství, roadtripu a nesmělé lásky a ještě něčeho, co vám ale neřeknu, co je, má První láska mnohem hlubší vyznění.
James Patterson pozvedl klasická klišé na úplně jinou úroveň. Věci, které by jindy vyzněli příliš klišoidně, v Prví lásce vyznívají svěže a humorně, nenuceně.

Zpočátku jsem od knížky až tolik nečekala. Říkala jsem si, že to bude milé, lehké počtení na konec léta, které neurazí, ale zase si z toho ani nesednu na zadek. Je pravda, že na zadek jsem si doopravdy doslova nesedla, ale celkově mě koncept a vyznění celé knihy velmi mile překvapilo. Patterson celému příběhu dodává vlastní osobité vyznění, jelikož do knihy vložil kus vlastního života a zážitků.

Řekla bych, že První láska ukazuje realističtější pojetí lásky a romantiky. K tomu přidává dávku dobrodružství, roadtripu, cestování, USA a užívání si života každý den naplno.

Co je na této knize také velice překvapivé a větší část knihy nepředvídatelné, je, že vám zlomí srdce. Je to tak, První láska není jen o tom, že se jedna holka rozhodla změnit svůj poněkud upjatý postoj k životu, uteče z domova a s sebou vezme nejlepšího kamaráda. Je to přesně o tom, o čem se píše v anotaci. Že jsou některé věci, kterým se nedá utéct nikdy. Ať už byste si to přáli sebevíc.

Rozhodně vám doporučuji První lásku přečíst, potěší, rozhodně neurazí, a je možné, že i vás překvapí a pravděpodobně si budete, jako i já, přát jiný, trochu optimističtější, konec.

První láska První láska James Patterson

Axi Mooreová je ve všech ohledech hodná holka. Její kamarád Robinson jí také proto říká zkráceně HH. Axi pilně studuje, nedělá žádné pubertální průšvihy a hodně čte. Vlastně jen čte a chce se stát spisovatelkou. Ale jednoho dne se... více