Smrtící byznys

recenze

Smrtící byznys (2017) 5 z 5 / sgjoli
Smrtící byznys

Ellen Hradecká, zdravotní sestra z Pardubic, odjíždí do daleké Ugandy, aby tam strávila rok vypomáháním v jedné z místních nemocnic a zároveň se intenzivní prací pokusila překonat obtížné období ve svém životě. Kromě tvrdých podmínek, na něž si musí pomalu zvykat, naráží na problém nedozírného rozsahu. Děti umírají na malárii, přestože se v mnoha případech začala nemoc léčit v raném stádiu a léky by měly zabrat. Proč tedy nezabírají? Kdo se přiživuje na bezmoci nemocných a vědomě nechává umírat nevinné lidi, jen aby si namastil kapsu? A dá se proti šíření falešných léků nějak bojovat?

Na tyto otázky se ve svém románu Smrtící byznys pokouší odpovědět česká spisovatelka Hana Hindráková. Ta se na našem knižním trhu představila již řadou románů zasazených do nitra afrického kontinentu, konkrétně do Keni. Nyní se z Keni přesouvá do Ugandy a věnuje se závažnému tématu falešných léků. A je to dozajista záslužná práce, protože boj s falešnými léky rozhodně není žádným výplodem autorčiny fantazie, ale naopak skutečným problémem, s nímž je v mnoha zemích naší planety nutné se zabývat a bojovat proti němu. Hana Hindráková pak v této oblasti přispívá tím, že o této problematice píše a svým románem tak téma falešných léků dostává do povědomí širšího okruhu lidí.

Nutno podotknout, že se jí to daří velmi úspěšně a hlavně velmi přístupnou formou. Její román Smrtící byznys se vyznačuje čtivým, lehkým stylem, který čtenáře velmi rychle vtáhne do děje. Autorka zde kombinuje prvky dobrodružného románu s prvky společenského románu, milostného románu, ale také thrilleru. To vše je zabalené do uhrančivé krásy africké přírody.

Již od první stránky čtenář tuší, že si autorka přichystala temně laděný příběh, který se sice zpočátku rozvíjí trochu pomaleji a hned v několika liniích, ale ty se na konci všechny propojují do vygradovaného, strhujícího závěru, kdy nejde o život jen nemocným lidem, ale i těm, kdo se začnou detailněji zabývat původem některých léků. To si na vlastní kůži zažije i sympatická hlavní hrdinka Ellen, které nedají spát osudy dětí, o něž se stará. A i lékař, s nímž Ellen slouží, se chová tak podivně a podezřele. Nebo se to Ellen jen všechno zdá? Komu se dá vlastně věřit? Autorka zahalila Ellenino pátrání do roušky tajemství, které se na konci skvěle odkrývá. Kromě toho, že román čtenáře obohacuje celou řadou informací o tématu falešných léků, přináší i strhující, napínavé, dobře napsané čtivo, s nímž člověk stráví několik příjemných hodin.

Osobně musím knihu chválit a zase jen chválit. Autorka si pro svůj román jednak zvolila neobvyklé téma, o kterém toho lidé moc neví (a právě to má podle mého šanci přitáhnout tolik potřebnou pozornost), ale taktéž děj zasadila z pohledu českého čtenáře do exotického prostředí, které by také mohlo být pro leckoho lákadlem. Je sice pravda, že by si některé aspekty této závažné problematiky možná zasloužily jít do trochu větší hloubky, ale jinak jako příběh to bylo skvělé. Haně Hindrákové se totiž podařilo sepsat velmi čtivý napínavý příběh s několika nečekanými zvraty a zajímavými a sympatickými postavami, které si snadno a rychle oblíbíte. Já jsem jednoduše nadšená.

Kniha byla pro mne velmi příjemným překvapením, dávám 100 % a rozhodně ji doporučuji vaší pozornosti.