Skutečně vraždil náš syn?

recenze

Jacobova obhajoba (2013) 5 z 5 / evasamankova
Jacobova obhajoba

Téměř každý den můžeme slyšet ve sdělovacích prostředcích o nové vraždě. Za každou obětí se skrývá tvář, životní příběh a blízcí, kterým se v jediném momentu zhroutil svět. Ale co rodina násilníka? Občas jablko nepadne daleko od stromu, ale často i oni ztratí všechno, co měli.

Malým městem Newton otřese vražda teprve čtrnáctiletého chlapce Bena Rifkina, kterého vrah zabil třemi bodnými ranami do hrudi v lesoparku kousek od školy. Případu se jako žalobce ujímá Andy Barber, který sám s rodinou v městečku žije. Zprvu chybí jakékoliv stopy vedoucí k vrahovi a vypadá to, že případ uvízne na mrtvém bodě.

Pak ale pro rodinu Barberových přichází šok. Andymu je případ odebrán a z vraždy je obviněn jeho čtrnáctiletý syn Jacob. Existuje mnoho nepřímých důkazů, které ukazují, že právě Jacob svého spolužáka ráno cestou do školy zavraždil.

Román Jacobova obhajoba začíná uprostřed soudního slyšení před velkou porotou, rok po vraždě, kdy Andy usedá na svědeckou lavici. Samotný výslech je prokládán jeho vzpomínkami na celý případ.

Andy ani manželka neměli čas se hroutit. Počáteční šok plynule přešel v urputnou snahu o synovo osvobození. Ani jeden si nepřipouštěl, že by Jacob byl schopen vraždy. Důsledky obvinění na rodinný život byly okamžité. Okolí se od nich rychlostí blesku odvrátilo a Andyho dvacetiletá úspěšná kariéra ze dne na den skončila. Případu se ujal nový žalobce - kolega Neal Logiudice.

Sledujeme Andyho neotřesitelnou důvěru v synovu nevinu, i přestože postupně odhaluje Jacobova velmi temná tajemství. Ať už jsou to podivné webové stránky, které navštěvuje nebo nalezený lovecký nůž v jeho věcech. Jenže kdo by za své dítě nebojoval? Kdo z nás by ho nechtěl ochránit před doživotním uvězněním? Kdo z nás si dokáže představit, že jeho dítě by bylo schopné vůbec něčeho takového? Andy se pokouší dokázat, že vrahem je již jednou odsouzený pedofil Patz, který žije blízko lesoparku.

Andyho vztah s manželkou Laurii se také mění. Dosud velice spokojené manželství se otřásá v samotných základech a každý z nich bojuje s bolestí a strachem sám. Laurie se uzavírá, znatelně chřadne a začíná pochybovat o sobě jako matce, přemýšlí, co kdy udělala špatně a co mohla změnit. Naopak Andy se upíná se svými znalostmi práva ke strategii obhajoby a k nalezení pravdy. Pravdy, která by Jacoba očistila před soudem i veřejností.

Jacobova obhajoba je velice napínavá a zcela nepředvídatelná kniha. Andyho vyprávění je poutavé a plné skrytých narážek na věci budoucí. Je tu hodně otázek a málo odpovědí. U jakého soudu Andy vlastně vůbec po celou knihu sedí? Zabil Bena skutečně Jacob nebo to byl někdo jiný? Co překvapujícího se ještě vynoří?

Autor William Landay vystudoval práva a mnoho let sám působil jako úspěšný žalobce. Jeho znalosti a zkušenosti rozhodně přidaly knize na zajímavosti, propracovanosti a realitě. Autor zkrátka ví, o čem píše. Což by samo o sobě mohlo být k ničemu, kdyby neměl vypravěčský talent. Ale obavy stranou, talent má. A velký.

Úžasně vyprofilované postavy, napínavý děj, naprosto reálný popis rozkladu do té doby šťastné rodiny a brilantní dialogy i výslechy v soudní síni ženou knihu do naprosto překvapivého a velmi neotřelého závěru.

Skvělý psychologický příběh z právního prostředí. Rozhodně jeden z nejlepších, co jsem poslední dobou četla.

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Andy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresního návladního. Zvrat v jeho dvacetileté kariéře – a nejen v ní – přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož vyšetřování se Andy sám ujme. Brzy po zahájení vyšetřová... více