Šílené výčitky

recenze

Šílené výčitky (2017) 4 z 5 / evasamankova
Šílené výčitky

Stačí malá chvilka nepozornosti… A nestane se nic, nebo se naopak změní všechno… Parta známých, podvečerní grilování, dobrá nálada. To až do chvíle, kdy… Co se přihodilo, že nyní všichni litují, že pozvání přijali?

Australská spisovatelka Liane Moriarty je v posledních letech velmi oblíbenou autorkou nejen ve světě, ale i u nás. Nakladatelství Ikar přeložilo už mnoho jejích knih, tou prozatím poslední je román Šílené výčitky.

Moriarty nám tu představuje tři rozličné manželské páry. Eriku a Olivera - konzervativní, bezdětné a trochu pedantské partnery, nesoucí si bolestná stigmata z dětství. Clementine a Sama - spokojené rodiče dvou malých holčiček. A konečně Tiffany a Vida - společenské a trochu bohémské rodiče desetileté dcery.

Souhrou menších náhod se jedno odpoledne sejdou všechny páry na společném grilování. Někdo se baví víc, někdo míň, ale nikdo nečeká, že to skončí právě takhle… Teď, dva měsíce po akci, se všichni vzájemně vyhýbají a litují, že vůbec někam šli. Jenže, co se vlastně stalo??

Autorka zvolila znovu svoji oblíbenou formu - předestírá před čtenáře jakési tajemství a pak našlapuje po špičkách okolo a pomalinku poodhaluje karty. I tentokrát tak vypráví pomocí dvou časových linek. Současnost prokládá kapitolami ze „dne, kdy se grilovalo“, a postupně střípek po střípku skládá mozaiku onoho osudného dne, a objasňuje důvody současného dění a narušených vztahů.

Napovrch vyplouvají rodinná dramata, staré křivdy i osobní tajemství. Moriarty jednotlivé postavy pečlivě profiluje, věnuje se jejich myšlenkovým pochodům, při nichž bez příkras ukazuje hrdiny takové, jací doopravdy jsou. Jak už sám název knihy velice trefně napovídá - to hlavní, co všechny bez rozdílu trápí, jsou výčitky. Výčitky svědomí…

Cesta k jejich rozpletení je ale přeci jen na stránkách knihy až zbytečně zdlouhavá. Autorka vypráví velmi příjemným stylem, přesto minimálně první polovina bije do očí nuceným natahováním. Ubrat románu pár desítek stran, bude jeho rozsah optimální a nebude absolutně nic, co mu vytknout.

Šílené výčitky jsou příběhem ze života. O (ne)přátelství, falši, upřímnosti i lásce. O tom, jak malá chvilka nepozornosti může všechno otočit vzhůru nohama…