Šest let

recenze

Šest let (2014) 5 z 5 / Babouš
Šest let

Už ta hrozně silná první věta mě přiměla sednout a číst knihu od autora, o kterém jsem slyšel poprvé v životě:

Seděl jsem v zadní lavici a díval jsem se, jak si ta jediná, kterou jsem kdy miloval, bere jiného.

Někteří spisovatelé prostě umí. Mají dar čtenáře vtáhnout do děje okamžitě. Od první stránky. Harlan Coben je jedním z nich, protože jsem jeho knihu Šest let nebyl schopen přestat číst. Musel jsem si akorát dělat pauzy na spaní a práci, ale i v těchto pauzách jsem se často v myšlenkách vracel do toho napínavého příběhu.

Jak už to u těch nejlepších knih bývá, premisa je zcela jednoduchá. Muž hledá dávnou lásku a zjišťuje přitom, že zde něco nehraje. Natalie (tak se ta osudová žena jmenuje) totiž jako by nikdy neexistovala. Nejsou o ní žádné záznamy, lidé, které znávala, tvrdí, že si ji nepamatují.

Copak se Jake (tak se jmenuje hlavní hrdina) zbláznil? Koneckonců, je to už šest let. Spousta věcí se změnila. Ale Jakeova láska k Natalii ne. Je si jistý, že Natalie existovala a že ji všichni lidé, s nimiž hovořil, znali. Tak proč lžou?

A tak začíná napínavá jízda plná zvratů a překvapení. Šest let je thriller, který jsem si po dlouhé době skutečně užil plnými doušky. Ideální čtení na prázdniny, k moři nebo k rybníku (ale varuju vás, možná víc času strávíte na břehu s knihou než ve vodě).

Kromě zápletky, která mě nutila číst dál a dál a čekat na rozuzlení, se mi hrozně líbil vtip a ironie hlavní postavy, Jakea, který příběh v ich formě vypráví. Humor u thrillerů není běžný – většinou se berou příšerně vážně – a je to možná jeden z důvodů, proč se mi Šest let tolik líbilo.

Díky vtípkům a suchému humoru je hlavní hrdina úžasně lidský, chtěli byste ho za kámoše. Ale sympatické postavy jsou i ty vedlejší – Jakeův kamarád Benedikt (jejich balení holek v baru bylo boží).

Zkrátka a dobře je to kniha, kterou vám doporučuju. Pokud se chcete u knížky napnout, hádat, jak skončí, a pobavit se, určitě po Cobenovi sáhnětě.

Šest let Šest let Harlan Coben

Šest let uplynulo od chvíle, kdy Jake Fisher viděl, jak si Natalie, jeho jediná, osudová láska, bere jiného muže. Šest let dodržel slib, že ji nechá na pokoji, a trápil se mučivými představami, jak Natalie žije se svým manželem To... více

Babouš
15.07.2014

@Morsie Ano, myslím, že je to jedna z nejlepších knih tohoto léta :)

Morsie
15.07.2014

Páni, z knížky mám úplně stejné pocity! :))