Švédský thriller, který má nebezpečně blízko k realitě

recenze

Tekutý písek (2017) 4 z 5 / Babouš
Tekutý písek

Osmnáctiletou Maju Norbergovou nenávidí celé Švédsko. Má totiž na rukou krev – a to doslova. Teď se má postavit před soud a vylíčit, jak k jedné z nejkrvavějších tragédií v moderní historii země došlo.

Maja zastřelila spolužáky a učitele. Co k tomu oblíbenou dívku z lepší rodiny vedlo? Ve škole se jí celkem dařilo, měla krásného přítele z jedné z nejbohatších rodin ve Švédsku… To jsou ingredience na život jako z pohádky, tak proč to všechno zahodila?

Malin Persson Giolito vykresluje drama ze střední školy, kde se pod maskou průměrnosti a nudy skrývá napětí mezi rasami i mezi společenskými vrstvami. Bílí Švédové proti těm z Blízkého Východu, bohatí proti chudým. Pokud jste v nedávné době navštívili Švédsko nebo tamní dění sledujete alespoň v médiích, víte, že tenhle thriller má nebezpečně blízko k realitě.

Ta prohlašovaná švédská rovnost a bratrství v poslední době totiž připomínají spíše ticho před bouří.

Tekutý písek vás dostane svým stylem vyprávěním. Celý příběh vypráví Maja ze své vězeňské cely. A až do konce vlastně ani nevíme, jestli vlastně ve škole střílela ona, nebo ne. Připravte se, že budete sedět na okraji židle, připraveni okamžitě vyskočit, jakmile se to dozvíte.

Autorka si ovšem nachystala celou řadu překvapení.

Oceňuju čtivý styl, skutečně jsem věřil, že to vypráví otrávená puberťačka, pro kterou je obvinění z několikanásobné vraždy přibližně stejně závažné jako to, že se s ní rozešel kluk. Knihu jsem bral jako exkurzi do vzdáleného světa zlaté mládeže – se všemi důsledky, které lehkovážné radovánky mají.

V druhé polovině autorka podle mě ztrácí tempo, jako by se motala v kruhu a pořád opakovala již řečené. Snad aby ještě víc oddálila závěrečné rozuzlení. To je ale jediná výtka, kterou k této žánrové oddychovce mám.

Mimochodem, teď jsem se vrátil z Norska, kde na tuhle knihu visely plakáty doslova na každém rohu - vypadá to, že se rodí opravdový hit!