První díl série Empyreum

recenze

Čtvrté křídlo (2024) 5 z 5 / Rasttea
Čtvrté křídlo

Děkuji Albatros Media za poskytnutí recenzního výtisku. Toto bylo pro mě velmi milé překvapení. Nejsem prvoplánovou čtenářkou YA, ovšem musím říci, že chápu nadšení z prvního dílu série Empyreum. Sledujeme příběh dvacetileté Violet Sorrengailové, která přes všechny své touhy stát se písařkou poslechne rozhodnutí své matky, generálky, aby se stala kandidátkou na dračí jezdce v navarrské Basgiahdské válečné akademii. Tady jde učňům o život od první chvíle, kdy jsou nuceni překonat sami sebe, aby se na půdu akademie vůbec dostali a rady, aby se na sto honů vyhnula hlavně Xadenu Riorsonovi, se nebude tak lehké držet. Nebudu se rozepisovat více, protože bude nejlepší, když se čtenáři do příběhu ponoří bez nějakých očekávání. Co mohu prozradit je, že se příběh četl bez dechu od první strany. Autorka nasadí vysoké tempo a nepoleví ani na posledním odstavečku. Užijete si vizuálně nádherně vykreslený svět Navarry, svět draků, boj na život a na smrt, navazování vztahů, provázání na život a na smrt, dějové zvraty, zrady, přátelství, ztráty důvěry, nostalgii, vypořádávání se s traumaty z dětství a dojde i na romantickou linku od nenávisti k lásce. Ovšem příběh je taková jízda, že nic nebude tak, jak se na první pohled může zdát. Postavy jsou pěkně vykresleny, a boje a vůbec svět draků je vyobrazen tak, jako by se vám odehrával před očima. Dějová linka má na první pohled jasný průběh ovšem skrývá nespočet překvapení a po závěrečném cliffhangeru se nebudete, stejně jako já, moci dočkat druhého dílu.

PS: Pro milovníky fyzických knih – páni, ta ořízka!

PPS: A ještě si neodpustím jednu zmíněnou myšlenku, která by se mohla tesat do kamene: „Folklór se předává z generace na generaci, aby nás poučil o naší minulosti. Pokud ho ztratíme, ztratíme i vazby na naši minulost. Ke změně historie – dokonce k jejímu vymazání – stačí jediná zoufalá generace..“