Odvaha

recenze

Odvaha (2024) / Rasttea
Odvaha

Ráda jsem se seznámila s další českou autorkou, kterou nemám načtenou. Hlavní hrdinkou je mladá židovka Ada. Poté, co se s matkou vrátily z koncentračního tábora, je v době komunismu opět čeká postavení na okraj společnosti, tentokrát se k tomu přidala třídní příslušnost, respektive fakt, že rodina nevstoupila do KSČM. Nyní již bez tatínka, jehož připravili o život nacisti, se Ada musí postarat o maminku, která má tělo i mysl zchřadlou válečnými útrapami. Adě není dovoleno dostudovat medicínu a stojí na životní křižovatce. Je postavena před rozhodnutí, které, ať už padne jakékoliv, ovlivní život její, jako i její matky a potažmo blízkých přátel a bude mít své následky. Jak se ovšem rozhodne, záleží jen a jen na ní.

Autorka o osudu Ady píše v er-formě, čtenář je i tak vtažen do děje. Příběh sestrojila tak, aby se před čtenářem rozvinul příběh oběma směry. Vidíme, jak se Adin svět mění v závislosti na daném rozhodnutí. Autorka píše svižně, skvěle vykresluje charaktery postav a navíc se čtenáři nevyhnou introspekci. Malý ďáblík vyskakující někde z hloubi duše nedá pokoj, nakukuje přes rameno a našeptává: „Jak byste se asi zachovali vy?“ A co je vlastně odvážné? Říci ano, či říci ne? Moc jsem ocenila, že v záchytných bodech časové linky jsou obě rozhodnutí propojena, což poukazovalo na propracovanost. Stejně tak zasazení do historického kontextu, který je nutno neustále připomínat sobě i následujícím generacím.


Odvaha Odvaha Markéta Lukášková

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém,... více


Komentáře (0)

Přidat komentář