Popelka trochu jinak...

recenze

Cinder (2012) 5 z 5 / hledaseniki
Cinder

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za hříčku techniky, což znamená, že většina lidí je z ní znechucená stejně jako její macecha. Cinder je kyborg, což znamená, že vypadá jako člověk, ale některé její části jsou robotické v případě Cinder je to robotická noha. Být kyborg má i své výhody, což Cinder přivedlo k její práci, mladá dívka je mechanička a velmi úspěšná, a tak se do jejího života dostává princ Kai s prosbou, aby mu opravila jeho porouchaného androida.
Zemi zužuje mor, který dostává její jedinou lidskou přítelkyni a sestru do ohrožení života a protože si její macecha myslí, že za tu může Cinder, rozhodne se věnovat její tělo k výzkumu, který by měl objevil lék na mor. Jenže výzkum odhalí něco docela jiného.

Cinder je samozřejmě kladnou hrdinkou, kterou si čtenář musí zamilovat po několika málo stránkách, to prostě jinak nejde. Příběh čtenáře vtáhne do děje jedna báseň, ať už za pomoci samotné Cinder či sympatického prince Kaie nebo snad díky svému netradičnímu pojetí které je obohaceno o androidy a o další technické vymoženosti. V mnoha ohledech je kniha předvídatelná, ale někdy zase dokáže dokonale překvapit. Cinder považuji za velmi zajímavou postavu, protože kromě těch typických Popelkovských vlastností má Cinder i pěknou dávku sarkasmu, což je něco s čím se v pohádkovém světě nesetkáte.

Zápletka je hodná obdivu, protože je opravdu neuvěřitelné, co někdo dokáže vymyslet a ještě navíc to funguje na výbornou, přiznávám bez mučení, že jsem od Cinder příliš nečekala i když jsem věděla, že je knižní série s velkým počtem fanoušků, ale přece jen jsem si říkala, že to spíš okouzlí ty mladší čtenáře, takže není divu, že mě Cinder překvapila a to velmi mile. Knihu jsem dokázala přečíst během dvou nocí a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha je velmi čtivá, díky svému originálnímu nápadu, který je velmi propracovaný do nejmenších detailů. Postav je tu celá řada a každá je něčím zajímavá v tomhle případě stojí za zmínku čtyři postavy - Cinder, princ Kai, doktor Erland a samozřejmě královna Levana, která v tomto případě ztvárňuje tu zápornou postavu a i když se všechno netočí okolo královny Levany, tak na mě udělala dojem, tohle bude bezpochyby vynikající záporák a už teď se nemůžu dočkat až se s ní znovu setkám.

Cinder dokáže uspokojit řadu čtenářů je to originální, nápadité, objevuje se tam celá řada zajímavých postav a co stojí za zmínku ještě je to, že příběh je rozdělen do několika knih a u každé nové knihy je úryvek z originální Popelky.