Nedořešené záhady

recenze

Muž, který viděl démona (2017) 3 z 5 / Iki1
Muž, který viděl démona

Autoři pocházejí ze Slovácka, proto jejich tvorba je zaměřena převážně na tento region. Zabývají se neobvyklými příběhy naší minulosti a snaží se vypátrat jejich reálný základ.
V prvním příběhu se ocitneme v zámku Březolupy, kde citlivější lidé zažívají zvláštní chvění pocházející údajně od mnohých obětí keltského obětiště. Pátrání je ozvláštněno setkáním s malířem, za kterým se autor vypraví.
Příběh druhý nám přibližuje autorovo pátrání po hrobu praotce Čecha. I zde autor deklaruje svůj zájem, neboť do tohoto kraje vede jedna z větví jeho předků.
Další čtyři příběhy nás už zavedou na jihovýchodní Moravu. Dozvíme se o historii nivnického zvonu a o marné snaze prokázat jeho vazbu na Velkou Moravu, o hledání podzemních prostor v buchlovském hradu i o zdejší černé paní. Kde stával velkomoravský Velehrad? A kde je pohřben Metoděj. Další z historických falz je popsána v poslední kapitole.
Jak bývá u literatury faktu zvykem, doplňují oba autoři svá vyprávění fotografiemi. To je k pochopení jejich závěrů důležité. Ovšem putování za nejasnými souvislostmi v této knize mi přišlo poněkud strohé, suché, bez šťávy. Malou výjimkou je popis pátrání po záhadách nivnického zvonu a snahy o vyluštění nápisu na něm. Spolu s důchodovým aktivistou se přitom vydáme až do Bulharska.
Čtenář této knihy by se měl nejen dozvědět nové informace, ale také se pobavit, občas být i napjatý. Proto mi přišlo, že zde obsažené kapitoly by patřily spíš do regionálního sborníku. Pro knižní vydání by měly být rozšířeny do poněkud čtivější formy.