Poutavá historie českých hradů

recenze

České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách (2016) 4 z 5 / Iki1
České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách

Podtitul "ve faktech, mýtech a legendách" nás dopředu navede k tomu, co nás v knize očekává. Jednapadesát zpracovaných hradů přináší dobrý přehled o naší převážně středověké minulosti. Hrady autor řadí abecedně, u každého z nich v úvodu přidává reprodukci obrazu pocházejícího od romantického malíře. Dále u každého najdeme několik soudobých fotografií, které nám přiblíží aktuální stav. Dlužno dodat, že mnoho hradů jsou v současnosti již zříceniny či byly v minulosti přestavěny na zámky (renesance). Při popisu autor zacílil pozornost čtenáře především na české dějiny, což mě mile překvapilo. Většinou v podobných publikacích najdeme jen pověsti, které se k hradu pojí. Ty jsou zde pochopitelně také, ale nejsou prioritou. Tou je skutečně historie podaná s lehkostí, trochu nevážná, ve stylu kdo s kým, kdy a proč, což publikaci činí skutečně čtivou. A nakonec i nějaký drobek informace má šanci uvíznout ve čtenářově paměti. V závěru najdeme namísto obsahu souhrn všech hradů spolu s místopisnými údaji a poznámkami, ve kterých nechybí GPS poloha pro případné návštěvníky. Osobně bych uvítal ještě mapu Česka s alespoň přibližně vyznačenou polohou hradů. U některých méně známých hradů by určitě napomohla v průběhu četby. U některých hradů je totiž i důležitá provázanost na jiné, kteří měli kdysi stejné majitele. A určitě to nenahrazuje seznam objektů podle krajů. Kraje jsou totiž moderní a spíše politické rozdělení naší země. Za úvahu by též stálo, proč do takto vybavené encyklopedické publikace neumístit namísto černobílých barevné fotografie. Ty jsou dnes snad již obvyklé. V každém případě je tato kniha dobrou volbou pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o naší minulosti, či rádi se za ní vypraví na některý z četných hradů, zámků či zřícenin.