Nebezpečná minulost

recenze

Nebezpečná minulost (2005) 5 z 5 / sgjoli
Nebezpečná minulost

Děj románu Nebezpečná minulost se odehrává v kdysi prestižním, nyní již léta opuštěném a zchátralém hotelu Paragon v Ashtonbury Parku v New Jersey. Skupina pěti lidí, označujících sami sebe za městské archeology, se potajmu vydávají strávit noc v rozpadajícím se hotelu dřív, než bude oficiálně srovnán se zemí. Nepočítají však s tím, že budou muset bojovat o život, neboť jsou přesvědčení, že hotel je prázdný. Tento mylný předpoklad se pro některé z nich však stane osudným. A na naše hlavní hrdiny tak čeká nejdelší noc jejich životů.

Už podle anotace jsem tušila, že mne kniha bude bavit, ale nečekala jsem, že nakonec jo tolik předčí má očekávání. A o to větší radost z knihy mám. Od Nebezpečné minulosti rozhodně nečekejte žádnou hlubokomyslnou literaturu, která vám změní pohled na život svými myšlenkami. Jde čistě o zábavný typ čtiva, jehož hlavním úkolem je opravdu zabavit vás, napnout vás, oprostit vás od reality a dát vám zapomenout na každodenní starosti. Jde o čtivo, které umí pohltit svojí atmosférou, svojí čtivostí a napínavým dějem, který rychle plyne díky velmi živému a dynamickému vyprávění, které se střídá s dobře napsanými dialogy. Kniha je napínavá víceméně od začátku a David Morrell toto napětí umí skvěle stupňovat. Pozvolný začátek tak postupně přerůstá v divokou jízdu, která se zastaví až ve chvíli, kdy se dostanete na poslední stránku.

Děj knihy je opepřený hutnou atmosférou, jež je místy úžasně temná a tísnivá, děj obsahuje přiměřené množství pro mne nečekaných zvratů. Pořád se něco děje a čtenář se tak nenudí. Přitom mi jednotlivé zvraty nepřipadaly nijak překombinované a zbytečně natahované. Vše skvěle logicky do sebe zapadalo a ani v nejmenším jsem netušila, kdo za vším stojí. Zároveň oceňuji, že autor umí odhalit pachatele v přesný moment. Nic neuspěchává, zbytečně nepředbíhá.

Autor také umí výborně popsat místo, kde se děj odehrává – stručně, jasně a výstižně – tak, aby to nebylo na úkor děje. Boj o život skvěle graduje a je tak přesvědčivě a sugestivně napsaný, že máte pocit, jako byste s těmi postavami byli sami v hotelu a bojovali jste o svůj život spolu s nimi. Morrell zároveň skvěle vykreslil hlavní postavy, a to velmi nenásilnou formou. Člověk k nim přilne velmi rychle a trne nad jejich osudy. Nicméně autorovi nelze upřít, že se s ničím nemaže a nemá problém některých postav se zbavit, a to ne příliš příjemným způsobem, pokud si to děj vyžaduje.

Knižních survivalů příliš mnoho neznám, nemám jich moc načtených, a tak bylo přečtení Nebezpečné minulosti pro mne jako fanouška survivalů skoro povinností. A jsem ráda, že nejsem z knihy zklamaná, ba naopak. Pokud máte rádi napínavé příběhy o tom, jak skupina lidí musí bojovat o svůj život v nepříznivých podmínkách, mohla by vás tato kniha bavit. Za sebe dávám 100 % a doporučuji.