Kudy z nudy

recenze

Bludy z nudy (2011) 5 z 5 / Hell_Rihova
Bludy z nudy

Kniha vypráví o čtrnáctiletém Sachovi, který pochází z bohaté rodiny a zdá se, že má vše na co si vzpomene. Jeho rodiče, kteří sice nežijí spolu, ale matka mu dává peníze, vždycky tolik, kolik si sám řekne. Otec ho pozve na své narozeniny i na narozeniny jeho nevlastních sourozenců. Co tedy Sachovi chybí? Když Sacha potká svého kamaráda Augustina, tak začne chodit za školu, začne kouřit ještě víc než před tím, začne holdovat alkoholu a sem tam i drogám. Pozná i slasti sexu. A to všechno v pouhých čtrnácti letech. Je to tím, že se nudí životem nebo se snaží vyrovnat svému kamarádovi? Jeho matku velice trápí to, že má Sacha problémy ve škole, snaží se mu pomoct, vyhovět mu, bere ho na prázdniny do Tunisu, kam vezmou i Augusta, aby tam Sacha nebyl sám. Jenže Sacha přestože slíbil, že se zlepší, se chová možná ještě hůř.
Sacha je zmatený životem, neví proč to dělá, co mu dávají večírky, známosti na jednu noc. Neví, jestli Augusta miluje nebo ne. Bojí se, že on pro Augusta neznamená tolik jako August pro Sachu. Jsou veškeré ty večírky, drogy a alkohol jakousi záplatou na duši?
Autor knihu napsal ve svých osmnácti letech. Je to autobiografie autora, který píše pod pseudonymem. Vše, co se v knize dělo, se dělo, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Já jsem si po celou dobu říkala, jestli je to opravdu pravda. Protože někdy jsem nevěřila svým očím, čeho všeho jsou děti schopné když se možná nudí. Protože jinak si to nedokážu vysvětlit. Každý jsme nějaký, každý jsme si svou pubertu prožili jinak, ale z tohohle mě opravdu mrazilo. Zasáhlo mě to také proto, že mé sestře je čtrnáct let a nedokážu si představit, že by dělala to samé jako Sacha s Augustem.
I přesto se mi kniha moc líbila. Líbil se mi styl jakým to autor vyprávěl, psal to jak to bylo. Psal to upřímně, přestože nezacházel přímo do detailů. Za to autora velice obdivuji, že o pouhé čtyři roky později dokázal napsat knihu o svém dospívání bez přikrášlení. Málo kdo by s těmito věci dokázal vyjít na povrch. Klobouk dolů. Pokud vás zajímá téma dospívání mladistvých v dnešní době, že každý člověk to nemá tak růžové jako ostatní, tak si knihu přečtěte. Kniha vás zasáhne a donutí vás přemýšlet o svém životě. Začnete si říkat, jestli se máte opravdu tak špatně / dobře jak si často říkáte. Nebo teda aspoň já sama jsem si to řekla. Ne. Nemám se tak špatně, jak si pořád stěžuji.