Bludy z nudy

Vypravěčem debutového románu je čtrnáctiletý Saša, který pochází z bohaté rodiny, vyrostl v dobré pařížské čtvrti a na prázdniny jezdil do Maroka. Nyní chodí do 3. ročníku lycea: prožívá věk, kdy se hraje o všechno, kdy člověk neví, k čemu tu je a co by chtěl dělat. Saša je ztracený, neorientuje se ve svém životě – jakoby čeká na nějaký signál nebo událost, která ho někam nasměruje. Takový signál pro něj představuje trochu bláznivý a provokativní kamarád Augustin, který je mladíkem činu. Společně experimentují až na hranici smrti – jen aby se přesvědčili, že žijí. Mezi oběma se postupně zrodí vztah (zahrnující i vztah fyzický), který trvá jeden školní rok. Mladíci zahánějí nudu drogami a alkoholem, nočními dobrodružstvími… Nebezpečí a vášeň reprezentuje reálný život. Sugestivní román o první lásce, dospívání, (sebe)zničení, o společnosti, a o životě teď a zde. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60325/bez-iluzi-60325.jpg 3.497

Mes illusions donnent sur la cour (2009)

Vydáno:, Odeon

Hell_Rihova

Sachovi je čtrnáct let. Neví, co se svým životem, dalo by se říct, že je znuděný tím, kde žije, co dělá, i když nic nedělá. Příběh o mladých lidech, kteří se i přesto že jím ještě ani není patnáct let nebojí sáhnout po alkoholu, cigaretách. Mají touhy po nezávazném sexu a myšlenky na tvrdé drogy. Kniha se mi velice líbila, oceňuji, že autor dokázal vylíčit svůj životní příběh. Jelikož mám sestru, které je v tuto chvíli čtrnáct let, nedokázala jsem si představit, že by ona dokázala dělat něco podobného jako Sacha. Klobouk dolů a prosím, víc takových knih.

MadamC

Kniha se mi velmi líbila. Našla jsem tam spoustu hlubokých myšlenek a stále jsem se divila autorovu umu v pouhých 18-ti letech. Je to příběh klasické tématiky, kdy velmi mladí lidé chtějí všechno, ale vzdalují se od svých snů a cílů, protože jsou zaslepeni honbou za volností, při které se tak usilovně snaží dýchat, až se úplně zadusí ve svém vlastní vězení. A vylézt z vězení je jen pro opravdu odvážné a to oni už bohužel nejsou. Museli by se podívat realitě do očí. A na to už nemají, už jsou moc ztracení, už si příliš zvykli na své pohodlí v raušové a alkoholové realitě.
Shrnutí: Kniha stojí za to :).

poiu

Kniha se mi četla celkem dobře, díky krátkým větám v přítomném čase to celkem rychle uteklo, ale ten příběh, ten příběh....

Je to škoda, myslím, že to mělo velký potenciál a mohlo se to rozvinout v pěknou sondu do života zlaté mládeže v Paříži, ale bohužel zůstal tento potenciál nevyužitý... Sacha ani Augustin mě nedokázali ničím zaujmout a bylo mi srdečně jedno, kde se Sacha dneska opije, jestli ho vylijou ze školy nebo s kým se Augustin vyspí...

".... Protože nemáš žádnej sen, co by tě dokázal přenést jinam. Žádnej cíl. Jedinou radost ti přinášej prchavý, snadno dosažitelný chvíle smíření. Máš všechno, a v srdci máš přesto čím dál větší prázdnotu, zato hlava ti přetéká brutálníma představama, a jenom těm vděčíš za pocit, že žiješ. Vlastně všechno, ale úplně všechno děláš právě proto, aby ses ubezpečil, že jsi naživu."

Verrrunka

Úplně nevím, jak začít... Kniha se mi četla dobře, střídání pasáží z reality a z drogového opojení jsou velmi zpestřující. Do nebes bych knihu úplně nevyzvedla, ale je rozhodně zajímavé sledovat, kam až lze zajít, když se mládež začne nudit. Tady to bylo trochu vyhrocené tím, že se jedná v podstatě o zlatou mládež, ale spousta věcí by se určitě mohla dít i bez tolika peněz. Určitě bych doporučila rodičům, aby si uvědomili, co se může dít za jejich zády, ale i puberťákům, ti si snad uvědomí, že jsou i jiné druhy zábavy a tohle prostě nemůže skončit dobře.

veron_nika

Hlavný hrdina je 3/4 knihy tak nesympatický a máte chuť ho prefackať a prefackať aj jeho rodičov. Postava Augustina je pre mňa osobne pravdepodobne najnesympatickejšia literárna postava vôbec. Nato, že má kniha ani nie 160 strán som ju čítala asi 2 týždne, lebo som proste nemala chuť tráviť čas s týmito dvoma. Knihe som chcela dať jednu hviezdičku, ale zachránilo to posledných asi 30 strán, kde si Sacha začal uvedomovať, že má problém a analyzovať ho. Keby bol pomer opisu závislosti, večierkov a nielen homosexuálneho sexu a pomer riešenia situácie a bojovania so závislosťou opačný, mohla to byť výborná kniha. Škoda premrhaného potenciálu...

Fiadh

Nudný příběh malého feťáka. Aneb když nevíte do čeho kopnout, tak si sežeňte půl gramu koksu a hned bude líp... -_- Četla jsem ve vlaku a hned při té příležitosti jsem knihu nechala na nádraží pro nějakého dalšího odvážlivce :)

bibliophile
25.12.2016

Dobrý příběh o tom, jak málo stačí, aby se člověk stal závislým a jak snadno dojde k odcizení dvou vzájemně blízkých lidí.

Mruskulka
31.07.2016

Příběh chlapce, který se dal na jinou cestu. Kniha napsána jinak, než jsem zvyklá, proto je i zajímavější :) doporučuji

KlérTomson
27.04.2015

Za mě skvělý literární zážitek. Kniha psaná velice zajímavě. Celkem reálný příběh, možná až na ten věk, ale jinak společnost perfektně vystižena. Ocenila bych nečekané zakončení příběhu.

sandokan46
08.04.2015

Začátek mi přišel zajímavý, potom už ne. Přišlo mi to jen jako směs střípků z jeho života a ty krátké věty mě nutily číst hrozně rychle. Ani doslov se mi nechtělo číst. Celkově mě román nezaujal.

niika
09.09.2014

Strhující kniha. Je potřeba brát ten příběh, tak jak přijde, jak je napsaný, a nehledat v tom skrytá poselství. To, že dva mladí kluci stráví rok dospívání v podobě téměř nekončícího večírku mi nepřijde nijak nenormální. I to je způsob, jak si užít života.

Dandys
29.06.2013

Na to, že autor napsal knihu v 18 letech je to opravdu slušné. Zajímavý je také způsob, kterým je kniha napsaná. Určitě doporučuji.

SuperFrankie
12.06.2013

Skvělá knížka o nemoci dnešní doby, když mladí lidé cítí prázdnotu a nudu a útěchu nalézají v hektolitrech alkoholu a drogách, ALE je to jedno velké ale, které mi tuto knihu zkazilo a to je ten tajemný, homesexuální a až přehnaně romantický prvek, který sperling do románu dosti zbytečně zařadil.

tibby
16.03.2013

Mě se teda knížka hodně líbila, i když teda po dočtení (přečetla jsem jí za den) jsem měla, dost depresivní náladu...Myslim, že v osmnácti napsat takovouhle knihu je hoodně velkej úspěch. Augustin mi z nějakýho důvodu ze začátku připomínal postavu lorda Henryho v Obrazu Doriana Greye... Příběh samotný mi často připomínal Cunninghamovy postavy a zápletky... Přesně tenhle styl mám ráda a zároveň na mě hodně působí... Skvělý, za mě pět hvězd.

janha
04.03.2013

Formálně zajímavě napsaný román, který mě ale obsahově spíše nudil.

Adrianam
24.01.2013

Neurazilo, ale nic ve mně nezanechalo. Na 18 let docela dobrý. 50%

mischinka
22.08.2012

celkem nudné..velké očekávání a příběh dá se říct o ničem, velké zklamání..

sachista
17.01.2012

Stejně jako je uvedeno v doslovu, při čtení této knihy jsem si vzpomněl na další mladé autory - Děněžkinovou, Kanehari, Maslowskou, případně na prvotinu Rjú Murakamiho. Celá kniha je jeden dlouhý večírek dvou čtrnáctiletých chlapců, kteří nouzí o hmotné zajištění rozhodně netrpí. Hlavní hrdina působí mnohdy hodně bezradně, ale občas z něho promluví citlivá a romantická duše. Pro mě je mírně šokující věk obou hrdinů, ale nezavrhuji vše jako nesmyslné a nereálné, doba jde hrozně kupředu, internet boří veškeré hranice a přístupy. Líbily se mi i některé náražky, které můžeme považovat za "společenskou kritiku" současné Francie. Potěšilo mě zdůraznění atmosféry Paříže, byť se tato romantická metropole mění den ode dne možná k horšímu. Rozhodně oceňuji, že v osmnácti Sperling napsal tolik solidní knihu.

bosorka
02.12.2011

Taková rychlovka, příběh sviští, psáno zkratkovitým rychlým stylem, takže nenudí, ale zase se po chvíli vypaří z hlavy.

misssicccka
19.09.2011

Jsem na tohle už asi stará, nic moc.