Kterak si Hitler Židovku oblíbil

recenze

Nacistická kněžna (2014) 4 z 5 / Thanyss
Nacistická kněžna

Těžko říct, čím to je, ale po nedávno přečtených Ženách z bloku 10 jsem se opět vrátila k období druhé světové války. I když nutno podotknout, že v mnohem méně drastičtější formě.

Nacistická kněžna nás totiž poněkud netradičně zavede do období, které tomuto světovému konfliktu předcházelo. A ruku na srdce, kolik z nás ví, jak to vůbec v Evropě v meziválečném období vypadalo?

Jména jako Hitler, Goebbels, Himmler, Churchill jsou známa pravděpodobně každému z nás. I když se do podvědomí své a následujících generací vryla zcela nesmazatelně, nejsou tito lidé jedinými významnými hybateli tehdejší doby. Jim Wilson se rozhodl přiblížit nám osobu nemenšího významu. Ženu oplývající krásou, šarmem, inteligencí, rafinovaností. Intrikánku na mezinárodní úrovni. Manipulátorku a svůdkyni mocných a bohatých. Poloviční židovku s neurozeným původem, která se vyšvihla mezi aristokracii a získala si přízeň samotného Vůdce. Kněžna Stephanie von Hohenlohe byla prostě Osobnost.

Ačkoli jsem si myslela, že se bude kniha zabývat převážně osudy výše zmíněné dámy, není tomu tak. Autor se rozhodl jít více do hloubky a dokázal přehledně zmapovat období před druhou světovou válkou, kde se postava kněžny proplétá událostmi jako výrazná červená nit. Nemáme tedy před sebou klasickou biografii, ale ucelený příběh mezinárodní vysoké politiky v době velmi vypjatých vztahů.

Evropa je vyčerpaná po prvním válečném konfliktu světového měřítka. Německo platí za svou prohru reparace a jeho lid tak nesmírně trpí. Všichni si však přejí jen jedno - udržet mír. Prakticky každý tak podcení nevýrazný zjev Adolfa Hitlera, který se najednou zjeví na scéně německé politiky a začne se svou propagandou. Zpočátku jsou veškeré evropské mocnosti přesvědčeny o Hitlerových mírumilovných úmyslech.

A právě v tom mu má pomoci šarmantní kněžna. Tato žena využívá svých styků v aristokratické společnosti a netrvá jí dlouho, aby prosadila svůj vliv i prostřednictvím lorda Rothermera, jež vlastní nejvýznačnější a nejčtenější britské noviny. Svůj diplomatický talent Stephanie von Hohenlohe využívá k šíření sympatií k nacistickému režimu všude, kam se díky aristokratickým kruhům dostane. A to není vše. Přestože má kněžna židovský původ, díky svým schopnostem a zásluhám se dostane do úzkého kroužku Vůdcových oblíbenců. Sám Hitler tvrdí, že nechal kněžninu minulost a rodokmen několikrát prověřit a nenašel na něm sebemenší chybičku. Nutno dodat, že Stephanie o svém původu úzkostlivě a přesvědčivě lhala. Za své služby byla odměněna zlatým hákovým křížem a směla využívat krásný rakouský zámeček zabavený známému židovskému režisérovi.

Nacistická kněžna nám podává svědectví o předválečných politických machinacích, klamání, vyjednávání, falešných nadějích i neodpustitelných ústupcích. Můžeme tak sledovat postupně narůstající napětí mezi Německem, Británií i Francií a kroutit hlavou nad naivitou některých čelních představitelů států i význačných osobností té doby. Můžeme zvráceně obdivovat Hitlerovu obratnost, s jakou cílevědomě směřoval k další válce. A v neposlední řadě můžeme žasnout nad kněžnou Stephanií von Hohenlohe, která dojednávala setkání a vyjednávání s nejvyšším politickým zájmem a která dokázala přestát válečné útrapy, přestože byla vyhoštěna z Velké Británie, v USA internována, její pověst byla značně pošramocena a ona se přesto dokázala povznést z vlastního popela jako fénix.

Kniha je doplněna i řadou dobových fotografií a kopiemi různých dopisů, telegramů a dalších dokumentů. Díky tomu si velmi rychle připomenete, že nečtete žádnou románovou tvorbu, ale probíráte se skutečnými událostmi 20. století.

Pravda, sice jsem v úvodu říkala, že se jedná o četbu lehčího kalibru, nic to však nemění na tom, že i tak se jedná o mrazivé události. Zvláště pak proto, že nikdo ve 30. letech minulého století nebral Hitlera jako reálnou hrozbu, přestože si dovoloval čím dál více. Evropa zůstala laxní i v době, kdy došlo k Noci dlouhých nožů, odtržení Sudet od Československa, Křišťálové noci a anšlusu Rakouska.

Nacistická kněžna je napsaná lehce, a tak nečekejte žádný těžkopádný výklad dějin, ale zajímavé čtení se spoustou, alespoň pro mne, nových informací o době, o níž jsem neměla příliš velké ponětí. Takto si představuji dobře podanou porci historických faktů.