Hodit do odpadků počítače nebo lidstvo?

recenze

Průmysl 4.0 - Výzva pro Českou republiku (2016) / herdekfilek
Průmysl 4.0 - Výzva pro Českou republiku

Jsme na prahu nové průmyslové revoluce, která kompletně promění svět v něco zcela odlišného. Změní se výroba, změní se doprava, změní se služby, změní se vztah člověka k člověku. Je před námi Průmysl 4.0. Nejdříve poukážu na jeho plány.

1) Průmysl
Digitalizace, robotizace a automatizace výrobních procesů v průmyslu. Technologie je nyní na takové výši, že lze bez problémů, pouze s mohutnými investicemi, předat úkony, které se dají automatizovat, do rukou strojům. Zmizí tak stereotypní práce. Lidé od ní budou osvobozeni. Hurá. Přičemž je v plánu harmonizovat stroje i softwarově a to na takové úrovni, že se budou sami opravovat i rozvíjet. V průmyslu tak zbude místo pouze pro kontrolu.

2) Internet věcí
Různé objekty budou ovládané na dálku za pomoci Internetu. Můžete si pod tím představit svou ledničku, auto nebo třeba žárovky. Díky připojení se tak život stane jednodušeji ovladatelným (námi, doufejme) a sledovatelný. Nabízí možnosti interakce mezi různými věcmi. V nastavení lednice budete například mít, že má být denně k dispozici čerstvé mléko, máslo, vajíčka a dejme tomu zamražená pizza. V okamžiku kdy něco v uvedeném seznamu bude chybět, nahlásí problém lednice centrále ve vašem obchodě, ta vyšle dron a chybějící potraviny dodá. Zní to jako sci-fi, co? Ale je to v plánu.

3) Internet služeb
Zprostředkování počítačových služeb za pomoci Cloud systému. Tedy systému, kdy nemusíte mít zakoupený software na svém počítači, ale můžete software používat na Internetu v cloudovém úložišti. Zlepšení? Ve Photoshopu budete moci dělat kdekoliv, z kteréhokoliv počítače nebo telefonu. Přičemž váš počítač nebude zatláskaný desítkami programů. Ušetří to místo, čas, nervy. Když vám kiksne hard disk, neztratíte žádná data. Vše bude v cloudu. Hurá.

4) Digitální ekonomika
Helejte se, peněženka je přežitek. Peníze jsou také přežitek. Veškerý obchod a transakce lze provádět online. Debetní karty, kreditní karty, úvěrové karty,… peníze jako numera na bankovním účtu. Tedy něco co bude dokonale neexistující, ale přesto to bude řídit celý svět (snad tušíte kam).

To jsou čtyři hlavní nosné trámy Průmyslu 4.0. Nové technologické revoluce, která kompletně změní chápání lidstva.

Kniha Průmysl 4.0 - výzva pro Českou republiku je snahou vysvětlit celou nastávající revoluci. Ukázat výhody, možnosti. Ukázat co je pro to potřeba udělat. Nabídnout řešení pro Českou republiku v konkurenci se zbytkem světa. Většina knihy je velmi technická a názorná. Vyřádí se v ní tedy člověk technického založení. A je nutné podotknout, že kniha vznikla na podnět vlády České republiky, nenapsal ji tedy nějaký zarytý futurolog, který se vyžívá ve sci-fi, ale renomovaný vědec Vladimír Mařík, mezinárodně uznávaná kapacita stran umělé inteligence a robotizace. Plus, samozřejmě, kolektiv dalších odborníků.

Ale podívejme na problémy Průmyslu 4.0, které kniha nezmiňuje vůbec, nebo jen okrajově.

A těmi je vliv Průmyslu 4.0 na člověka samotného.

1) Průmysl
Průmysl je většinovým zaměstnavatelem lidí. Výroba. Tuto výrobu mají dle plánů nahradit stroje, roboti. Zkrátka automatizace. Stane se jediné. Lidé nebudou mít do čeho píchnout. Tudíž ani co jíst. Kde spát. A tak podobně. V knize je tento problém řešen změnou specializace. Rekvalifikacemi. Přeučováním lidí na nové a potřebné obory, kde bude lidských rukou a mozků třeba.
Dejme tomu, že by se to sociálním inženýrům povedlo a prakticky celou společnost přeučili. To je ovšem spojeno s dalším problémem, který v knize není zmíněn vůbec. Nebo lépe, problém zmíněn je, ale není jako problém brán. Kniha praví, že vlivem technologické revoluce Průmyslu 4.0 se stáhne výroba z asijských zemí, kde si koloniálně necháváme vyrábět věci pro ty naše potřeby běžného života. Průmysl se tedy přesune zpět z Asie do Evropy či Ameriky. Co to bude mít za následek? Jednak zvýšení zaměstnanosti v Evropě a Americe. A poté dokonalé vymizení průmyslu z Asie, která na výrobě pro Evropu a Ameriku žije a prosperuje. Jak dlouho bude trvat, než se tamní společnosti začnou hroutit a vyhrotí se další, nyní již o dost mohutnější migrační krize? Bůh ví.
V této věci se nabízí vlastně jediné, a o dost dražší, řešení. Průmysl 4.0 by musel být zaveden globálně na celém světě, ve všech zemích, ve stejnou dobu. Nebude-li tak učiněno, vzniknou nesmírné sociální otřesy.
Teoreticky, čistě teoreticky na Průmysl 4.0 zprostředkovaně reaguje základní nepodmíněný příjem, který je na alternativnějších zpravodajských a názorových webech často přetřásán. Pro bližší informace si pojem "základní nepodmíněný příjem" vygooglete. A základní nepodmíněný příjem by se, stejně jako samotný Průmysl 4.0, musel zavést globálně. Jinak by došlo k sociálnímu zhroucení vinou masivní migrace.

2) a 3) Internet věcí a Internet služeb
Ve světle odhalení Edwarda Snowdena a Wikileaks je velmi sporadické, zda bude Internet věcí a služeb přínosem, nebo jen dalším kukátkem do soukromí člověka. Když si představíme, že k Internetu bude připojeno prakticky vše, co běžně užíváme, bylo by zcela absurdní, kdybychom nepozvedli obočí a neřekli – no no no!!! Ocáď pocáď!!! - můžeme se pozastavit nad zločineckými bandami, které by mohly hacknout naši lednici, naše světla v ložnici, náš automobil. Od zločineckých band bychom pak mohli odhlédnout k daleko mohutnějším zločineckým bandám korporátním, které by naše soukromí měly jako na zlaceném tácu, určené ke zkonzumování a dokonalému zkomerčnění života člověka. To zní děsivě. A pak je tu ta nejvyšší zločinecká banda, vláda. Edward Snowden odhalil, co dělá americká vláda se svými občany i občany jiných zemí. Odhalil co dělá se svými lidmi Velká Británie. A to by mělo být navždy varováním před bezhlavým přijímáním technologicky krásné, ale ve výsledku stupidní technologie. A nemůžeme si doufat, že vláda České republiky je v tomto ohledu čistá jako lilie. Jen nikomu nestojí nijak zvlášť za to, aby místní černotu vyhrabával na světlo.

4) Digitální ekonomika
Samotná představa, že peníze budou kolovat pouze online, je fajn. Svým způsobem. Ovšem je tu zase ten ohavný a nenechavý kolos jménem stát. Opět stojíme před dramatickým kusem s názvem Kontrola. Dokonalá a bez možnosti se z ní vyvázat. Krom tedy výměnného obchodu. Ale kupte si auto za vajíčka.

Představa Průmyslu 4.0 je krásná. Ovšem jen pokud by byla aplikována na úplně jinou společnost než je ta lidská. V globalizovaném světě, a průmysl i obchod jsou sakra globalizované, se takový zásah do běhu projeví po celém světě. A pokud se podobná splašenost neudělá s citem, vybijeme se jako banda opilců před hospodou.

A praktická rada nakonec. Pokud máte potomka, pro kterého hledáte budoucí uplatnění, rozhodně ho dejte studovat IT obor. Budoucnost bude mít jistou. A to až na krchov. Pokud jej dáte na řemesla, uživí se jen pár let, pak příležitosti začnou uvadat. Až bude studovat IT, naplánujte mu na víkendy také intenzivní kurzy přežití. Ono rozdělat oheň bez sirek a zapalovače se mu může dost dobře hodit stejně jako jeho IT vědomosti… které v tu chvíli budou ovšem dokonale k neužití.

LordSnape
15.08.2016

Dron co doplňuje poloprázdnou basu piv? :-) Jsem nedávno četl, jak drony učí zachraňovat tonoucí, páč jsou tam dřív, než plavčík/záchranář. Jinak internet věcí je už docela slibně funkční v moderních úsporných domech.