Stratený v zemi mamutov přehled

Stratený v zemi mamutov https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504261/bmid_strateny-v-zemi-mamutov-Wf9-504261.jpeg 4 22 22

Země mamutů série

Kniha Pavla Radostu, autora článkov o histórii, prírode, antropológii a umení, Stratený v zemi mamutov nás zanesie do šírych stepí v ľadovej dobe, na ktorých sa okrem sobov, koní či mamutov potulujú aj naozaj nebezpečné šelmy: levy, jaskynné hyeny či medvede. Dospievajúci Niam dostáva od vodcu kmeňa čoraz viac príležitostí, aby na svojich prvých loveckých výpravách preukázal rýchlosť, obratnosť a vynachádzavosť. Keď celý kmeň ujde pred cudzincami, Niam sa stratí a sám blúdi krajinou, až kým ho na začiatku zimy nenájde jeho staršia sestra. Oboch však v neznámom kraji zajmú pravekí lovci... Na pozadí dobrodružného príbehu sa nám pred očami zjavuje farbistý opis loveckého tábora. Chyže pokryté kožušinami, oheň a vôňa mäsa z ulovených zvierat. Muži vyrábajú zbrane s ostrými čepeľami z pazúrika, ženy pletú koše z prútia, spracovávajú kože alebo splietajú povrazy z lyka. Malé deti sa hrajú so soškami zvierat, tie väčšie si vyrábajú svoje prvé luky. Drobné každodenné starosti z času na čas vystriedajú naozaj veľké výzvy. Uloviť takého mamuta je totiž jedna vec, ale ako ho dostať do tábora? Kniha s pôsobivými ilustráciami Kateřiny Coufalovej dnešným jazykom a s ohľadom na nové poznatky interpretuje obdobie, ktoré spracoval klasik tohto žánru Eduard Štorch.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stratený v zemi mamutov. Přihlašte se a napište ho.

Sandalkar
04.01.2024 4 z 5

Velmi realisticky popis zivota v praveku...jen pribeh hlavniho hrdiny trochu pokulhaval a kdyz se konecne rozjel, kniha skoncila. Priklanim se k predchozimu komentari, ze cloveka prekvapi kolik ruznych druhu zvirat a kolika ruznymi zpusoby lze zabit.
Sympaticka Zine, saman v nadpise a nadeje, ze si Niam vyhledne nejakou zajimavejsi divku, me motivuji k precteni dalsiho dilu.

Ps.: Ach, ty nadherne ilustrace.

het2
30.11.2023

S hodnocením počkám, až knížku se synem (11) dočteme. Mírné varování je potřeba ale vyslovit hned.
Jsme zhruba ve čtvrtině a skoro v každé kapitolce (tudíž zhruba na každé druhé stránce), chlapci nebo dospělí muži uloví nějaké zvíře a občas je to na literaturu pro děti celkem drsné. Většinou Vám nejdřív autor popíše, jak je zvířatko roztomilé, aby vzápětí umřelo bídnou smrtí. Mamut tedy zabere stránek víc, ale o to větší je to řezničina (navíc mi způsob zabití nepřijde moc reálný). Až si říkám, co ještě autor prostřednictvím našich hrdinů zprovodí ze světa. Pprávě to byl na jedné stránce lumík a sovice sněžná a podle obrázků předpokládám, že v další kapitolce nás čeká labuť. I můj syn, který je zvyklý na ledasco, prohlásil, že knížka je dost morbidní. Číst chce ale dál....

Baška29
25.07.2023 5 z 5

Příběh, způsob psaní, zvolená slova, detailní informace o tehdejším životě, ilustrace, trvalé napětí, velkou míru uvěřitelnosti, vše chválím. Vlastně mi nevadí ani konec příběhu, baví mne možnost vlastních závěrů. Četla jsem nahlas s rodinou, diky tomu jsem nic nepřeskakovala a mohla si užívat text. Za mne super počin.

Vychází Kouzlo všité do šatů a další knižní novinky (45. týden)

04.11.2022

Kniha Stratený v zemi mamutov v seznamech

v Právě čtených6x
v dalších seznamech3x