Doktor Pascal přehled

Doktor Pascal
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143464/bmid_rougon-macquartove-doktor-pascal-oB2-143464.jpg 4 35 35

Hlavním hrdinou poslední knihy ze série novel o rodu Rougon-Macquartů je stárnoucí doktor Pascal. Jeho životním cílem je objevit lék na dědičné nemoci, proto po celá léta shromažďuje informace o své rodině a jejím rodokmenu. Ve svém okolí se však nesetkává vždy s pochopením – v díle je patrný vědy a církve. Poslední díl fresky Rougonovci – Macquartovci Émile Zoly, kterou dokončil svůj celoživotní výzkum a zájem o teorii dědičnosti. Odmítal metafyzickou osudovost jako určující pro vývin lidské osobnosti, více se ztotožňoval s formulací genetických predispozicí. Otázka prevence při dědičnosti chorob pro něj byla klíčová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Le Docteur Pascal , 1893

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Doktor Pascal. Přihlašte se a napište ho.

martunka
24.11.2019 5 z 5

Zola mě opět nezklamal! Zase je to silný, smutný a krásný příběh. Rozhodně stojí za to!

Sisssi
26.08.2018

Nádherné zakončení rozsáhlé ságy. Velká, romantická láska není úplně běžnou zápletkou Zolových románů. To je však jen krátká epizoda před návratem do kolejí neutěšeného realismu. Netypický Rougon Pascal, stárnoucí a milující svou neteř, umírá nedlouho před jejím příjezdem a jeho celoživotní dílo je zničeno ve dvou hodinách.

Pajina68
14.11.2017 4 z 5

Příběh byl zajímavý, zaujalo mne, jak v jedné chvíli při líčení zvrácených charakterů předků dr. Pascala Zóla popsal příběhy lidí ze svých předchozích knih - jako by všichni předkové dr. Pascala byli jen zvrácení a šílení a nebyl zde jediný rozumný člověk. Určitě stojí za přečtení.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Doktor Pascal v seznamech

v Právě čtených2x