Starý jako čas sám přehled

Starý jako čas sám https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418417/bmid_stary-jako-cas-sam-R10-418417.jpg 4 72 72

Co kdyby... série

Belle ztratila svou matku, když byla ještě malá. Žije jen s otcem v chudém provinčním městečku, ze kterého touží uniknout a objevovat svět. Pak se Belle stane zajatkyní hrozivého a zlostného Zvířete a všechny ostatní starosti musí odsunout stranou. Na hradě Zvířete se Belle dotkne očarované růže a mysl jí zaplaví obrazy matky, o které si myslela, že ji už nikdy nespatří. Ještě podivnější však je, že v těch vidinách je matka krásnou čarodějkou, která zakleje Zvíře i jeho hrad.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

As Old as Time , 2018

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Starý jako čas sám. Přihlašte se a napište ho.

Knihochod
07.01.2023 3 z 5

Kto by už len nepoznal klasickú rozprávku o krásnej Belle a pyšnom princovi zakliatom do podoby zvieraťa. Ale ako by sa veci vyvíjali, keby princa zakliala matka Belle?

(Začnem pozitívne, pretože chcem začať pozitívne.)

Obálka knihy je za mňa úplne nádherná a moje srdiečko plesalo, keď zistilo, že aj napriek paperbackovej väzbe knižka krásne drží tvar a aj keď ju zatvoríte, stránky naďalej priliehajú k sebe a nezostávajú "poodchýlené".

Čo sa deja týka, bol v poriadku. Malo to hlavu aj pätu a teda bolo to úplne niečo iné, než na čo som bola zvyknutá z klasickej disneyovky. Áno, niektoré udalosti boli zachované ale nebolo ich toľko, koľko by som si ja osobne predstavovala. A to, že tam nie je ikonická tanečná scéna, to ma dosť zarmútilo. No a sem-tam sú vykreslené scény troška morbídnejšie a našla som aj zopár očividných sexuálnych narážok, takže by som dobre zvážila, či knihu dať prečítať mladšiemu čitateľovi.

Niečo málo ku skladbe kapitol. Sú teda písané v dvoch dejových linkách, aspoň teda zo začiatku. Jedna dejová linka sleduje Maurica (otca Belle), ako sa zoznamuje s Rosalind (matkou Belle) a jednoducho všetko, čo sa udialo v čase pred narodením Belle alebo v jej rannom detstve. A druhá, hlavnejšia dejová linka popisuje už dospelú Belle. Nevadilo mi, ako sú kapitoly konštruované ale vadilo mi, že ste vždy potrebovali prečítať tak päť riadkov, aby ste teda zistili v ktorej dejovej linke sa nachádzate. A občas sa stalo, že sa v jednej kapitole objavili obe dejové linky, neoddelené ani odskokom, čo mne osobne vadilo.

No a teraz k prekladu. Mohli ste registrovať, že som k tejto knihe pridávala storíčka častejšie, než ku akejkoľvek inej a to práve kvôli prekladovým chybám, ktoré veľmi bili do očí a častokrát vďaka nim vety nedávali zmysel. A že tých chýb bolo (konkrétne 60!).

Myslela a dúfala som, že budem túto knihu môcť ohodnotiť pozitívnejšie ale tie chyby mi naozaj prekážali a sama som vnímala, že sa vedome snažím nájsť ďalšie a ďalšie.

Preto radím, ak chcete s touto sériou začať, tak určite v angličtine. Bude to menšie zlo.

Vknihách
07.12.2021 3 z 5

Kráska a zviera v tomto prevedení je prerozprávaná knižka, ktorú poznáme,ale trochu inak. Zatiaľ čo autorka pri Ariel zachovala pôvodný príbeh, autorka "Času" si vymyslela novú rozprávku s pár bodmi, ktorých sa pridŕžala. Zo začiatku sa striedala prítomnosť s minulosťou, spoznávame Belliných rodičov,aj panovníkov zabudnutého kráľovstva,v ktorom prebýva Zviera so svojimi vernými pomocníkmi\sluhami. V tomto prípade som bola z preskakovania v čase zmätená. Taktiež mi prekážalo pomenovanie Charments(či ako to bolo o_o veď existuje aj český ekvivalent tohto slova). Aj táto kniha bola pre mňa zdĺhavá,aj keď o kúsok zaujímavejšia ako tá o Ariel.

Fortuna7
30.01.2021 3 z 5

No je to slabší Kráska a zvíře. Kniha se občas hodně táhne.

Knižní novinky (40. týden)

29.09.2019

Kniha Starý jako čas sám v seznamech

v Právě čtených3x
v dalších seznamech1x