Zánik domu Usherů / Zánik domu Usherova / Pád domu Usherů / Pád domu Usherova

Povídka od: Edgar Allan Poe
Z knihy: Anděl pitvornosti / The Angel of the Odd, Edgar – Devět povídek E. A. Poea, Půlnoční povídky, Zlatý skarabeus: devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea, Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek), Zrádné srdce: Výbor z díla, Předčasný pohřeb (12 povídek), Poviedky a básne, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek), Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy, Jama a kyvadlo, V mistrově stínu, Podivuhodné historie, Démon zvrácenosti (39 povídek), Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky, Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek), Čierny kocúr, Morella, Zánik domu Usherova (20 povídek), Berenice a jiné povídky, Pád domu Usherových (a jiné novely), Dvě povídky, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek), Na slovíčko s mumií, Pád domu Usherů a jiné povídky / The fall of the house of Usher and other tales (dvojjazyčná kniha), Pád domu Usherů a jiné povídky


Povídka je o vypravěči (samotném autorovi), který po obdržení dopisu od svého dávného přítele z dětství Rodericka Ushera přijíždí k němu domů, do domu, ze kterého na první pohled vyzařuje hrůza a strach a jehož močál ho obklopující ještě víc zesiluje první pochmurné dojmy onoho vypravěče. Pan Usher svého přítele pozval, neboť mu chátrá duševní zdraví. Doufal tedy, že ho nějakým způsobem rozptýlí a osvobodí od nepěkných myšlenek, které nepřetržitě mívá.

Originální název:

The Fall of the House of Usher


Rok vydání originálu: 1838

Komentáře (11)

Přidat komentář

Terva
05.12.2023 4 z 5

Ano, slyším to,
slyšel jsem to.
Dlouho – dlouho – dlouho.
Mnoho minut, mnoho hodin,
ale neodvážil jsem se . . .

K této povídce bych měl dvě připomínky, nebo spíše poznámky. Lady Madeline je jedna z nejzáhadnějších postav minulosti. A to hlavně proto, že E. A. Poe o ní vlastně moc nenapsal. A druhou věcí je fakt, který jsem já osobně moc nepochopil. Jedná se o záhadné spadnutí domu rodu Usherů. Vůbec jsem nepochopil a nikdy ani nepochopím, proč po útěku ten dům vlastně spadnul?

Citát: Dali jsme jí živou do hrobu.

ozzak
25.06.2023 5 z 5

Jedná z nejlepších hororových povídek od Poe. Podle povídky natočil nás režisér svankmajer vybornej krátké film https://www.csfd.cz/film/8801-zanik-domu-usheru/prehled/ kde recituje přímo ďábelský Petr cepek.


Set123
16.01.2023 4 z 5

Tato povídka se stala jednou z těch symbolických mistra Poea. Netvrdím snad, že je perfektní, že je kdovíjak zábavná, plná napětí a strachu (Strach ostatně není to, co má Poe vzbuzovat, cílil se spíše na jakousi nepojmenovatelnou úzkost. Poe má úzkost, Lovecraft hnus a King, až King má strach.), obsahuje ale motivy, které se autorovi staly inherentně vlastními. Pohřbení za živa, pochmurnost prostředí a šílenství aktérů, opiová atmosféra nejasnosti, zamlženosti a temnoty.

Ne, není to to nejlepší, ani to nejpůsobivější a nejatmosferičtější co Poe napsal, jedná se ale o extrakt jeho tvorby, proto je, myslím, poměrně proslulá a proto spolu s Jámou a kyvadlem tvoří maturitní kánon – nabízí autora na dvaceti stránkách.

dr.horrible
07.11.2022 4 z 5

Dal som si to do slúchatiek k športovaniu a moc pekne to predniesol Vladimír Dlouhý. Čo sa týka Poea, toho už okomentovali iní.

Jass
13.08.2021 4 z 5

Povídku jsem poslouchala jako audioknihu k zavařování borůvkové marmelády a k tomuto účelu posloužila výborně. Tak akorát dlouhé, temné jako ty borůvky a nepříliš hluboké, takže se člověk nemusí bát, že mu nějaká klíčová informace unikne. Celkově to bylo fajn, nicméně pokud už jste četli nějaký ten gotický román nebo film nebo... Zkrátka z dnešního pohledu nic nového pod sluncem, historicky snad ano, nevím s hanbou přiznávám, že Poeovi jsem se zatím nijak hlouběji nevěnovala. Osobně mi to strašidelné nepřišlo vpodstatě vůbec, zato jsme se u toho s mámou úžasně nachechtaly. Od plánované četby souboru Poeových povídek mě to ale spíše odradilo... Hmmm, tak nevím.
(Za tuhle snůšku zmatených a rozporuplných pocitů se omlouvám...)

Ľudevit
06.07.2017 5 z 5

Po prečítaní poviedky mi búšenie srdca v hrudi spôsobilo zvýšené pumpovanie krvi v žilách pod väčším tlakom než zvyčajne. Svoje spravil fakt, že som poviedku čítal v nočných hodinách v priestornej obývačke opusteného rodinného domu, kde bárskedy niečo "buchlo" alebo "zašuchotalo". Jediným mojím spoločníkom bola priateľka vedľa mňa, ktorá si čítala svoju knihu a ktorú som nevnímal, pretože ma Pád domu Usherovcov "pohltil". Pokiaľ neberiem v úvahu subjektívne prostredie, tak môžem napísať len toto: Bravo, Edgar!

danny_21
21.03.2017 1 z 5

S Poem je to jako na váhách - někdy dokáže rozvinout své bizarní nápady do skvělého příběhu, jindy je zase utopí v nic neříkající křeči jako zde - 20%

jirincz
14.12.2015 odpad!

Spousta popisů, dlouhé, nezáživné. Ani konec za mnoho nestojí. Nevím, proč patří mezi TOP od Poea.

Ivan Kučera
14.02.2015 3 z 5

Mám rád atmosférické horory, ale tu sa to predsa len už preháňa. Nemal som za sebou ani dve strany a už všetko bolo mimoriadne smutné, ponuré, tiesnivé a samozrejme melancholické a to vrátane rannej kávy. Okrem toho nevľúdne, nehostinné a skľúčené. Lenže to, že o niečom napíšem, že je tiesnivé, ešte automaticky neznamená, že to také aj bude. Je to pohodlný (a v tomto prípade i neúspešný) pokus o uľahčenie si roboty. Na to, akú kultovú povesť poviedka má (dočkala sa množstva filmových spracovaní a v rámci Poeovej bibliografie patrí azda k tomu najslávnejšiemu), je prekvapivé, že sa nejedná o žiadny zázrak. Navyše je veľmi krátka. Atmosféru bez debaty mala: výprava kaštieľa postupne sa rozpadávajúceho (a ponárajúceho do močiara) má bez debaty čo-to do seba. Príbeh však stagnuje, je nezaujímavý a kvázi šokujúce rozuzlenie v dnešnej dobe (komentár píšem v r. 2021) nemá šancu šokovať. Pre zaujímavosť dodávam, že v r. 1984 Robert R. McCammon napísal román Prokletí rodu Usherů vychádzajúci práve z Poeovej poviedky (slávny spisovateľ dokonca má cameo). Ako som spomínal, poviedka bola viackrát sfilmovaná. Osobne dávam do pozornosti asi krátkometrážnu psychedelickú verziu od Jana Švankmajera s naturalistickým hlasovým prejavom Petra Čepka z r. 1980, ale zaujímavým príspevkom bol i temný seriál z dielne Mikea Flanagana Pád domu Usherovského (2023), ktorý však s literárnou predlohou narábal do značnej miery špecificky, čo nie každému musí vyhovovať.

Vera Silent
03.01.2012 4 z 5

dobre vystihnuti atmosfery, ale konec je predvidatelny a pro me osobne nebyl az tak horrorovy, jak bych u Poa jinak predpokladala

smetyl
02.05.2011 4 z 5

Působivá povídka se spíše niternými popisy psychyiky psychicky labilní postavy pana Ushera.