Zzanka Zzanka komentáře u knih

Nelidské zdroje Nelidské zdroje Monika Petrlová

Kniha se mi opravdu nelíbila. Původně jsem chtěla dát jednu hvězdičku, ale poslední tři povídky to zachránili. První více než polovina mi připadala napsaná jako poměrně zdařilý sloh žáka základní školy. Ploché postavy, nudné pointy. Z témat fungování korporací se dalo vytěžit daleko víc.

30.07.2018 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Petra Soukupová píše neuvěřitelně čtivě a lehce o docela depresivních tématech. To obdivuji. Ani tentokrát nezklamala. Postavy jsou docela uvěřitelné ( i když jsem si občas říkala, jestli někdo může být opravdu až takový hajzlík/hysterka/umíněný) a dobře psychologicky vyprofilované. A všechny do jedné mě štvaly. Vždycky, když už jsem si myslela, že s nimi najdu soucit nebo pochopení či empatii, tak to něčím zabily. Jakoby s nimi ani sama autorka neměla slitování. Čtení mě tak dráždilo, měla jsem po něm depresivní náladu. A jak už to tak bývá Soukupová nenabídla žádnou katarzi. Na jednu stranu si říkám, proč by vlastně měla, konec konců v románu nejde o žádnou tragédii, ale zcela běžný příběh ze života, přesto jsem si celou dobu přála, aby byl osud k postavám příznivější. Kniha přináší velký čtenářský zážitek, navzdory a nebo právě pro všechno zmíněné výše.

30.12.2017 4 z 5

Letní lži Letní lži Bernhard Schlink

Velmi dobře napsané i vypointované povídky jsou důkazem, že i na malém prostoru se může odehrát velký příběh. Stejně jako zatím všechny knihy, které jsem od Schlinka četla, je i tato velmi zdařilá. Téma malých a velkých lží je evergreen, na který se ale autor dokázal podívat ze všech stran a často neotřelým způsobem

30.12.2017 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tahle knížka mi vystřelila mozek z hlavy. Přečetla jsem jí za dva dny, doslova jsem se nemohla odtrhnout a normálně jsem se bála doma na gauči. Nejhorší ze všeho je ten pocit, že by to tak fakt mohlo být a třeba i je...Určitě doporučuji číst ve slovenštině, aspoň pro mě to dodalo knize na autentičnosti (nechápu, proč se vůbec slovenština do češtiny překládá).

18.11.2017 5 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Urban umí psát. Bohužel se mu povede každá druhá kniha. A tahle je první. Zaujal mě námět a tak jsem se pustila do čtení. Bohužel nakonec celá zápletka vyzněla naprázdno. Pro mě to postrádalo hloubku, a vlastně i myšlenku. Tak snad příště.

24.09.2017 2 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Bavila mě. Víc se mi líbila druhá půlka, která je víc detektivní. Zarazilo mě jen to, že až na výjimky jsou všechny ženské postavy buď negativní nebo hloupé.

19.09.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Já mám Hartla ráda. V rámci žánru si myslím, že píše dobře. Přečíst si jeho knížku je jako podrbat si s kamarádkou. Nic hlubokého, ale člověk si u toho odpočine, přijde na jiné myšlenky (nebo taky na žádné). Píše velmi čtivě, jeho postavy jsou uvěřitelné. Co mi trochu vadí je, že se pouští do hlubších morálních témat, které pak neumí vyřešit a tak z nich v podstatě uteče.

19.09.2017 3 z 5

Nejvíc se mi na celé knize líbila pointa. Příběh, prostředí i aktuálnost hodnotím kladně. Autorův styl mi ovšem nesedl. Časté opakování popisů, faktů i událostí mělo zřejmě vyvolat určitý stísněný a bezútěšný dojem, ale pro mě bylo jenom otravné. Stejně jako osobnost hlavního hrdiny, která na druhou stranu velmi výstižně zobrazuje konkrétní typ mužů, který se v současné společnosti vyskytuje čím dál častěji.

05.09.2017 3 z 5

Věčník Věčník Nedžad Ibrišimović

Zvláštní kniha. Ze začátku jsem si musela zvyknout na způsob, jakým je napsaná. Dohledávala jsem si historická fakta a události, na které odkazuje, to mě bavilo. Některé úseky mi však připadaly zbytečně vleklé a málo zajímavé. Celkově hodnotím knihu jako kvalitní, ale potenciál příběhu, člověka, který žije tisíciletí alespoň pro mě nevytěžila.

28.08.2017 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Naprosto rozdílný příběh i svět, ve kterém se odhrává. Bohužel magický realismus asi není můj šálek kávy. Moc mě to nebavilo.

21.07.2017 3 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

První povídka pro mě klišé, příběh jako z učebnice. A ani styl psaní mě nezaujal, takový lepší sloh. Nejvíc se mi líbila třetí povídka i styl zde se mi líbil víc. Navíc téma a prostředí mi připadalo zajímavé a neotřelé. Celkově nápad psát o sebevědomí mi připadá hodně zajímavý, ale za mě se vyloženě povedl jen třetí příběh.

24.05.2017 2 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Čtivé. Obdivuhodně přesně vykreslené dobové reálie a atmosféra. živé postavy. Na mě až příliš otevřený konec.

25.07.2015 3 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Skvělá, dojemná, stále aktuální

05.05.2014 5 z 5

Colette: Dívka z Antverp Colette: Dívka z Antverp Arnošt Lustig

Velmi dobrá kniha, která vykresluje atmosféru koncentračního tábora na pozadí milostného vztahů dvou vězňů.

25.10.2013 4 z 5

Jíst slušně Jíst slušně Karen Duve

Tato kniha vás donutí zamyslet se nad svými stravovacími návyky.

02.10.2013 4 z 5

Slovník lásky Slovník lásky David Levithan

Zajímavý počin, ale literární hodnota poněkud pokulhává. V podstatě chybí příběh a jedná se jen o drobné glosy a zamyšlení nad partnerským vztahem. Oddechové čtení :-).

27.06.2013 3 z 5

Lístek na cestu z pekla Lístek na cestu z pekla Jaroslav Žváček

Jedna z nejlepších věcí, co jsem za poslední dobu četla. Hodně současné a trefné. Přitom nejde po povrchu, ale popisuje na dřeň. Velmi dobrá knížka.

31.03.2013 5 z 5

Naum Naum Michal Hvorecký

Jazykově výborné, skvěle vypointováno. Jenda z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Oceňuji i žánrovou rozmanitost povídek. Nejvíce se mi líbila povídka Naum.

08.03.2013 5 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Podle mého názoru jde o lepší šestákový román, který by mohl být tak o polovinu i více kratší, a s erotikou nemá nic společného. Ale kýč je to každopádně :-).

30.12.2012 2 z 5

Flying foxes Flying foxes Kristýna Vorlíčková Dušková

Kniha není špatná, ale místy naprosto zmatená. Kapitoly vyprávěné lidmi, kteří se v příběhu v podstatě neobjevili... Celkově se však jedná o výpověď člověka s psychickými problémy, které nejsou v naší společnosti neobvyklé.

03.06.2012 3 z 5