zuzule787 zuzule787 komentáře u knih

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Opět super detektivka. Výborné psychologické vykreslení postav a potenciálních vrahů. Bridži teda vůbec nerozumím, takže pasáže kde se popisuje tato hra, byly pro mě trochu záhadou, ale zase jsem společně s ostatními vyšetřovateli mohla přemýšlet proč se na průběh hry Poirot ptá.. Vrahem mohl být opravdu každý ze čtyř podezřelých a líbilo se mi finále - zamotané až do konce..

17.04.2023 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Skvěle napsaná detektivka, má první prečtená. Televizní zpracování několika příběhů jsem viděla, ale takhle je to ještě lepší.. Baví mě, že do poslední chvíle člověk netuší, kdo je vrah. Autorka hází návnady, ale pravda je vždy trošku jinde..

11.04.2023 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Jsem za Nebeského vězně moc vděčná, protože odpověděl na těch moc otázek, které mi běhaly hlavou po přečtení minulého dílu. Krasně se propojili osudy postav z prvních dvou knih a moc se těším na závěr, ale asi si dám chvilinku pauzu, protože si ještě nedovedu představit to prázdno, které bude následovat po přečtení posledního dílů..
Fermín je jedna z nejlépe napsaných literárních postav, které jsem kdy poznala - to jen tak mimochodem:-)

04.04.2023 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Stín větru se mi líbil asi malinko víc, ale to je způsobené jen větší logičností děje a pro mě sympatičtějším hlavním hrdinou. Ale i tak je tato kniha svým jazykem, stylem, myšlenkami a vykreslením atmosféry vysoko nad mnoha knihami. První třetinu knihy jsem naprosto hltala. Prožívala jsem s Davidem každý okamžik, přála jsem mu štěstí a slávu a děsila se každého jeho setkání s patronem. Moc se mi líbila postava Isabelly, její moudrost, nebojácnost a oddanost, ale k čemu to vše vlastně bylo? Ke konci, který byl hrozně hektický a zmatený, jsem stále čekala na nějaké rozumné vysvětlení.. Jak je to všechno možné, proč lidi dokázali tak snadno přijít o rozum? Kdo za tím vším stojí a proč? Je to všechno jen výmysl? Halucinace? I přes krásný a citlivý epilog ve mně kniha zanechala mnoho nezodpovězených otázek a zvláštních pocitů. Stále musím přemýšlet nad tím, co se vlastně stalo a jak to asi bude pokračovat dál. A to je důvod, proč si tuto knihu cením tak vysoko - že na ní určitě jen tak nezapomenu..

28.03.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Jednoduše skvělé.. Od prvních stránek mě to chytlo a nepustilo. Už dlouho jsem nečetla tak dobrý příběh o přátelství, nenávisti, lásce, touze a to vše v mnoha vrstvách, které se vzájemně prolínají. Je to nádherně napsané. Vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, doplněné o vzpomínky a vyprávění ostatních postav bylo výborně nakombinované. Moc se mi to líbilo, tak moc, že plný počet hvězd je málo a kdybych tuto knihu chtěla poctivě ohodnotit, musela bych všechna svá předchozí hodnocení aspoň o hvězdu ponížit..

11.03.2023 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Myslím, že to pro mě byl asi nejlepší díl celé série. Od čtení mě zastavila pouze padající víčka a nutnost spánku. Ani si nejsem jistá proč mě tato kniha bavila a zasáhla víc než ostatní díly. Asi kvůli postavě Angely, která byla uvěřitelná a férová, i když se někdy chovala jako - její slova - kráva a to jak jí Hunter chtěl skoro až otcovsky chránit a pomáhat.. A sériový vrah této knihy? Jasný, byl to magor, ale i on měl důvod a ten důvod a jeho příběh je opravdu hrozný a ani se nedivím, že se z toho tak trochu zcvokl.. Prostě vymývání mozků nejvyššího kalibru a to já vážně nerada.. Díky, pane Cartere a piště dál. Roberta Huntera mám ráda a to jak stárne, zraje a je schopen obětí se mi na něm líbí..

01.03.2023 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

O mnoho lepší než minulý díl. Bavila mě každá stránka a možnost společně s detektivy řešit Lucienovi hádanky. Opravdu by mě zajímalo, jestli existuje někdo s jeho na jedné straně schopnostmi, které jsou obdivuhodné, a zvráceným mozkem a úchylností na straně druhé. Upřímně - strašná představa.. Bylo mi líto Huntera, držela jsem mu palce a jeho bolest Carter moc krásně popsal, ale dalo se to bohužel čekat..

18.02.2023 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Za mě tento díl poněkud slabší. Předvídatelné soupeření s FBI sice dalo trochu víc prostoru Garciovi a Hunterovi přeji hodně úspěchů v osobním životě, a hlavně ať si ho užívá dokud to jde, protože víme jak to u něj chodí.. Ale celkově mě tato kniha úplně nechytla, jako to bylo u jiných dílů. Škoda, protože záporňák byl důmyslný a vraždy dokonale naplánované a provedené, ale něco tomu chybělo.. A ten konec? Hóóódně uspěchaný..

27.01.2023 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Cartrovská klasika. Detailní popisy brutálních mučení a vražd, lidské utrpení fyzické i psychické a do toho detektiv, který to prostě umí vždy rozlousknout a je to sympaťák:-) Oproti severským krimi - které mám já radši, jsou pro mě tyto knihy trochu méně psychologicky propracované, chybí mi takový ten mrazivý pocit, který při četbě mám, ale je to jen můj názor.. Rozhodně tato kniha byla čtivá, hlavně posledních tak 150 stránek, ty stály zato.. Motiv vraha je hrozně smutný, ale to ho opravdu neomlouvá a postava pana J.? Doufám, že o něm nečtěteme naposledy - má potenciál..

14.01.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Musím nerada říct, že Pavouk v mých očích nedosáhl takové kvality jako Zrcadlový muž. Plna nadšení z předchozího dílu jsem se vrhla do čtení Pavouka a očekávala vygradování všech osudů postav živých i mrtvých, že jsem toho očekávala asi až příliš. Ono to tam všechno bylo a nebylo to špatné, akorát mě to tentokrát tolik nezasáhlo. Velice brzy mě napadlo kdo za vším asi stojí a pohnutky "Pavouka" byly oprávněné, ale opravdu bylo potřeba zamordovat tolik osob ze Sažina okolí? Vlastně se divím, že jí ještě někdo zbyl - asi aby bylo koho vraždit příště.. Saga se zde zase ukázala jako naprostá superžena, která přežije vše a unikne z jakkoliv svízelné situace a přijde na všechno. Vím, že tady trochu přebrala Joonovu úlohu, ale mám radši když je v popředí on.. Celkově ale super, Keplerovci jsou prostě sázka na jistotu pokud chcete čtivou, napínavou, promyšlenou knihu a já teď váhám jestli chci ještě další díl a nebo už stačilo... Určitě ještě další, protože Joony není nikdy dost:-)

10.01.2023 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak tento díl se mi velmi líbil. Děj krásně plynul hned od začátku, žádná hluchá místa a konečně zase supermozek Joona úřadoval tak, jak jsem zvyklá. Skvělé vykreslení postav a to rozuzlení bylo nečekané. Nutilo mě to přemýšlet a vzpomínat na každou událost nebo větu, která byla v knize pronesena. Celou dobu jsem si myslela, že vrah je někdo jiný, ale od určité chvíle to do sebe začalo zapadat a i když mě násilí páchané na ženách vytáčí - a tady že ho bylo požehnaně - musela jsem nakonec s pachatelem maličko soucítit, protože trauma, které všechno rozjelo mu vlastně svým způsobem způsobila a živila v něm žena.

04.01.2023 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

K Joonovi jsem se vrátila asi po roce a půl dlouhé pauze, kdy jsem předchozí díly četla hned po sobě a byla jsem už přesycená šílených vrahů, množstvím mrtvol, krve a celkově utrpení, které postavy musely zažívat. A byl to i dobrý okamžik k přestávce, protože tato kniha na předchozí navazuje a hodně událostí rekapituluje. Joonu Linnu mám ráda, je to jeden z mých oblíbených detektivů, ale tady ho bylo trochu málo. Do popředí se dostává Saga, která opravdu dostane hodně naloženo.. Bylo mi jí líto, a jsem zvědavá jak se vše bude vyvíjet dál, protože konec je otevřený, ještě jedna záporná postava je ve hře. Ale myslím si, že tak geniální a nezničitelný padouch jako Jurek se už se asi nedá překonat, ale kdo ví. Keplerovi a jejich fantazie zdá se nemá mezí.. :-)

29.12.2022 4 z 5

Královna povětří a temnoty Královna povětří a temnoty Cassandra Clare (p)

Nebylo to špatné, ale ani vyloženě dobré. Možná jsem čekala trochu víc. Ale čeho vlastně? Bylo zde všechno - napětí, láska na mnoho způsobů, překvapení, akce, atd. Jsem vlastně spokojená, propojili se zde postavy ze všech sérii, které jsem zatím četla, ale to je možná to, co mi vadilo. Je zde zbytečně moc postav. Na většinu členů Kohorty (kromě Zary) zřejmě velice brzy zapomenu, dost postav mě vyloženě vytáčelo (Tibo, Kit), ale i bavilo (Kieran, Julian). Asi budu potřebovat chvíli číst zase něco jiného, ale na 100% si jsem jistá, že s CC a světem lovců stínů jsem ještě neskončila..

19.12.2022 3 z 5

Pán stínů Pán stínů Cassandra Clare (p)

Od prvního dílu zase posun k lepšímu. Spousta akce, zvratů očekávaných i neočekávaných, milostného toužení a soužení. A zase si mě autorka vodí tak, jak potřebuje.. Začínám přicházet na chuť Juliánovi - líbí se mi jak dokáže být neúprosný a umí taktizovat, ačkoliv mu to na konci tohoto dílu trochu nevyšlo.. Moc mě baví linka K+M+C a další vedlejší postavy. Jsem opět napnutá, jak guma na trenkách, co přinese poslední díl.. Zatím to pro naše hrdiny moc růžově nevypadá..

06.12.2022 3 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Začátek mě vůbec nebavil. Tentokrát byl rozjezd opravdu zdlouhavý a rekapitulace všech možných událostí a postav přechozích knih byla zbytečná. Emma byla ze začátku hrozně otravná, ale nakonec jsem jí vzala na milost. Bavila mě linka Marka a vílího světa. Záporák byl v tomto případě docela předvídatelný, ale líbila se mi promyšlenost jeho plánu. Jsem zvědavá jaká odhalení přinese další díl..

22.11.2022 2 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Já jsem opravdu spokojená. Sice to byl hrozný doják, ale já to se všemi moc ráda prožívala. A je to tím, že mi postavy této série byly velmi sympatické. Určitě je to hodně dané dobou, ve které se příběh odehrával. Oceňuji odvahu, čest, slušnost, odhodlanost a lásku se kterou jednali. Musím uznat, že paní spisovatelka umí psát tak, že ač už jsem nechtěla začínat číst další sérii, tak asi budu muset.. Ještě se mi svět lovců stínů nechce opouštět. A to je ode mě velká poklona..:-)

06.11.2022 4 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Mechanický princ se točil hlavně okolo milostného trojúhelníku a snaze najít Magistera. Četlo se to samo a potěšil mě vývoj vedlejších postav, kterým se tu dalo trochu víc prostoru. Jsem opravdu zvědavá jak to celé dopadne, ale jelikož jsem četla Nástroje smrti, tak tuším, že můj oblíbenější z dvojice Will/Jem štěstí nedojde.. A ještě jedno velké plus tato kniha měla - Magnuse - je skvělý:-)

27.10.2022 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Pustila jsem se do této knihy hned po přečtení série Nástroje smrti a tak jsem již věděla do jakého světa vstupuji a jakým stylem paní spisovatelka píše. Prostředí šedivého, studeného Londýna 19. století se mi moc líbí a tentokrát jsem spokojená i s postavami hlavních hrdinů. Tessa je mi sympatická a dvojice Will a Jem - zlobivý a hodný chlapec, přátelé a parabatai.. Jak tenhle trojúhelník dopadne..

21.10.2022 3 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Přečten i poslední díl a bylo to důstojné zakončení celé série. Jsem ráda, že konec nebyl úplně přeslazený a stále jsou otázky, události a postavy na které lze navazovat. Líbil se mi vývoj hlavních postav, kdy se z ufňukaných, nesnesitelných puberťáků stali opravdoví hrdinové, kteří vlastně nějaký Spolek a ostatní dospělé lovce stínů vůbec nepotřebovali. Což je sice trochu divné, a všichni dospělí z toho vycházejí jako neschopní, ale budiž:-)
Asi zkusím ještě další sérii, protože je to takové odpočinkové, nenáročné čtení a to asi teď potřebuji a tento svět mi opravdu vlezl pod kůži..

04.10.2022 3 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Tento díl byl mnohem lepší než předchozí. Jsem ráda, že autorka využila potenciál děje, který začala tvořit ve čtvrtém díle. Postava Sebastiana je krásně napsaná a už se těším, co si na naše hrdiny vymyslí tentokrát. Líbí se mi, že většina postav dozrává, moudří (snad až na Aleca) a tím se pro mě stávají zajímavějšími. Opravdu se mi to líbilo, bylo to akční a napínavé dobrodružství, kde se rychle střídaly místa a děj příběhu a po třetím dílu se mi tento četl asi nejlíp. Už se těším, co nám přinese závěr.. Že by už konečně Clary s Jacem...:-)

14.09.2022 3 z 5