zpevSusannah zpevSusannah komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Došly mi slova! Snad poprvé nevím, co ke knize napsat. Srdce přitom nemlčí, ale urputně křičí a snaží se vést moji ruku po klávesnici...Já si ale myslím, že je škoda plýtvat slovy, protože ať napíšu cokoliv, nebude to znít tak jako hlas v mém nitru.
Silný příběh dělá velkou knihu.

04.06.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak. A mám to za sebou... Uf! ... Mám teď z toho v hlavě plno myšlenek, které zcela nedokážu uspořádat do jednoduchého hodnocení.
Kniha byla často tíživá a chmurná jak uhelný prach. Osudy českých a polských lidí mi nedaly spát. Musela jsem číst a číst, přestože pan Osud se s nikým rozhodně nemazlil. Uštědřoval jednu ránu za druhou a štastné a hřejivé slunce života muselo bojovat o svou přítomnost v životech havířského lidu po celou délku příběhu.
Kniha je pokladnou dokonale vykreslených slov a obratů a rozhodně si zaslouží pozornost. Doporučuji každému, kdo se nebojí okusit drsnou slupku ztraceného města léta 1894-1921.

07.01.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Příběhy jako jsou tyhle nepotřebují žádná další slova. Pro takovéto knihy neexistuje dostatečně velké souvětí, které by popsalo sílu, emoce a drsnost každé strany.
Šikmý kostel musí v každém člověku zanechat stopy, ať je sebevětší drsňák...
Zlá doba vyžaduje zoufalé činy. Zlá doba dokáže obrušovat každičkou buňku v těle až do úplného rozpadnutí... Zlá doba dokáže naučit lidi radovat se z každé maličkosti. Protože tyto maličkosti jsou symbolem možné naděje na lepší zítřky.
Další mistrovský kousek Karin Ledecké, který mi ještě dlouho nenechá spát.

10.05.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tento příběh mě opravdu lapnul do svých spárů. Neskutečný příběh vycházející z archivních zpráv a z usilovného pátrání Dory po historii tzv. bohyň z Bílých Karpat.
Byly chvíle, kdy mi běhal mráz po zádech. Člověk se zde setkal s lidskou zlobou, falší a zákeřností. Možná to bylo tou dobou, možná se s tím někteří lidé prostě narodí... Kdo ví.
Každopádně kniha je čtivá, magická.
Jsem ráda, že jsem mohla na chvíli proniknout do tohoto světa a poznat život "bohyní" tamějšího místa v kopcích nezasaženého moderním světem.

02.10.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Vím, že se budu opět opakovat, ale ono to jinak ani nejde - TOHLE BYLA BOMBA! Bomba v oblasti krimi thrillerů, která je vždy od samé počáteční aktivace až po konečný výbuch zákeřná, bezchybná, děsivá... Její síla umí rozcupovat moje čtenářské srdce na tisíc kousků. Je to výbuch emocí tak, jak umí snad jen Chris Carter.
A že byla Zloba pojata trochu jinak? Nevadí. Naopak! Nová živá voda, ukázka toho že Chris nedopustí, aby se nádohou čtenář dostával stále do podobných vod. Chris nevykrádá sám sebe, jak tomu už tak někdy bývá u spisovatelů pouštících se do dlouhých sériích...
Prostě paráda!
Díky, díky, díky.

04.02.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád - neuvěřitelně realisticky popsaná doba komunistického režimu, jako kdyby nikdy k úpadku tohoto režimu nedošlo...
Část této doby jsem zažila jako miminko, takže je to pro mě něco, co jsem na vlastní kůži nepocítila a co mi hlava tak nějak odmítá pobírat. Ovšem paní Mornštajnová knihu pojala tak sugestivně, drsně a tak neskutečně reálně, až mi z toho místy běhal mráz po zádech... Díky ní si hned dokážu představit, že něco takového by se tady opravdu dělo, kdyby nedošlo k tomu významnému listopadovému zlomu roku 1989.
Smutná kniha.
A děkuji za ni. Mám zase o čem přemýšlet.

28.06.2021 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Skvělý! Úžasný! Brilantní! Geniální! Šílený! Drsný! Prostě stále sedím na zadku a nedokážu se zvednout!
Tahle celá série s Robertem Hunterem mě nepřestává udivovat a stále dokola si mě omotává kolem svého prstu. Neskutečně ujetí vrahové s geniální myslí, kteří umějí způsobit husí kůži, proti stejně lišáckému detektivovi. Co víc si milovník thrillerů může přát!
Jsem ráda, že jsem kdysi na tohoto spisovatele náhodou narazila a nechápu, jak mohl tak dlouho unikat mému zraku!
Zasloužených pět hvězd.

25.11.2020 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Aaaaaach, já si prostě chrochtám!
Nemůžu si pomoct, ale z téhle nově objevené krimi série jsem zatím nadšená. Nic tomu nechybí - sympatická detektivní dvojice (tentokrát bez sebedestrukce, chlastu a prášků na nervy), dobře promyšlená a ještě lépe naservírovaná zápletka a samozřejmě originální provedení vražd (asi pro někoho budu vyznívat jako psychicky labilní jedinec, ale ono to bylo vážně fascinující...).
Už teď se těším na další krimi chuťovku v podání šéfkuchaře Chrise Cartera.

04.06.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

To by mě zajímalo, kdo mi Chrise Cartera zatajil! Jak je možné, že jsem ho objevila až teď??!
Protože tohle (TOHLE!) byla fakt parádní jízda, dámy a pánové. Počínaje touto knihou mám oblíbenou novou detektivní dvojici a jsem ráda za toto (pro mě) nové osvěžení.
Dvojitý kříž má jednoduše koule!
Dvojitý kříž má grády!
Dvojitý kříž si jde tvrdě za svým, svého čtenáře okamžitě lapí a pustí ho ze svých drápů až zcela vysosaného "umem" bestiálního vraha.
Po dlouhé době spokojenost a má lehce zvrácená thrillerová dušička opět dostala potřebnou dávku energie.
Pět hvězd zaslouženě a okamžitě se vrhám na další díl.

21.05.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Tak tomu říkám parádní překvápko! Vůbec jsem nečekala, že tato kniha bude taková a že mě natolik chytne. Když mi ji kamarádka nadšeně podávala do ruky se slovy "To si prostě MUSÍŠ přečíst", usmála jsem se a řekla si proč ne, J.D. Barker je pro mě spisovatel zcela neznámý, tak si aspoň rozšířím obzor... A ono ejhle!
To bylo něco! Zápletka perfektní, Opičí vrah tak akorát ujetý, Sam Porter sympatický a závěr? Škoda mluvit. To se prostě MUSÍ zažít!
Doporučuji a doufám, že kamarádka se stejně lišáckým úsměvem přede mě někdy položí i díl následující :-).

29.01.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zajímavě psaná kniha - trvalo mi několik stran, než jsem si na tento styl psaní zvykla. Ale rušivý element to nebyl. Naopak! Musela jsem se víc soustředit a tím mi neuniklo žádné slovo. A tato kniha si rozhodně plnou pozornost zaslouží.
Příběh Zuzany je silný. Silný stejně tak jako jeho samotná hrdinka. Je až neuvěřitelné, co silný duch a silné tělo spolu dohromady dokážou...

04.11.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Já si tančím, já se vznáším! Moje thrillerové srdce dostává jednu dávku adrenalinu za druhou (snad to vydrží :-D). Od Dvojitého kříže po Nočního lovce zažívám nepopsatelné nadšení z toho, že jsem tohoto spisovatele objevila (a že mi to teda trvalo).
Noční lovec mi opět přinesl všechno to, co potřebuju - propracovaný motiv a psychologii vraha, děsivou atmosféru prostupující závěrem knihy a samozřejmě dva hlavní sympoše, Huntera a Garciu.
Vážně je Carter tak dobrý ve všech svých knihách? Pokud ano, tak mě tedy čeká ještě pořádná jízda. Už se nemůžu dočkat!

19.06.2020 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Já nevím, jak to ta naše šikovná paní Rowlingová dělá, že se pokaždé člověk na 100% zabaví a požitkářsky hltá každé slůvko.
Přestože je kniha svojí tloušťkou a váhou už spíš vražednou zbraní než zábavou na cesty a i když tu nenajdeme žádné závratné brutální a šokující pasáže, jak tomu bývá u většiny krimi knížek, nudit se prostě nelze! Je pravda, že sem tam jsem se malinko ztrácela v tom, kdo je kdo a co kdo řekl, ale to mi naštěstí celkový dojem nezkazilo.
Hlavní postavy Robin a Cormorana dostaly další krásné vykreslení, takže se už moc těším na to, co bude s nimi dál a kam se jejich životy posunou.
PS: Taky jste špatně tipovali, kdo měl prsty ve zmizení doktorky? :) Rozuzlení toho všeho je pak už jen šťavnatou třešničkou už na tak vynikajícím dortě!

03.04.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Aaaaach, za mě to bylo zase pěkné pochrochtáníčko (nerada bych tímto slovem urazila slabší povahy, ale nemůžu/nechci jinak).
Knihu jsem slupla za týden a opět musím podotknout, že Lars Kepler rozhodně neztratili šťávu a šmrnc.
Hlavní zápletka kolem psychicky narušeného člověka je až mrazivě vykreslená, člověk z toho až trne hrůzou i lítostí...
Závěr knihy mě jen opět usvědčil v tom, že celá série s Joonou Linnou je skvělá severská práce a rozhodně stojí za plnou pozornost všech milovníků thrillerů s pořádným grády.

23.02.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Miluju knihy od Nesbo a k tomu všemu mám slabost pro Harryho Holea. Dohromady jsou silnou dvojicí ve světě detektivních thrillerů. Proto nemůžu jinak a musím dát plný počet hvězd.
Samozřejmě, občas mi připadá, že zápletka už malinko tahá za vlasy tím, jak je pořádně zauzlovaná, a že se Harry stává malinko jistým supermužem, který dokáže vždy porazit jakéhokoliv démona a opět povstat.... Ale což. Tak to přece máme rádi. Na to se přece třeseme od první otočené stránky :-).
Parádní jízda! Na 100% potřebuju další dávku této drogy a to hneeeeeed!

13.12.2019 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Krásná pohádka!
Ani se mi nechce věřit, že tohle napsal právě můj oblíbený spisovatel. Je to čistý příběh bez šílených Kingovin, často až bláznivých prvků a obratů.
Je to jiný. Je to parádní. Je to silný.
Doporučuji každému!
A hlavně vstupte do tohoto světa s otevřenou myslí. Pak teprve začne to pravé dobrodružství!

09.01.2024 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Pecka!
Bomba!
Časovaná bomba, která vybuchla opět v tom pravém okamžiku!
Celá série s Robertem Huntrem je prostě unikátně morbidní, napínavá a čtenáře jednoduše nenehá vydechnout ani malou chvilinku.
Chris Carter mě nikdy nezkamal. Nevím, jak to dělá, zda je zcela duševně zdráv, zda v sobě nemá jistou dávku ujetosti, když dokáže napsat takové knihy, ale každopádně mu za tuto jistou dávku zvrácenosti děkuji. Díky tomu se mi do ruky dostávají ty nejlepší thrillery.
Mé srdce už dychtí po dalším drsně geniálním vrahovi.

16.09.2021 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tak tohle nebyl úplně klasický příběh z oddělení Q... Nemůžu se zcela rozhodnout, zda mi to vadilo, či nevadilo. Na jednu stranu jsem ráda, že nám Asad odhalil konečně svůj velký tajem, na druhou stranu musím přiznat, že téma kolem uprchlíků bývá pro mě malinko takové už ohrané.
Naštěstí kniha byla krásně čtivá, 528 stran uběhlo jako nic a pro tentokrát dokonce i přivřu oči nad tím, že tu chyběl typický detektivní příběh s nějakým pikatním padouchem.
Tak snad příště se už dočkám.
Dnes za čtyři hvězdy, pane Olsen. :-)

21.10.2020 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Hurááá, konečně jsem se dočkala! Konečně mi přistála tato kniha v rukou (a že to byl od kamarádky parádní nadhoz :-D)!
Stejnak tak jako u prvního dílu, tak i u Páté oběti jsem měla pocit, že celou knihu čtu na jeden nádech. Na jeden pořádně hluboký nádech... Napětím a genialitou toho thrilleru jsem se bála vydechnout. A protože pocit z dočtené knihy po poslední stránce nenastal (tohle je zrada pane Barker!), budu ten dech zadržovat na protest i nadále, dokud nedostanu díl třetí, protože takhle se kniha neukončuje. Ne! Ne! Ne!

20.07.2020 5 z 5

Zase to bylo jedním slovem - UF!
Člověk nestačí ani zakroutit hlavou a jen smutně zírá a otáčí stránku za stránkou...
Fotky a dokumentace vše dělají ještě více hmatatelné, až z toho bolí srdce.

Člověk je neponaučitelný tvor, který dělal a bude dělat zvěrstva, nad kterými rozum jen lape po dechu a srdce krvácí....

Děkuju, Karin, že dokážeš tímto způsobem lidem připomínat těžkou historii národa! Nesmí se opomínat ..

13.02.2024 5 z 5