Zlatinka.Emilly Zlatinka.Emilly komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice vychází z podnětu lidových pověstí, legend a písní. Erben začal své dílo sepisovat v dobách svého studia. V básních se projevuje lidová prostota, moudrost, ale i prostoduchost a Erben se zde zabývá proviněním člověka a důsledky, které z toho plynou, dále z různých pohledů odkrývá vztah matky a dítěte. Hlavní postava se potýká s působením mystických sil a bytostí. Spisovatel, který sepíše takové dílo, jako je Kytice, musí být naplněn smutkem, depresí a má v sobě nevyřešené problémy. To, co ho svírá a dusí uvnitř, vynáší v myšlenkách do těchto smutných básní. Nejsou ale jen smutné, vyzařuje z nich hořkost, místy se dají ztotožnit s žánrem horor či thriller. V básních se Erben potýká s krutostí, bere si za cíl i nevinné děti, které použije pro velice negativní role. Jejich osud skončí většinou tragicky, např. Vodník, Polednice, Dceřina kletba Zajímavé je, že hlavní postavou každé básně je žena, vyjma Záhořova lože, tato jakoby se vymykala z celé kolekce básní i svým obsahem a stylem. Z celého souboru balad jsem nenašla jedinou, která by na čtenáře působila pozitivně. Proč jsou Erbenovy knihy tak krvavé a depresivní? Co se ve spisovatelově mysli odehrávalo při jejich psaní? Co přimělo Ministerstvo školství, aby tuto četbu zařadilo jako povinnou?

10.12.2022 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

S Janou můžeme prožívat její bolesti a poznáváme, že dívčina dušička není poznamenaná ranami osudu. Vše co prožila jí naopak posiluje a utváří charakter v pevných a čestných zásadách.

10.12.2022 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Rozvláčněná, ale myslím si, že měla co říct. Nelíbil se mi jen ten konec, tím si Alicia dokonale zavařila problém.

12.06.2022 4 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Česká klasika s roztomilými obrázky. Vyčůraná liška, která "okradla" řezníka se nakonec projevila jako upřímná a poctivá. Rozhodně budeme s dětmi číst znovu a znovu.

05.04.2022 5 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Kdo by řekl, že se závěr knihy takhle vyvrbí? Všechno nasvědčovalo tomu, že je to tak, jak jsem si myslela, ale ono se to otočilo ještě o 180°. Byly momenty, kdy mě pasáže nebavily, kdy se táhly, ale vzápětí nastoupil zvrat a o napětí nebylo nouze. Obálka knihy se mi moc líbí a proto oceňuji čtyřmi hvězdičkami.

27.05.2021 4 z 5

Okénko do snů Okénko do snů Táňa Keleová-Vasilková

Knihy od TKV prostě nemají chybu. Rodinné idylky, problémy, tak jak běžně bývá na denním pořádku v reálných rodinách. Nerada jsem se loučila s hlavními postavami, najendou mi těch 300 stránek nestačilo. I když mě někdy Hana rozčilovala, v mnohém jsem se v ní viděla. Možná, kdybych tuto knihu četla před x lety, byla jsem dnes jinde.

22.02.2021 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Čtení bylo trochu těžší, kvůli staročeštině a někdy jsem si opravdu "šlapala na jazyk". Malou čtení už obtěžovalo, protože se tam opakovaly řádky a výrazy stále dokola, takže poslední tři kapitoly jsem si dočetla už jen pro sebe, abych mohla knihu uplatnit do výzvy. Nemohu říct, že se mi líbila, nemohu ani říct, že ne. Asi tak jako každá kniha, něco poučného, něco zbytečného, ale čtenář musí mít v tomto případě na zřeteli, že se jedná o dílo starší než 100 let. Ale myslím si, že znovu číst knihu už nebudeme. Přesto dávám krásných pět hvězdiček, za to nabádání k poslušnosti, za krásně malované desky u knihy a za to, že se kniha dochovala, takže nějaké kouzlo v sobě mít musí.

26.01.2021

Karanténa Karanténa Peter May

Fakt pěkná kniha a v dnešní pandemické době aktuální. Jak jednoduše se dá zneužít znalost virů, jak málo stačí a epidemie chřipky se rozvine v děsivou pandemii, která zasáhne celý svět. V této knize se nehovoří o nárůstu chřipky jako celosvětové katastrofy, jedná se o určitý problém týkající se Londýna a rozuzlení příběhu je opravdu šokující. Sice je konec takový mírně otevřený, ale nic co by bylo čtenářům na škodu. Vše v příběhu bylo odhaleno, vše vysvětleno. Určitě si tuto knihu přečtěte a já zařazuji dalšího oblíbeného spisovatele do své databáze.

28.12.2020 5 z 5

Zámožná žena Zámožná žena Barbara Taylor Bradford

Opravdu nádherný příběh jedné rodinné ságy. Po přečtení sta stran jsem se "zděsila", že musím přečíst ještě dalších sedm set šedesát pět, abych se na posledních pětatřiceti stránkách dozvěděla to, co bylo hlavní pointou příběhu. Ema, jako příkladná žena, dokázala nadlidských výkonem nemožné. A já se už těším na druhý díl, abych mohla dál sledovat Eminu rodinu.

29.06.2020 5 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Tahle kniha mě chytla za srdce. Prožívala jsem s Marou jejích pět dlouhých dní a pak dlouho přemýšlela o tom, jak myslela i jaké kroky podnikala, je to kniha, nad kterou nemůžete zůstat lhostejní. I když se knihou prolínají příběhy dva na sobě nezávislé a u obou je stejná hranice pěti dní, hlavním proudem byl životní příběh Mary a její rodiny. Ale ani Scottovy trable nejsou zanedbatelné.
V závěru mě kniha rozbrečela a ještě dnes večer jsem ji musela odnést známé, abych jí měla s kým probírat. Rozhodně doporučuji její četbu, protože nenechá jedno srdce v klidu.

15.05.2020 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Ze začátku jsem se nemohla začíst, až tak po 200 stranách se příběh rozjel a byl docela i zajímavý. Moc se mi líbilo, jak se Carl nedal odbýt a tušil za vzkazem v láhvi něco důležitého. Zachránil tak další životy. Za jeho vnímavost dávám čtyři hvězdičky.

28.10.2019 4 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Příběh se mi líbil, opět vidno že není v srdci to, jak se člověk tváří navenek. Zamilovaní nevidí pravdu a ani nechtějí slyšet nic o tom, že by jejich 'láska' mohla být velice konfliktní člověk. Právě tak i Deniel, který byl bezhlavě zamilován do Cherry a varování své matky bral jako útok proti dívce. Laura mi byla velice sympatická; od samého začátku se snažila, aby s dívkou, do které se její syn zamiloval, vycházela co nejlépe. Ne tak Cherry, která šla za svým snem vyloženě "přes mrtvoly". Díky, Hanko, za poskytnutí možnosti, poslechnout si příběh jako audioknihu.

30.08.2019 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Výborně napsaná kniha, nechybí napětí a překvapení, když vyjde najevo co se stalo před několika lety, rozuzlení provází adrenalin a nejvíc ze všeho se mi na knihách Camilly líbí to, že nepopisuje žádné mučednické praktiky. Vsuvky z minulosti dodávají knize autentičnost.

19.04.2019 5 z 5

Josef Fritzl: Netvor z Amstettenu Josef Fritzl: Netvor z Amstettenu Allan Hall

Nedovedu si vůbec představit, čím musela Elisabeth projít. Jak dokázala sama porodit své děti v tak nepřístojných podmínkách, co kdyby se vyskytly porodní komplikace a ona potřebovala nutně lékařskou péči? Otec by jí nechal pravděpodobně zemřít v šílených bolestech, opravdu NETVOR. Jak muselo dívce být, když ji vlastní otec začal zneužívat, co prožívala, když se probrala z bezvědomí a zjistila, že je zavřená v kobce a nemá sebemenší šanci se odtud dostat. Jaký život asi vede Elisabeth dnes a jaký její děti? Čtyřiadvacet let … to je nepředstavitelné. Elisabeth, držím ti palce, aby tě noční můra kus po kuse, den po dni, netrávila.

11.02.2019 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Příběh z této úsměvné knihy jsem viděla jako divadelní hru. viděla jsem obě nastudované verze. První byla hrána jedenácti herci. Druhá třemi, kde hlavní roli měla Bára Hrzánová a to nemělo chybu. Kniha je proti tomu jen slabým odvarem. Helenka Součková jako osmiletá holčička odkrývá ze svého srdíčka svůj život. Je velmi upovídaná a celá kniha jakoby byla psána jedním dechem. Při čtení knihy jsem poznávala známá místa městečka "Ničín" kde Helenka s rodinou žila a kde žiji i já :)

27.10.2018 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

25.06.2018 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Probudit se o deset let mladší (tedy jasně že ne tělesně), to musí být hodně psychicky náročné. V tomto případě to bylo hlavní postavě k dobrému a já si myslím, že bychom si to někdy měli vyzkoušet. Nechat plynout problémy a vrátit se zpátky do doby, kdy o nic nešlo.

12.06.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

První pětina knihy mi udělala v hlavě chaos. Pak se mi začal příběh líbit (pokud to tak lze napsat). Rozuzlení v poslední části knihy zamíchalo karty - to bych tedy nečekala. Jen mě zarazilo hodnocení na zadní straně obálky, že ten, kdo si tuto knihu přečte, již nepostaví žádného sněhuláka a proto jsem od toho čekala mnohem víc. Knihu jsem z prosince odkládala až doteď, říkala jsem si, přečtu si jí, až bude pálit slunce. A pokud mohu dnes zhodnotit, tak já sněhuláky stavět budu. Poučení? Nevěř nikomu!!

24.04.2018 4 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Knihu by si měl přečíst každý člověk. Je třeba o těchto věcech psát a říkat, aby se o takové krutosti dozvědělo široké okolí. Smutné na tomto příběhu je, že je to čistá realita, ne vymyšlený děj. Obvykle nás takovéto zprávy neberou až tak za srdce, ale co kdyby se to začalo týkat nás a našich dětí? Už by dávalo nějaký smysl, že máme potřebu se bránit? Jsou ale takoví, kteří se bránit nedovedou a právě jich se tato surovost bezprostředně týká.

22.03.2018 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Kniha se mi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

06.02.2018 5 z 5