Zdeniczka Zdeniczka komentáře u knih

Sirotek lowoodský Sirotek lowoodský Charlotte Brontë

Zeptejte se na mou nejmilejší knihu a odpověď je jasná: Jana Eyrová! Lásku k této knize ve mě vyvolalo přečtení právě této knížečky, kterou jsem coby dítě dostala. Zasáhla mě už tenkrát a když jsem pak zjistila, že existuje celá, nezkrácená verze, musela jsem ji také přečíst. V televizi jsem vždy sledovala i českou čb verzi. Dokonce jsem začala sbírat různá knižní vydání Jany Eyrové. :)

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Historické detektivky, obzvlášť ty ze staré Anglie, mám moc ráda. Tahle série s Hughem v hlavní roli (který se navíc zná s Johnem Wyclifem :)) mě chytla hned od prvního dílu. Autor navíc ví, o čem píše, zná danou historii i medicínské poznatky (a nedostatky), což v těchto knihách velmi oceňuji. Nečekejte žádný přehnaný krvák s psychopatickým vrahem, jakých poslední roky vychází přehršle, je to prostě fajn čtení před spaním. Vřele doporučuji. :)

11.06.2020 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Další z knížek, které patřily do povinné četby. Což jí ovšem vůbec neubralo na kvalitách, myslím, že jsem ji četla ještě i poté. Velmi se mi líbila a své místo má dodnes i v naší knihovně.

05.02.2019 5 z 5

Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby Anna Hostomská

Další kniha mého dětství, která obývá i naši knihovnu. Ač hudbu (i tu klasickou) miluji, hudebku jako školní předmět jsem zas tak nemusela. Tahle knížka, kterou jsem jako dítě dostala, mě ale moc bavila a řadu děl a údajů o skladatelích jsem si pamatovala právě díky ní. Tudíž plným právem pět hvězdiček. :)

Nejmohutnější stromy naší země Nejmohutnější stromy naší země Marie Hrušková

Když je milujete, nemůžete si nechat takovou knihu ujít. Úctyhodné stromy na nádherných fotografiích, stručnější, ale přesto zajímavé propisky, které doplňují velmi pěkné kresby. Pokud tyto velikány ještě neznáte osobně, dostáváte tak do rukou skvělou motivaci na výlety. Vřele doporučuji.

24.01.2019 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Taková oddechová záležitost na upršené odpoledne či večer. Četla jsem v originále - kdo by si chtěl procvičit easy English, tak tohle je dobrá příležitost. Celkem jsem se pobavila, občas si člověk až řekne, jestli to fakt někdo byl schopný vypustit z pusy. No jasně, že jo, nedělejme si iluze. :)

aspoň jedna: "What books could I buy to make guests look at my bookshelf and think: ‘Wow, that guy’s intelligent’?" :D :D :D

16.07.2021 3 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Jsem ráda, že některá díla, která jsme četli jako děti, zůstávají "v kurzu" i dnes. Jedním z nich je i Modroočko, který se dodnes čte ve školách při hodinách čtení. Díky tomu jsem si tak jeho příhody nedávno zase připomněla. :)

Kluci, holky a Stodůlky 2 Kluci, holky a Stodůlky 2 Eva Bernardinová

Druhý díl se mi coby dítěti líbil stejně jako první. Někdo se občas rozčiluje nad "politickou agitací", ale to je věc, která mi z knih v paměti fakt neutkvěla. Takže jako děti jsme ji asi vůbec nevnímaly. Naštěstí. :)

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Jedna z mých oblíbených knih, která je i s druhým dílem stále u rodičů v knihovně. Jsem zvědavá, jestli si i moje děti najdou k těmto knihám cestu. Ale vzhledem k tomu, že se jim líbí naše staré klasiky jako Dášeňka apod., tak možná i jo. :)

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Když se řekne Ferda Mravenec, tak se mi kromě sympatického Ferdy, namyšlené Berušky, děsně chytrého Pytlíka, ploštic a spol. vybaví i básnička, kterou jsme se coby dítka (v ještě komunistickém ČSSR) bavili: "Mraveneček v lese těžkou kládu nese. Nepomáhejte mu, soudruzi a soudružky, je to rozkrádání socialistického majetku." Kde jsme k tomu přišli, to nevím, ale měli jsme z toho bžundu. :)

12.06.2020 5 z 5

Příběhy stromů Příběhy stromů Peter Wohlleben

"Kniha pro všechny, kdo milují stromy, chtějí jim rozumět a správně o ně pečovat." - Popisek nelže. Opravdu zajímavé čtení od jednoho z předních odborníků. Jak, kde a proč stromy rostou, jak spolu komunikují, jak cítí, jak o sebe i další generace pečují. Stavba jejich těla, funkce jednotlivých částí. Nechybí portréty vybraných typů stromů a kresby. Kniha, která vás opravdu zaujme a možná i přiměje dívat se na tyto úctyhodné velikány s větším respektem než dosud.

16.06.2019 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Jedna z knih patřících do povinné literatury. Hrozná doba a poutavý příběh, který ve mně zanechal silný dojem.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Další z knížek mého dětství. Příběhy Lisy a ostatních dětí mě moc bavily. A jsem ráda, že mi ji kdysi rodiče pořídili i domů. Až děti trochu povyrostou, určitě po ní sáhnou také. :)

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Ubohé, tomu se smát nedá, a že nejsem "outlocitná". Uráží ženy, uráží i muže, kteří s ním nesouhlasí nebo to mají jinak. O feminismu zjevně nic neví, ale hodně lidí na to slyší, tak proč do toho nekopat, že. Nejvíc to řeklo o něm, lichotivé to ovšem není. Nestojí to ani za první vydání, natož za ta další. Ale aspoň mi to posloužilo jako odpuzující příklad do diplomky...

16.06.2020 odpad!

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Moje první kniha od této autorky a jsem nadšena. Jedna z knih, kterou by člověk nejraději přečetl na jeden zátah. Příběh se mi moc líbil, prolínání současnosti a historie navíc nepůsobilo rušivě a přiblížení situace v porodnictví v předminulém století, to bylo něco. Být v té době rodičkou a ženou vůbec nic snadného nebylo. Tehdejší přístup, sterilita nikde, dost drsné. Občas na toto téma člověk narazí i v jiných knihách, ale tady je to rozepsáno víc. No, a zloději mrtvol, to je další téma, které nesmí chybět. Za mě velká spokojenost.

16.06.2020 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Tomáše Šebka sleduji už poměrně dlouho. Jeho počiny v rámci MSF, ale třeba i na ksichtknížce, kde se kromě záběrů ze sálu a vysvětlujících fotografií snaží lidi motivovat, aby se nebáli a své zdravotní problémy řešili včas, jsou prostě skvělé. Odsud je už jen krůček k tomu přečíst si nějakou jeho knihu. Nebe nad Jemenem je velmi zajímavé čtení. Žádné pohádky, syrová realita, kterou popisuje nejen jako lékař, ale hlavně jako člověk, který má nějaké názory a city. Co na tom, že všechny ty utrhnané údy nebo roztrhaná břicha viděl už mockrát, vždy to člověka zase dostane. A nedá mu to, aby nepomáhal dál. Skvělé čtení, díky, Tomáši, pořídím si i ostatní knihy.

11.06.2020 5 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Opět návrat do středověké Anglie, jo! :) Tentokrát Hugh nevyšetřuje žádný případ v Bamptonu a jeho okolí, ale přímo v centru Oxfordu, někdo totiž ukradl vzácné knihy jeho příteli, samotnému Johnu Wyclifovi. A co víc, Hugh potkal ženu svého srdce, o kterou nemá zájem jen on sám. Během řešení případu a získávání své milované se dostává do řady nebezpečných situací, ze kterých naštěstí vždy vyvázne... I třetí díl se velmi dobře čte, tyhle výlety do historie se sympatickým hrdinou lékařem mě prostě baví. :)

11.06.2020 5 z 5

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

Druhý díl s mým oblíbeným mladým lékařem Hughem. Opět se dostáváme na již známá místa, potkáváme známé osoby, dozvíme se zase něco nového o tehdejší medicíně a k tomu je tu nový případ, který musí Hugh vyřešit. Příjemné čtení, i když tento díl v porovnání s prvním vnímám jako trošku slabší.

11.06.2020 4 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Pět hvězdiček, částečně i z nostalgie. Coby dítko školou povinné částečně ještě za minulého režimu mě tato povinná četba neminula. Pak jsem si ji ještě jednou přečetla už coby plnoletá, kdy jsem si ji půjčila z knihovny.

05.02.2019 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Vzhledem k tomu, že od Simmela jsem přečetla už několik knih a vždy ve mně zanechaly hluboký dojem, tuhle považuji za docela nenáročnou, oddechovou. Prostě taková lehká letní příjemná četba. :)

16.06.2020 3 z 5