zazvorek zazvorek komentáře u knih

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Jsem naprosto lapena temným příběhem z Černého mlýna.
Zemanův film jsem viděla kdysi v dětství, jednou taky příznačně při exkurzi do Lužice. A líbilo, ne že ne. Ale kniha je silnější. Zařazení mezi pohádky bych brala s velkou rezervou, nejen pro ponurost a drastičnost příběhu, ale i pro historické pozadí, které dítě sotva vstřebá (asi tak úplně nepochopí, kdo a proč tu s kým válčí). Horory mě nebaví, protože se u nich nebojím. To už mě víc drásala tahle "pohádka"...
Ten příběh zkrátka vyvěrá odkudsi z pradávných časů (a je jedno, zda má původ ve staré Indii nebo "jen" v Lužici 17. století), mistrně v sobě vstřebává skryté strachy, temné síly, smrt, boj o moc, psychologické hry, lásku, přátelství, sílu vůle, odhodlání, ale i koloběh roku a folklor. A je to vážně silné.

19.01.2022 5 z 5

Bílá zima Bílá zima Milena Lukešová

Celá poetická série knih M. Lukešové a J. Kudláčka o ročních obdobích je moc krásná. Nevím, zda malé děti vždy dokáží ocenit lyrické obrazy a minimum děje, ale jsem přesvědčená, že by se s takovými knížkami měly setkávat právě proto, aby se naučily vnímat i nedějové složky příběhu. Díky velkým písmenům a krátkým textům se na nich určitě dá krásně trénovat i čtení.

17.01.2022 4 z 5

Dějiny výtvarné kultury 1 Dějiny výtvarné kultury 1 Bohumír Mráz

Na gymplu jsme ji museli znát zepředu dozadu a zase pozpátku nazpaměť, ale díkybohu to bylo v téhle formě dobře skousnutelné...

14.01.2022 4 z 5

České pohádky pro malé děti České pohádky pro malé děti Eva Mrázková

Nemůžu si pomoct, ale způsob převyprávění některých pohádek mi neseděl, stejně tak ilustrace (dívčí a ženské postavy vypadají trochu jako panenky Barbie z dob, kdy ještě měly genderově výrazně vyhraněné tělesné proporce a rysy...).

10.01.2022 3 z 5

Horský křišťál Horský křišťál Adalbert Stifter

Příběh prostinký, ale ten popis zasněžené krajiny, ledovce a tiché noci! Krásné.
Z dnešního pohledu je taky k nevíře houževnatost a klid dvou malých protagonistů, kteří museli přečkat mrazivou noc sami ve ztracenu. Kdo z nás by dokázal zachovat tak chladnou hlavu?

09.01.2022 3 z 5

Jak Cílek Lídu našel Jak Cílek Lídu našel František Skála

Skálova lesní poťouchlost o tulákovi s otevřenou myslí, srdcem i očima (ať už to zní jakkoliv klišovitě) je vážně milý úkaz. Co všechno se může stát, když v lese hledáte lepidlo na batoh? Dívejte se příště sami! V mechu a kapradí nežije jen Křemílek s Vochomůrkou...:-)

05.01.2022 4 z 5

Odlet vlaštovek Odlet vlaštovek Bohuslav Reynek

Není uměním promlouvat jazykem poezie o věcech velkých, výrazných, zásadních, (melo)dramatických, velkolepých... Umění je vdechnout život tyčkám v plotě, hřebům ve zdi, oknům či dveřím, rozmlouvat s mouchou nebo pavoukem. V tomhle Reynka myslím nikdo překonat nedokázal.

04.01.2022 5 z 5

Magor dětem Magor dětem Ivan Martin Jirous

Vzhledem k tomu, že mám doma zrovna taky takové dvě malé cácorky, děsně mě to dojímalo. Otcovská láska, překrásná, něžná i škádlivá.

30.12.2021 5 z 5

Podzimní motýli / Sníh na zápraží / Mráz v okně Podzimní motýli / Sníh na zápraží / Mráz v okně Bohuslav Reynek

To je prostě nádhera. Čistá, krystalická nádhera plná něhy, melancholie, smutku, radosti, přírody, pozorování, zimy ve všech podobách, samoty, sdílení, lásky... Překrásné nitro Reynkovo. Ideální číst samozřejmě teď v zimě, nejen kvůli názvům sbírek - zima byla zkrátka Reynkovým zásadním tvůrčím obdobím.

20.12.2021 5 z 5

Zimní pohádky Zimní pohádky Dawn Casey

Hvězdy za nápad udělat exkurz po pohádkách se zimní tématikou z celého světa, za tajemno některých příběhů a za opravdu překrásné ilustrace. Co je ale otřesné, je jazyková redakce. Už to tu padlo - tolik překlepů se jen tak nevidí, stylistika Google translatoru, kostrbaté větné konstrukce, kterým nerozumí dospělí ani děti... V lepším překladu by to mohla být skvělá kniha na dlouhé zimní večery.

14.12.2021 3 z 5

Vánoční knížka Vánoční knížka Tereza Říčanová

Pohled dítěte v této knize myslím celkem přesně vystihuje, jak vánoční čas slaví většina českých rodin. A to včetně těch sladkostí, televize, kapra atd. Souhlasit s tím nemusíme (taky se mi třeba nezamlouvá představa, že děti mají Mikuláše spojeného jen s bonbóny), nikdo nám ovšem nebrání dělat to jinak, případně v knize přeskočit až na pasáž o narození Ježíše. Ta je naopak dětem podaná pěkně a určitě potěší i ty oduševnělé rodiče (pokud tedy nejsou rigidní křesťané, neb vyprávění je opět odlehčené :-)).
Ale teda krmit ptáky cukrovím, osla čokoládou a psa olejem...uff!

05.12.2021 3 z 5

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

(SPOILER) O cikánech bez cikánů...
Ačkoliv Máj je má srdeční záležitost a často mě z něj mrazí, tahle próza se mnou neudělala bohužel nic. I když se zkusím ponořit do vod přepjatého romantismu, rozervaných emocí a radikálních činů, stejně je to na mě pořád tak nějak moc. Příroda a nálady jsou tu ovšem vykresleny překrásně. A je tu taky spoustu styčných bodů s Májem (žárlivost, nešťastná láska, otcovražda?, poprava...).

28.11.2021 3 z 5

52 projektů z přírodních materiálů 52 projektů z přírodních materiálů Barbora Kurcová

Jednoduché, skoro až minimalistické, ale efektní. Krásné věci z materiálu, který se dá posbírat všude kolem.

09.11.2021 4 z 5

Mio, můj Mio Mio, můj Mio Astrid Lindgren

Mám ráda melancholické a posmutnělé knihy pro děti, ale nečtu jim je. Nechám to spíš na nich, až (jestli) si je jednou budou chtít číst samy. Tahle kniha je přesně z těch, do kterých musí dítě dorůst, aby pochopilo a uneslo ty temnější chvíle.
Četla jsem ji kdysi dávno a pamatovala jsem si z ní jen tu pochmurnou atmosféru. Ale je to krásný příběh o odvaze a strachu, o lásce, přátelství, o boji dobra a zla.
Astrid psala skvěle veselé a bezstarostné historky, stejně jako ty tragičtější. Ale doma zatím upřednostníme Lottu z Rošťácké uličky...

20.10.2021 4 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

"Tohle je čerstvý vzduch," řekla Mary. "Lehni si na záda a zhluboka ho vdechuj. Přesně tak to dělá Dickon, když leží na vřesovišti. Říká, že se mu tak dostává do všech žil, posiluje ho to a má pak pocit, jako kdyby měl žít pořád a navěky. Prostě jenom pořád dýchej a dýchej."

Při čtení jsem si nejednou vzpomněla na pohádku Lotrando a Zubejda. Zubejda se totiž uzdravila stejným způsobem, kterým se promění postavy tohohle příběhu. Jak prostá medicína! A fakt funguje!

Krásné čtení pro všechny, kdo milují vítr, modré nebe nad hlavou a všechny vůně a barvy živého světa. A taky věří na kouzla.

09.09.2021 5 z 5

Příšerné příběhy Příšerné příběhy Egon Bondy (p)

"Sodovku ovšem Bondy nesmí pít, aby si neublížil na zdraví. (...) Proto Bondy pije pivo, poněvadž mu spací příšera sedí na šíji."
Nu, tak co čekat jiného...:-D

31.08.2021 4 z 5

Prázdniny Prázdniny Blexbolex

Výstižně popsáno už níže. Blexbolex je prostě originál, zjev v tom nejlepším smyslu slova. Jeho vizuál je geniální, líbí se dospělým i dětem. Jen zrovna v tomhle případě bych si přála zajímavější vyústění příběhu, dcery z toho byly trochu zklamané.

23.08.2021 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Hodnotím vysoko z osobních důvodů. Prostředí, ve kterém se hrdina Pavel pohybuje, je mi důvěrné známé se všemi jeho neduhy i krásami. Pavel mi navíc připomíná mou dávnou lásku. Z té podoby mě až mrazí, úplně jako by autor Pavla psal podle oné osoby.
Úsporný styl psaní mě baví, v těch krátkých sděleních je toho tolik! Atmosféra a popisy míst a nálad autorovi jdou taky skvěle.
Film jsem viděla jako první, nezdál se mi špatný, ale ten příběh v něm je rapidně jiný, poutavější pro oko divákovo. Předloha je přitom vážně skvělá.

19.08.2021 5 z 5

Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Peter Wohlleben

Pro nás měšťáky fajnová kniha, která děti učí dívat se kolem sebe i na zdánlivě všední věci objevitelsky. Říkám to pořád, že dobrodružství se dá prožít i ve městě, děti kvůli němu nemusí procestovat půlku planety.

13.08.2021 4 z 5

Město radovánek na Dlouhé řece Město radovánek na Dlouhé řece Lucie Olivová

Zajímavá sonda do života zajímavého města. Některé postřehy mě i pobavily, některé zkrátka "jen" přiblížily tolik vzdálený kulturní svět. Ale tedy vyznat se ve všech čínských jménech...
Oceňuji komentář autorky i bohatou obrazovou přílohu.

10.08.2021 3 z 5