zaz zaz komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika. Všechno dobře dopadne, v dětství se postarají dospělí rodiče. V dospělosti musíme politiky nutit, aby se starali o prospěch společnosti, proto si je platíme, musí být odvolatelní . Jejich hlasování o zákonech nesmí být tajné, ale transparentní, abysme věděli, jak to konkrétně s námi voliči zamýšlejí.

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

(SPOILER) Citát: "...a povaha mnohých vzala poruchu: z dobrého bydla vzešla zpupnost, pýcha a chvástavost, touha po výdělku přivodila lakotu, závist a zálibu v mamonu. Bývalou střídmost vyměnilo za bezohledné pachtění se za požitky. a srdce jejich se zatvrdilo."
100 let uběhlo od jeho smrti, zemřel ve svých 75 letech na rozedmu plic, kuřivo si neodpustil. Cestu k autorovi jsem si našla později, až sem sama poznala Šumavu. Původem Němec, narozený v hornorakouském Haag am Hausruck se stal českým spisovatelem a jakým! Stáhněte si zde v DK e-knihu zdarma, to se nedá odvyprávět..., jen vzdychám a kochám se i nad nádhernými ilustracemi !
Jeho otec byl lékařem v Sušicích, ale tehdy tam žádné školy nebyly, všude děti chodily pěšky a do dalekých Klatov se jít nedalo.
Krajina inspirovala autora a on inspiroval hudebníky, architekty, výtvarníky a dnes jeho největší odkaz vnímám ve spojování lidí nejen mezi sebou, ale i mezi národy. Klostermann "dělá" z nás přátelé a pramálo záleží na národnosti hlavně, že se spolu cítíme dobře a v pohodě.
Komentáře jsou výstižné a lákavé , tak už jen krátce: doporučuji.
Přečteno zajím: 479, hodnoceno: 362 /89%, komentáře: 93, nejvíce palců: alef 118.

19.08.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Velkou úctu si zaslouží Erben, jeho Kytice se stala klenotem české literatury. Vydání z r. 1853 je sice brožované, ale právě i proto / že se dostalo do povědomí i nezámožných čtenářů/, má velkou hodnotu, nejen v té době pro 42-letého autora.
Dramatické příběhy jsou vhodné pro čtenáře od 10-ti let.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dá se číst kdykoliv a kdekoliv, moc se mi líbí. Doporučuji.

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Eben je můj Edem, lze jen doporučit.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Smutné, ale i tak doporučuji, umím si představit, že bych četla i podruhé.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

(SPOILER) Citace: "Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa. Věděl jsem i o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně na tom jsi byl i ty, můj čtenáři. Začti se zpátky do svého dětství a pocit povědomí, o němž hovořím, se ti připomene jako zkušenost z dětských let. Tehdy ses ještě neustálil, nevykrystalizoval. Byl jsi tvárný, byl jsi duch v proměnlivém stavu, vědomí a osobnost v procesu utváření, ano, utváření a zapomínání."

Je pěkné, když se máme, kam vracet, když je toho zapotřebí. Dětství má právo vnímat lásku a poznat radostné chvíle. Celý život má z čeho čerpat.
Jsem s knihou spokojená, vyšla u nás 13 krát , na Slovensku 3x a to je doporučení nejen od jednoho spokojeného čtenáře. Roku 1984 vydáno 125 tisíc výtisků.

13.02.2024

Mikeš Mikeš Josef Lada

Nádherná česká klasika pro potěšení od 3 do sta let doporučuji.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

(SPOILER) Pozitivní způsob myšlení je dobrým darem dětem, prodlužuje kvalitu života. V příběhu prožíváme lásku, přátelství, tu správnou komunikaci, spolupráci, respekt k druhému, překonávání vlastního neúspěchu, nenechat se jím odradit od "obyčejných aktivit" běžného, všedního dne, radostí pěstování smyslu pro humor... je tam všechno krásné, co na každého čeká, každé nové ráno. Tak si ho užijte . Jukněne na stránky a začnou se dít věci .........

06.03.2024 5 z 5

Ticho po pěšině Ticho po pěšině Vlasta Javořická

(SPOILER) Autorka 227 knih. Nejedná se o světovou literaturu, ale dobře se čte, nezůstanete jen u jedné publikace. Dojemná vyprávění pro tzv. černé hodinky, kdy v chalupách nebyla elektrika, v kamnech praskal oheň a rodina byla pospolu...

04.01.2024 5 z 5

Sto léčivých míst jižních Čech Sto léčivých míst jižních Čech Pavel Kozák

Ach..., všechna slova se stávají nicotná, to zjistíme až na místech, která nám autor prozradil a naše srdce je poznává...

01.08.2023 5 z 5

Stromy Stromy Bruno P. Kremer

(SPOILER) Ozdoba každé domácí knihovny. Pozor na ptačí zob, stálo zelený keř, ale plody jedovaté.
Možno sehnat v bazaru. Moc pěkné fotografie i popis rostlin.

03.07.2023 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

(SPOILER) KONTEMPLACE - hebrejské slovo: "hitbonenut" - náhled, písmena vet-jod-nun. Kořen slova znamená rozumět, pochopit, mít porozumění, tedy činit se chápajícím.
/PS: moje poznámka: Myšlenka se ""sama sestavuje" v mozku, z toho co jsme tam uložili... a podle potřeby je nám opět "zpřístupněno" a my se snažíme podle své slovní zásoby svou myšlenku zhmotnit svými slovy, aby tato jednotlivost byla poskytnuta někomu, kdo na myšlenku naváže, rozvine, ozřejmí případnou důležitost pro ostatní ... Jakýsi plod ukrytý, vyvíjející se, dozrávající, pak myšlenka ve správný čas, na správném místě se může stát základním kamenem v architektuře a vznikne pyramida... , něco ... /

V knize se rozvíjí uvědomování si významu zařazení lidské společnosti v celku známého vesmíru a klikaté, dlouhé cesty člověka za tímto poznáním. Jeho časté pády, bolestné vypořádávání se, především se svými vnitřními démony, které si zhmotňujeme a viníme z následků sebe, jiné, Boha, místo zamyšlené se nad poučením, proč se tak stalo.

Člověk je svědkem mnoha morálních pádů, nesnaží se je pochopit, rozumět, co pádu a bolesti předcházelo, odmítá sebe činit chápajícím tvorem...
Svědectví - schopnost pochopit jeho rozsah, skutečný význam. Smyslem svědectví není setrvat na dosaženém pochopení j e d n é věci, ale z jedné věci usuzovat na jinou.

Komunikace je základním kamenem lidské soudržnosti, respektu a spolupráce, cílem je zhmotňovat lásku v našem pozemském životě.

Skrze kontemplaci, svého činění se chápající bytostí, víry v lásku, která se stává odrazovým můstkem k vyšším stavům vědomí.
Máme velký potenciál využívat více než deset procent kapacity svého mozku ku prospěchu svému i ku prospěchu celku nebo se můžeme vzájemně zlikvidovat...

Citace: "Na základě čeho posuzuješ, co je dobro a co zlo? A když se tvé dobro střetné se zlem, vypukne krutý boj, protože každý sám si hraje na Boha. Na Zemi žijí miliardy lidí a každý z nich se sám rozhoduje, co je dobro a co zlo."

Přečteno: 1782, hodnoceno: 1185, pouze74%, Komentáře: 307, Nejvíce palců: 63 Evaho73, /Velekněžna - krátce a výstižně/.
Za mě si dílo zaslouží více pozornosti. Vážím si každého názoru.

30.06.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Navodí krásné pocity. Doporučuji .

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

(SPOILER) Leporelo o hodnotách, který jsou srozumitelní i dvouletému . Ilustrace Ondřeje Sekory upoutají každého, na prvý pohled a jsou nezapomenutelné.

01.04.2024 5 z 5

Pečeme bez cukru Pečeme bez cukru Susann Kreihe

(SPOILER) Jde to a to dobře. Znáte to, sotva dojíte sladké, za kratičký čas klesne hladina cukru v krvi a mozek nepřetržitě vyžaduje další dávku. Pokud mu tři dny nevyhovíte, vzdá to. Ale malý kousek dortu bez cukru, s ořechy stačí. Máte loňské vlašáky? Zde najdete lákavý i nenáročný recept a dílo se povede.
Pečte s dětmi, hned to odkoukají.
Pokud se chybička vloudí, jukněte vaříme.cz /kuchařinky radí, jak svůj omyl neopakovat/.
Pročítám recepty jen dle potřeby.

08.07.2023 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

(SPOILER) Velmi silný prožitek autor přichystal pro svého čtenáře.
Klademe si otázky a hledáme vlastní odpovědi, ať patříme to té či oné společenské třídy.
Každý ví, že nemůže tvrdit, že se ho netýká, co se právě děje ...
Nezáleží, jak dlouho spokojeně či nespokojeně žijeme, ale jak se projeví laskavost v našem rozhodnutí.
Jak projevit svou lidskou podstatu , tedy žít a nechat druhého taky žít, aby i on si mohl svobodně utvořit vlastní názor a vnímal odpovědnost za svůj život i svojich potomků.
Autor odhaluje rozmařilost elit, naprostou vyprázdněnost a odtženost od
reality, kde pro soucit s druhým, místa není. Fašismus je slepý.

/PS:Opět "elitářům" hákové kříže nevadí...? opět nevadí ani bezpočet zbytečně mrtvých... pro elitářský život ?
Umí elita rozeznat humanitní pomoc od útočných zbraní? Pro mnohé tragická ztráta a pro několik vyvolených zisky?
Promění elita jedním klikem občany ve vojáky? Dopis odeslaný do datové schránky je považován za doručený...?!/

Kniha splňuje mrazivé téma čtenářské výzvy.
Přečteno: 871, hodnoceno: 82% - 669krát, komentováno: 169, nejvíce palců: 119 alef.
Doporučuji.
Doporučení výstižně vyjádřila v závěru svého komentíře: cérka 30.3.2024.

04.04.2024 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

(SPOILER) Josef Lada nás vezme do pohádky..., někdy stačí pohledem zavadit o jeho vidění světa... Když se vrátím do reality, uvědomím si, že příroda je krása všech krás, stačí se jen dívat. Tuto zkušenost mi vždy připomene obrázek od Lady. Vnoučatům se také líbí, to mne potěší dvojnásob. V knihovně si vybereme vždy jen jednu knihu a po přečtení se společně těšíme na další. A že jich je ! Hádáme, kolik jich na polici na nás čeká příště.

27.02.2024 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Píše se rok 1914 Kafka přemýšlí , co se to děje...? Lidé se nebrání , nebrání své života, poslušně se loučí, poslušně odjíždějí, poslušně umírají za vládnoucí mocné..., poslušně hájit zisky vládnoucích. Ti v nich dávno, po staletí vidí jen užitečný hmyz.

Kafka ve své povídce, vydané ve válečné době 1. světové r. 1915, křičí : nejsem hmyz! Řehoř chce být prospěšný své rodině, zajistit obživu, ale doba ho proměnila a přetvořila v něco : v "to" !
Vládnoucí ho odtrhnou od jeho rodiny tím, proměnil se jen v poslušné, rezignované, depresivní "to".
V té době o sobě a své budoucnosti lidé nerozhodovali. Jejich starostí bylo udržet sebe a rodinu při životě a to bylo těžké i v období míru.
Méně odolní jedinci se zbláznili. Žádné sociální zajištění. Děti umíraly hlady, chyběly ruce na malých políčkách.
Proměnu lze pozorovat i očima člověka chudého na duchu. Náboženství bylo všude přítomné. Postižený čekal na své štěstí, nacházel jen v Bohu.
Bůh člověka stvořil k obrazu svému a dal mu svobodu.
Je jen na každém jedinci, jak se rozhodne, zda si vytvoří ráj kolem sebe nebo se rozhodne kolem sebe vytvořit peklo.
V demokracii se rozhodneme pro lásku, bude se šířit v beztřídní společnosti, před Bohem jsme si všichni rovni.
Máme také na výběr: rozhodnout se pro dokončení plánu Hitlera, vymýtit havěť , Kafkovy brouky.
Kafka nepovažoval lidi za havěť a řval: necítím se tím opovrhovaným, za koho mne máte! Myslím mi to , tak jsem člověk!

Nebudeme-li brát v úvahu historii, bude se opakovat...! Zase jsme hmyzem? /mezi nás pronikl trilící/NADLIDI ?/ , / podlidi? jsou voliči, nemám právo sdělit, své pocity, že je tu cenzura a totalita větší ,než za socialismu? , že v demokracii je nepřípustné občana nálepkovat hanlivě?, protože mám strach o bezpečnost ČR, ps: západní zbraně je zakázáno používat na území RF, co si navaříme, to si sníme sami! Proč vytvářet záminky ke konfliktu? Pro koho je to užitečné, v čí prospěch? Byl to omyl? Bez omluvy to může být chápáno jako záminka a diplomacie, naše politická reprezentace, nás zastupuje a mlčí.../
Plán nadlidí pokračuje? Nyní se Slovani likvidují dobrovolně navzájem... Nechci žádnou agresi, ale zastavit vraždění a neutralitu kolem RF, to je můj názor.
Někteří Němci: musíme v dodávkách zbraní pokračovat . Vyrábět zbraně místo traktorů? Kdyby se dalo chudým do rozvoje zdravotnictví, školství atd.tolik, kolik se jim dalo do zbraní, nebyly by dnes na tom lépe?!
/ Ve třech volbách ,hlasování je tajné, se ukáže naše svobodné rozhodnutí, nemůžeme to svádět na Boha, to co dopustíme my./

Proměna v brouka: Co se stalo s psychikou nezaměstnaných v devadesátých letech ve východní Evropě, když se jim továrny zavřely, prodaly stroje i pozemky, jejich dospělé děti neměly továrny, kde by našly seberealizaci, vládnoucí se vymlouvali: chybí jim praxe..., exekuce, rozpad rodin, bezdomovectví, kriminalita. Vytvořená hospodářská krize a pro některé zisky z válečného průmyslu...!

Číst Kafku znamená, návrat do jeho doby. Toho jsem se vždy obávala, deprese mne nelákala. Zvláště, když je válka nedaleko . Už mám pocit, že strach mě mění ... Člověk musí prožít mnoho bolesti, aby pochopil... Zkušenosti jsou nepřenositelné, proto ti co nezažijí, neuvěří, nepochopí.
Je to napsáno skvěle a už se nebojím doporučit novým čtenářům. Budete jiní, než jste byli před Kafkou. Vtáhne vás k sobě a pocítíte, že zasáhne přímo vaši duši. Mne se tak stalo.

12.02.2024

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

(SPOILER) Krása kol kolem. S vnučkou si střídáme ve čtení a já se kochám navíc tóny hlasu... Může být něco hezčího?
Doporučuji si zážitek zopakovat.

06.02.2024 5 z 5